کدخبر: ۳۶۲۵۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از ۳۱ شهریور آغاز هر دهه

ایران در صدر کشور های صادر کننده نفت/انتقال ۴ میلیارد دلار ذخایر ارزی از آمریکا به ایران

اقتصادنیوز : مهم ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۳۱ شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:۱۵۰ هزار خانه خالی در احتکار سرمایه دارها، دفترچه خواربار جای کوپن‌ ها را می گیرد، هاشمی رفسنجانی: اقتصاد اسلامی ، حلال مشکلات است، و... برقراری پرواز مستقیم تهران به هامبورگ

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

31 شهریور 1350؛ واگذاری 96 آپارتمان 3 اطاقه

امروز نخست وزیر یک کوی جدید را که درآن 96 واحد آپارتمان توسط وزارت آبادانی و مسکن ساخته شده بود در وحیدیه افتتاح کرد.

کورس آموزگار ،وزیر آبادانی و مسکن گفت:در این منطقه وحیدیه ،قطعه زمینی  وجود داشت که ما توانستیم ظرف 5 ماه در آن 12 بلوک که شامل 96 آپارتمان سه اطاقه است بسازیم ،قیمت تمام شده هر آپارتمان (65 متر مربع مساحت و 18 متر مربع فضای اشتراکی )27 هزار تومان است (بر این قیمت باید مخارج تاسیسات عمومی  و زمین نیز اضافه شود).

 ایران در صدر کشور های صادر کننده نفت

«شرکت ملی نفت ایران در سال 1970»عنوان گزارشی است که در زمینه پیشرفت های صنعت نفت ایران در سال مسیحی انتشار یافته است.در سال 1970 مجموع تولید نفت خام ایران متجاوز بر 18/222 میلیون متر مکعب گردید که نسبت به سال قبل 4/13 درصد افزایش داشت.در این سال میزان صادرات نفت ایران نسبت به سال قبل 15 درصد بیشتر شد از این رو ایران مقام اول را درمیان کشور های صادر کننده نفت در جهان احراز نمود.

درآمد دولت و شرکت ملی نفت ایران حاصل از عملیات حوزه قرارداد کنسرسیوم در سال 1970 بالغ بر 4/443 میلیون لیره گردید (هم ارز ریالی  در حدود 81100 میلیون ریال )که 6/107 میلیون لیره آن بابت پرداخت مشخص و 4/329 میلیون لیره بابت مالیات بر درآمد شرکت های بازرگانی عضو کنسرسیوم و 4/6 میلیون لیره بابت مالیات بر درآمد شرکت های عامل نفت ایران بوده است.

درآمد دولت حاصل از عملیات شرکت نفت ایران و پان آمریکن (ایپاک)مبلغی معادل 724 میلیون ریال و از عملیات شرکت نفت ایران  و ایتالیا (سیریپ) مبلغی معادل 191 میلیون ریال و از عملیات شرکت نفت لاوان (لاپکو)مبلغی معادل 2054 میلیون ریال و از عملیات شرکت نفت بین المللی دریایی ایران (ایمینیکو) مبلغی معادل 469 میلیون ریال گردیده است .

در سال 1970 جمع پرداختی های صنعت نفت ایران به خزانه دولت ایران شامل درآمد نفت از شرکت های مختلف نفتی فعال در کشور - مالیات بر درآمد حقوق کارکنان صنعت نفت –مالیات بر درآمد بر سود ویژه شرکت – سود سهام –مالیات بر درآمد پیمانکاران و مالیات و عوارض واضافه بها فرآورده های نفتی مصرف داخله کلا در حدود 98492 میلیون ریال گردیده است.

 نرخ تره بار و میوه

در صفحه 12 روزنامه اطلاعات 31 شهریور 1350به وسیله نمایندگان کمیته 10 نفری بار و میوه فروش نرخ تره بار و میوه از 30/6 تا اطلاع ثانوی منتشر شده است.

گوجه فرنگی کیلویی حداقل 4 و حداکثر 6 ریال،خربزه ایوانکی کیلویی حداقل 5 و حداکثر 7 ریال ،انگور عسکری حداقل 6 و حداکثر 12 ریال،سیب قرمز حداقل 19 و حداکثر 35 ریال،هلو کاردی حداقل 9 و حداکثر 16 ریال،گلابی حداقل 19 و حداکثر 43 ریال ،سیب زمینی حداقل 12 و حداکثر 16 ریال.

اطلاعات 31 شهریور 1350

31 شهریور 1360؛ اخطار دادستانی انقلاب به شرکت ها و موسسات تجاری

اسدالله لاجوردی دادستان انقلاب اسلامی مرکز در اطلاعیه ای از کلیه صاحبان شرکت ها وموسسات که از اول مهر 57 تاسیس شده اند خواست مدارک خودرا به دادستانی بفرستند.متن اطلاعیه به شرح زیر است.اخیرا ملاحظه گردیده که گروهک های منحرف و ضد انقلابی نموده و باعث ایجاد سوءظن و سایر شرکت هایی که به فعایت عادی خود ادامه می دهند،گردیده اند.لذا جهت جلوگیری از فساد و توطئه جدید گروهک ها به کلیه شرکت هایی که از اول مهرماه 57 به بعد تاسیس گردیده اندابلاغ می گردد که در اسرع وقت یک نسخه از آگهی تاسیس رسمی شرکت ،اسامی مدیران،آدرس وشماره تلفن و اسامی کارکنان خود را همراه لیست بیمه ماهانه مرداد سال 1360 به نزدیکترین کمیته محل ودادستانی انقلاب جمهوری اسلامی مرکز ارسال نمایند.

اقتصاد کشور پس از جنگ /انتقال 4 میلیارد دلار ذخایر ارزی از آمریکا به ایران

بهزاد نبوی وزیرمشاور در امور اجرایی و سخنگوی دولت گفت:ما در واقع پیش ازجنگ هم کمبود ذخایر ارزی داشتیم.در 6 ماهه اول سال گذشته بطور متوسط صادرات نفت از روزی 800 هزار بشکه کمتر بود در حالیکه قبلا روزی دو میلیون بشکه نفت صادر می کردیم مشکل دیگر ادامه توقیف ذخایر ارزی کشور بود.ما توانستیم میزان صدور نفت مان را در چند ماه پایان سال گذشته از مرز یک میلیون بشکه در روز عبور دهیم. چهار میلیارد دلاراز ذخایر ارزی خود در آمریکا را به حساب دولت ایران منتقل کردیم.

کوپنیسم همان کمونیسم!

بهزاد نبوی در مورد سهمیه بندی کالاهای اساسی گفت:ما توانستیم در شرایط جنگی نان ،گوشت،مرغ،تخم مرغ ،قند وشکر ،برنج،مواد پاک کننده و بسیاری کالاهای اساسی دیگر را سهمیه بندی کنیم و کنترل توزیع آن را به عهده بگیریم.در مقابل این موفقیت حمله هایی به ما شد .مثلا گفتند این یک کار کمونیستی است و می گفتند کوپنیسم یعنی همان کمونیسم! در واقع واسطه ها روی دو قلم گندم و برنج حدود 23.5 میلیارد تومان از دست داده اند.

با این اقدامات توانستیم نرخ تورم در سال 59 را در سطح 23.5  درصد نگاه داریم و در تیرماه 60 نرخ تورمی معادل 23 درصد نسبت به پارسال داشتیم که این برای یک کشور در حال جنگ معجزه است.

150 هزار خانه خالی در احتکار سرمایه دارها

در صفحه 5 روزنامه اطلاعات 31 شهریور 60 در گزارشی به موضوع مسکن پرداخته شده است.یک میلیون و 50 هزار تهرانی در شرایطی از کمبود مسکن رنج می برند که حدود 150 هزار خانه خالی در احتکار سرمایه دارهاست در تهران یک میلیون و 100 هزار واحد مسکونی وجود دارد.

با مصالح ساختمانی موجود می توان حدود 20 میلیون متر مربع واحد مسکونی ساخت.

بر اساس این گزارش ،وزارت مسکن و شهر سازی باید جوابگوی نیاز بیش از دو میلیون کسری واحد های مسکونی در سطح کشور باشد.

دفترچه خواربار جای کوپن‌ ها را می گیرد

محمود صانعی پور ،استاندار تهران درباره سهمیه بندی کالا گفت :بزودی دفترچه های سهمیه خواربار جایگزین کوپن برای دریافت کالا خواهد شد.

دفترچه های دریافت کالا با همکاری ستاد بسیج اقتصادی تهیه شده است و خرید 22 کالای ضروری و اساسی مصرفی در آن پیش بینی شده است.

آمریکا 2 میلیون دلار سپرده ایران را مسدود کرد

دولت آمریکا اعلام کرد که دارایی های سفارت سابق جمهوری اسلامی ایران را هنگامی آزاد خواهد کرد که تهران بنوبه خود از دارایی های میسیون دیپلماتیک امریکا در ایران رفع توقیف کند.سخنگوی سفارت امریکا میزان دارایی های سفارت سابق آن کشور را در ایران فاش نکرد.خبرگزاری ها گزارش داده اند ،هشت ماه پس از آزادی دیپلمات های گروگان آمریکایی در تهران کمیسیون ویژه ریاست جمهوری امریکا دیروز موضوع پرداخت خسارت به آزاد شدگان را مورد بررسی قرار داد .

برخی از گروگان‌های آزاد شده بابت هر روز اسارت در تهران هزار دلار خسارت تقاضا کرده اند.

دولت امریکا اعلام کرد از آنجا که دولت ایران هنوز ساختمان سفارت امریکا در تهران را تخلیه نکرده ف دولت واشنگتن دو میلیون دلار از سپرده های آزاد شده ایران را همچنان پیش خود نگاه می دارد . همچنین سفارت ایران در واشنگتن موقتا در تصرف دولت امریکا می باشد. وکیل مدافع ایران در واشنگتن به این اقدام امریکا بشدت اعتراض کرد و آن را نقض عهد نامه دو کشور در مورد آزادی 52 گروگان امریکایی لقب داد .ولی بک ،سخنگوی رسمی امریکائی با رد این اتهامات گفت :امریکا بیش از 9 میلیارد دلار سپرده های مسدود شده ایران را آزاد ساخته و نگهداری دو میلیون دلار و ساختمان سفارت ایران در واشنگتن در مقابل عدم تخلیه و تحویل سفارتخانه امریکا در تهران می باشد.

اقتصاد اسلامی ، حلال مشکلات

اکبر هاشمی رفسنجانی ،رئیس مجلس در بازگشت از سفر به کره شمالی و مالزی گفت:از نظر ما هیچ یک از این دو سیستم ،سیستم مطلوبی نیست ،نه کاپیتالیسم و نه کمونیسم .ما فکر می کنیم که اقتصاد اسلامی می تواند حلال مشکلات باشد و عیوب این را از بین ببرد و امتیازات هر دو را داشته باشد که این باید در یک بحث طولانی اقتصادی مطرح شود.

اطلاعات 31 شهریور 1360

 31 شهریور 1370؛ برقراری پرواز مستقیم تهران به هامبورگ

در دیدار مهندس شفتی  با یورگن وبر ، مدیر عامل لوفت هانزا  ،شرکت هواپیمایی لوفت هانزا آمادگی خود را برای فروش هشت فروند بوئینگ 737  دست دوم به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال جاری اعلام کرد.همچنین دو شرکت در زمینه پرواز مستقیم تهران به هامبورگ در سال 71 به توافق رسیدند.

ورود سه هزار دستگاه رنو -21 به شبکه تاکسیرانی

براساس برنامه نوسازی تاکسیرانی تهران ،سه هزار دستگاه تاکسی رنو -21 به تدریج وارد شبکه حمل ونقل تهران بزرگ خواهد شد.مدیر عامل تاکسیرانی افزود:طبق دستور هیات دولت این اتومبیل ها به قیمت تمام شده آن که حدود یک میلیون و جهار صد و پنجاه هزار تومان برای اتومبیل های بدون کولر و یک میلیون پانصد هزار تومان برای اتومبیل های کولر دار است.

اطلاعات 31 شهریور 1370

31 شهریور 1380؛ 1200 میلیارد ریال خرید و فروش سهام

روزنامه اطلاعات در صفحه 18 آخرین قیمت انواع خودرو سواری ساخت داخل را منتشر کرده است. براساس جدول منتشر شده پیکان دنده معمولی 5 میلیون و 550 هزار تومان ،پاترول چهار در 15 میلیون و 700 هزار تومان ،پژو نوک مدادی 12 میلیون و 700 هزار ،پژو پارس نقره ای 15 میلیون و 500 هزار تومان ،پراید صندوق دار سفید 6 میلیون و 700 هزار تومان ،دوو ماتیز سفید 6 میلیون و 550 هزار تومان ،دوو سی یلو سفید 11 میلیون و 950 هزار تومان .

1200 میلیارد ریال خرید و فروش سهام

هفته ای پرالتهاب در تالار شیشه ای بورس اوراق بهادار تهران با خرید و فروش 1201 میلیارد ریال سهام و گواهی سپرده ارزی به پایان رسید.

در هفته ای که گذشت ،4782 سهامدار که نسبت به هفته قبل از آن تعدادشان 40 درصد کاهش نشان می داد در 12هزار و 595 نوبت تعداد 57 میلیون و 955 هزار سهام و حق تقدم مربوط به 121 واحد تولیدی وصنعتی و شرکت های سرمایه گذاری را خریداری کردند.

اطلاعات 31 شهریور 1380

31 شهریور 1390؛ شروط دولت برای واگذاری قیمت گذاری به بخش خصوصی

محمد حسن نکویی مهر ،رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده می گوید :دولت تنها در صورتی قیمت گذاری را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد که تشکل ها و اتحادیه ها بتوانند پیش شرط کاهش قیمت تمام شده راعملی کنند.

محمد علی ضیغمی ،معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرده بود :ازاین پس قیمت گذاری توسط دولت صرفا به کالاهای اساسی ،حساس و ضروری محدود می شود .تنظیم بقیه قیمت ها نیز به مجامع و شوراها واگذار شده و برخی نیز قیمت های صنفی هستند که کمیته نظارتی اصناف در مورد آن تصمیم گیری می کند ،برخی قیمت ها هم توسط بورس معین می شود و تعیین بخش دیگری از قیمت ها عرضه وتقاضایی است.

بررسی پرونده اختلاس بزرگ در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور نمایندگان قوای سه گانه تشکیل و گزارشی از نتایج جلسات متعدد که به مظور رسیدگی به فساد رخ داده در بخشی از شبکه بانکی کشور برگزار شده بود ،ارائه گردید.

دنیا31 شهریور 1390

قیمت واحدهای مسکونی حومه تهران

واحد 57 متری در شهرک اندیشه 47 میلیون تومان ،واحد 75 متری در بومهن 55 میلیون تومان ،واحد 78 متری در مهرشهر 51 میلیون تومان ،واحد 93 متری در رودهن 82 میلیون ،وتحد 80 متری در پرند 54 میلیون تومان .

 شاخص کل در مرز 27 هزار واحد

بر اساس نمودار منتشر شده در صفحه 9 روزنامه دنیای اقتصاد شاخص کل در معاملات چهارشنبه به 26 هزار و 962 واحد رسید.ارزش معاملات 807 میلیارد ریال که در 18 هزار و 896 معامله ثبت شد.

ورود ذوب آهن به فرابورس شرکت سهامی ذوب آهن روز چهارشنبه 30 شهریور به عنوان هشتمین نماد در بازار دوم فرا بورس درج نام شد. ذوب آهن به عنوان چهل وهشتمین نماد درج شده در بازار فرابورس و هشتمین نماد در بازار دوم شناخته شد.بنا بر اخبار ارائه شده سهام شرکت ذوب آهن اصفهان تا 15 روز آینده در بازار فرابورس عرضه می شود و حداقل عرضه اولیه 5 درصد است.

خرید ارز مسافری

صفحه13 روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به بازار ارز و سکه پرداخته است.گزارشگر روزنامه اعلام می کند:در شعب مورد مراجعه هیچ یک دلار آمریکا حواله نمی کنند. در واقع از آغاز تحریم های نظام بانکی کشور تاکنون بانک های آمریکایی هر گونه حواله دلار که منشا آن از ایران باشد را رهگیری و با بانک اقدام کننده برخورد می کنند.در این روز هر درهم را به نرخ 2945 ریال حواله کرده بودند.سکه با 5000 هزار تومان افزایش تا 615 هزار تومان بالا رفت.هر دلار آمریکا نیز با 5 تومان کاهش به 1255 تومان رسید.

افزایش یک میلیون تومانی ماکسیما

پس از مجوز کمیته خودرو برای افزایش قیمت خودرو ماکسیما اتومات که تا چند روز پیش  45 میلیون تومان معامله می شد به 46 میلیون تومان رسید،تیبا 11 میلیون و 600 هزار تومان،پژو 206 تیپ دو  15 میلیون و 600 هزار تومان ،و تیپ 5 نیز 17 میلیون و 100 هزار تومان و تندر 90 هم 16 میلیون و 400 عرضه شد.

اطلاعات 31 شهریور 1390

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند