هراس آمریکا از دستیابی روسیه به فناوری جنگنده اف ۳۵

کدخبر: 366237
اقتصادنیوز: برخی سناتورهای آمریکایی از این بیم دارند که امارات فناوری جنگنده اف ۳۵ را با روسیه به اشتراک بگذارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، شبکه خبری "روسیا الیوم" پنجشنبه شب به نقل از پایگاه "news Row" نوشت: تلاش‌های زیادی در کنگره آمریکا در جریان است تا از فروش جنگنده اف ۳۵ به امارات متحده عربی جلوگیری شود.

براساس این گزارش، فروش این جنگنده چند منظوره که شاید پس از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل صورت گیرد، ترس زیادی را در خصوص لو رفتن اطلاعات محرمانه این هواپیمای پیشرفته در ایالات متحده به همراه داشته است و برخی سناتورها بیم دارند که امارات فناوری اف ۳۵ را با روسیه به اشتراک بگذارد.

این گزارش می‌افزاید، نگرانی دیگر سناتورهای آمریکایی این است که در صورتی که فناوری اف ۳۵ در دسترس روسیه قرار گیرد، این اطلاعات به تجهیزات نظامی روسیه کمک خواهد کرد تا در شرایط جنگی مختلف بتواند این هواپیما را سرنگون کند.

روسیا الیوم نوشت، قرار است، پیش‌نویس طرحی توسط هر دو طیف جمهوریخواه و دمکرات برای جلوگیری از فروش جنگنده اف ۳۵ به امارات ارائه شود که هدف از آن اعطای حق وتو به اسرائیل علیه تمام معاملات تسلیحاتی است که آمریکا با دیگر کشورهای خاورمیانه منعقد می‌کند.

شایعاتی در آمریکا منتشر شده مبنی بر این که مسکو و ابوظبی آماده همکاری با یکدیگر برای ساخت این جنگنده نسل پنجم هستند.

جنگنده اف۳۵ به منظور نفوذ به عمق دفاعی دشمن، توسط صنایع هوایی لاکهید مارتین آمریکا طراحی و ساخته شده است.
این گزارش پس از آن منتشر می‌شود که "دیوید فریدمن" سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی ۲ مهرماه اعلام کرده بود، امارات دستکم تا پیش از هفت سال دیگر جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکایی را دریافت نخواهد کرد.

اظهارات فریدمن در این باره بر خلاف گزارش رویترز است که اعلام کرده بود، آمریکا و امارات امیدوارند تا اوایل دسامبر (آذرماه) برای خرید این جنگنده به توافق اولیه برسند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما