کدخبر: ۳۶۵۷۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از ۱۸مهر آغاز هر دهه

اعلام دو سیاست جدید ارزی برای تقویت پول ملی / آزادسازی قیمت نان منتفی شد / پورشه در کشور رکورددار شد

​اقتصادنیوز: مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات۱۸مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: مهرآباد هواپیمای بیشتری می‌پذیرد، اتوبان کرج به تهران متصل شد، طرح آپارتمان‌سازی بر فراز بام تهران، اعلام دو سیاست جدید ارزی برای تقویت پول ملی، مشکینی خواستار پرداخت حقوق بازنشستگی به روستاییان شد، برنامه «پاک» جایگزین مسکن مهر شود و...

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

18 مهر 1350؛ مهرآباد هواپیمای بیشتری می‌پذیرد

عملیات توسعه و تعریض پارکینگ و باند فرودگاه مهرآباد پایان یافت.به همین جهت قدرت پذیرش هواپیمای فرودگاه مهرآباد تهران نیز افزایش یافت. اجرای طرح توسعه و تعریض پارکینگ و باند فرودگاه مهرآباد موجب شده به جای 5 دقیقه هر 5/2 دقیقه یک هواپیما در این فرودگاه رفت‌و‌آمد کند.

اتوبان کرج به تهران متصل شد

ساختمان اتوبان کرج در داخل تهران پایان یافت و از این پس مردم تهران می‌توانند از خیابان‌های پهلوی، ایوبی و پارک وی به اتوبان کرج رفت‌و‌آمد نمایند.

این برنامه مهم که همزمان با برگزاری جشن‌های بزرگ شاهنشاهی ایران انجام یافته به‌وسیله وزارت راه طرح‌ریزی و نظارت شده و شرکت اکباتان اسد آن را ساخته است.

شرکت اکباتان اسد سازنده پارک وی نیز می‌باشد و پایان عملیات ساختمانی امتداد اتوبان تا خیابان ایوبی و اتصال انشعاب این شاهراه به پارک وی پل زیبایی که روی دره ونک ساخته شده و اتوبان را از طریق طرشت به ایوبی و خیابان‌های پهلوی و دیگر نقاط تهران متصل کرده است از شاهکارهای معماری در معابر تهران می‌باشد.

طرح آپارتمان‌سازی بر فراز بام تهران

بعد از ظهر روز چهارشنبه گذشته مصادف با میلاد مسعود حضرت امام عصر (ع) شرکت رویال دومای ایران به مناسبت اتمام عملیات سفت کاری نخستین ساختمان 14 طبقه خود به نام «آریو» جشن (ریشت فست) را که از مراسم قدیمی و سنتی آلمان است ، برپا کرد. شرکت سهامی خاص رویال دوما ایران قصد دارد در این منطقه چهار ساختمان عظیم آپارتمانی طبق اسلوب ساختمانی کشور آلمان با تجهیزات مدرن اروپایی و با یک طرح بسیار بدیع و زیبا بسازد که آخرین ساختمان آن دارای 22 طبقه خواهد بود و پس از تکمیل این طرح می‌توان گفت که این مجموعه مسکونی به‌عنوان علامت و نشانه خاص تهران درخواهد آمد و همان‌طور که علامت پاریس، برج ایفل است علامت تهران نیز تصویری از این طرح مسکونی خواهد شد.

ساکنان این آپارتمان‌ها از تمام مزایای یک هتل لوکس اروپایی بهره‌مند خواهند شد؛ زیرا استخر، حمام سونا، کافه‌تریا، رستوران روی پشت‌بام با دانسینگ، پزشک، دندانپزشک، آرایشگاه، خشکشویی، میدان بازی کودکان، کودکستان، پرستار اطفال، مستخدمین مرد و زن، دربان و نگهبان شبانه‌روزی همیشه در اختیار ایشان خواهند بود.

اطلاعات 18 مهر 1350

18 مهر 1360؛ مشکینی خواستار پرداخت حقوق بازنشستگی به روستاییان شد

علی مشکینی، نماینده امام و امام جمعه موقت تبریز پیشنهادیی را خطاب به دولت مکتبی و مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

وی در پیشنهاد خود گفت: دولت و مجلس تصویب کرده است آنهایی که در اداره کار می‌کنند وقتی سن‌شان زیاد شد، می‌توانند بازنشسته شوند و به آنها که در خانه می‌نشینند حقوق بازنشستگی پرداخت می‌شود، ولی متاسفانه دهقانان و روستائیان ما که تا 70 سالگی کار می‌کنند و بعد از آن هم در دخمه‌ای می‌افتند و حتی نان برای خوردن پیدا نمی‌کنند هیچ گونه حقوق بازنشستگی پرداخت نمی‌شود. آخر صحیح است که در یک مملکت اسلامی به کسی که کم خورده و زیاد کار کرده حقوق بازنشستگی ندهند، ولی به کسانی که زیاد خورده و کم کار کرده‌اند، حق بازنشستگی پرداخت شود؟

اطلاعات 18 مهر 1360

18 مهر 1370؛ اعلام دو سیاست جدید ارزی برای تقویت پول ملی

دکتر محمدحسین عادلی، رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: با توجه به اعتبار و ارزش قابل‌ملاحظه‌ای که پول ملی کشور طی دو سال گذشته بر اثر سیاست‌های ارزی و اقتصادی یافته است، سیستم بانکی دو سیاست جدید ارزی را از آبان‌ماه امسال به اجرا می‌گذارد.

وی افزود: براساس یکی از سیاست‌ها که گشایش اعتبارات اسنادی با نرخ شناور است، از این پس متقاضیان بدون سپردن هر گونه درصدی از منبع اعتبار می‌توانند با ریال گشایش اعتبار کنند و میزان پیش‌پرداخت فقط بستگی به رابطه معاملاتی مشتری دارد و می‌تواند از صفر تا صددرصد باشد.

عادلی سپس دیگر سیاست جدید بانک مرکزی را اعلام کرد و گفت: تمامی خدماتی ارزی با نرخ شناور که در داخل کشور توسط بانک‌های کشور صورت می‌گیرد، از یکم آبان‌ماه قابل‌ارائه در خارج از کشور نیز هست و این برنامه نخست از کشورهای حوزه خلیج فارس آغاز می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی در تشریح این سیاست افزود: شعبه‌های بانک‌های ایران در خارج از کشور از این پس ریال را به‌عنوان یک پول معتبر بین‌المللی برای تبدیل سپرده‌گیری، حواله و افتتاح اعتبار اسنادی قبول می‌کنند که در این صورت تمامی ایرانی‌ها و خارجی‌ها برای انتقال پول خود اعم از ریال و ارز بین ایران و ]کشورهای[ خلیج فارس می‌توانند از سیستم بانکی ایران استفاده کنند.

متوسط قیمت فروش و اجاره مسکن در تهران

دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن طی گزارشی آخرین آمار مربوط به قیمت و اجاره‌بهای زمین و مسکن را اعلام کرد.

بالاترین متوسط قیمت مسکن در شهر تهران 4197 هزار ریال در منطقه یک در زمستان 1379 و کمترین آن 1161 هزار ریال در منطقه 20 در پاییز 1379 بوده است. متوسط اجاره‌بهای پرداختی برای یک مترمربع مسکن در شهر تهران در پاییز و زمستان 1379 به ترتیب 11716 و 12526 ریال بوده است. بالاترین متوسط اجاره‌بهای پرداختی برای یک مترمربع مسکن 19601 در منطقه 3 در زمستان 1379 و کمترین آن 8086 در منطقه 18 در فصل پاییز بوده است.

راهبردهای اساسی ساختار بودجه سال 81

دکتر محمدرضا ستاری‌فر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با اشاره به جهت‌گیری‌های بودجه سال 81 کل کشور ، رویکردهای اساسی این بودجه را یکسان‌سازی نرخ ارز، هدفمند کردن یارانه‌ها، طراحی نظام تامین اجتماعی و نیز اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور اعلام کرد.

اعلام قیمت خرید تضمینی گندم

قیمت جدید خرید تضمینی گندم مازاد کشاورزان در سال زراعی 81-80 اعلام شد.به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، در جلسه شورای اقتصاد که روز چهاردهم مهرماه به ریاست‌ رئیس‌جمهوری برگزار شد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم تولیدی برای سال زراعی 81-1380 بالغ‌بر 1300 ریال تعیین شد.

سرانه مصرف گوشت در استان تهران 11 کیلوگرم است

مدیرکل دامپزشکی تهران گفت: سرانه مصرف گوشت در این استان 11 کیلوگرم است. دکتر حسین حسنی ادامه داد: سرانه مصرف گوشت در جهان 28 کیلوگرم می‌باشد.

اطلاعات 18 مهر 1370

18 مهر 90؛ آزادسازی قیمت نان منتفی شد

آزادسازی قیمت نان که قرار بود تا پایان امسال عمل شود تا اطلاع ثانوی منتفی شد. به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی قیمت این محصول استراتژیک تا پایان سال 90 تغییر نمی‌کند و موضوع آزادسازی نرخ انواع نان به سال بعد موکول می‌شود.

برنامه «پاک» جایگزین مسکن مهر شود

عباس آخوندی، وزیر مسکن در دولت دوم سازندگی در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: نباید ناقدان مسکن مهر را به دولتمردان دولت‌های پیشین خلاصه کرد و همچنین احیای بخشی از برنامه دوم توسعه تحت‌عنوان برنامه «پاک» برای جایگزین شدن با مسکن مهر است که می‌تواند تمام نواقص این طرح را مرتفع کند.

اوراق مرابحه به‌زودی به بازار می‌آید

دستورالعمل پیشنهادی اوراق مرابحه تدوین شده است و مراحل بررسی آن در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار در حال پایان یافتن است که برای تصویب نهایی به هیات‌مدیره سازمان ارسال خواهد شد تا به محض تصویب در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

جزئیات جدید از طرح تحول بانکی

محمدرضا فرزین، سخنگوی طرح تحول بانکی گفت: «اصلاع قانون یکی از محورهای طرح تحول بانکی است. بخش عملیاتی آن مجموعه‌ای از پروژه‌ها است که امسال می‌تواند اجرایی شود. اگر بخواهیم سیستم بانکی را اصلاح تنها با اصلاح قانون محقق نخواهد شد.»

وی ادامه داد: عقبه اصلاح نظام بانکی کشور یک اراده عمومی است. ما این برنامه را به برنامه منسجم تبدیل می‌کنیم تا به زودی در کشور اجرایی شود و قطعا هر دولت دیگری باشد به این سمت حرکت خواهد کرد، زیرا تا نظام بانکداری اصلاح نشود، بسیاری از اصلاحات اقتصادی کشور امکان‌پذیر نیست.

 

پورشه در کشور رکورددار شد

براساس اعلام گمرک، در شهریورماه امسال 34 پورشه با قیمتی بین 112 تا 146 هزار دلار وارد کشور شده است که در بین خودروهای گران‌قیمت وارداتی طی ششمین ماه سال، پورشه از نظر تعداد رکورددار است.

البته در این ماه رکورد گران‌ترین خودروی وارداتی به ثبت رسیده در گمرکات کشور مربوط به یک سواری بنز SLS63 هشت سیلندر مدل سال 2011 است که قیمت آن در گمرک 215 هزار دلار درج شده است.

 

اطلاعات 18 مهر 1380

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند