کدخبر: ۳۶۶۹۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از ۲۲ مهر آغاز هر دهه

«وزارت تعاون اسلامی» تشکیل می‌شود/سرمایه‌گذاری ایران و عربستان

​اقتصادنیوز: مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات۲۲ مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: مراسم رژه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله فردا در تخت جمشید برگزار می‌شود، احداث برج‌های تجاری در تهران

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

22 مهر 1350؛ مراسم رژه جشن‌های 2500 ساله فردا در تخت جمشید برگزار می‌شود 

یک امپراطور، هشت پادشاه، سیزده رئیس‌جمهور، دو ولیعهد، سه شاهزاده، ده شیخ و ده سلطان  جز لیست میهمانان ایران در مراسم جشن 2500 ساله هستند.

اطلاعات 22 مهر 1350

 

22 مهر 1360؛ «وزارت تعاون اسلامی» تشکیل می‌شود

براساس گزارش روزنامه اطلاعات با تاسیس یک سازمان مرکزی «وزارت تعاون اسلامی» اهداف اقتصادی جمهوری اسلامی تحقق می‌یابد.

براساس طرح وزارت کار و امور اجتماعی تعاونی‌های سراسر کشور زیر پوشش حمایت «وزارت تعاون اسلامی» درخواهند آمد.

افزایش تولیدات گروه صنعتی مینو

در پی ملی شدن گروه صنعتی مینو و با سپردن آن به‌دست مدیران دولتی، تولیدات این گروه به دو برابر افزایش یافته است و این به‌دلیل متعهد بودن کارگران این گروه صنعتی می‌باشد.

مجید ابهری، عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل گروه صنعتی مینو ضمن اعلام این مطلب گفت: پس از گذشت دو سال و نیم از پیروزی انقلاب حدود 5 روز است که این گروه صنعتی ملی اعلام شده است. وی علت به تعویق افتادن این امر را وجود عوامل سرمایه‌دار وابسته زمان طاغوت در بخشی از سازمان‌ها دانست.

اطلاعات 22 مهر 1360

22 مهر 1370؛ سرمایه‌گذاری ایران و عربستان برای گسترش امکانات زیارتی و سیاحتی

با سرمایه مشترک جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی طرح‌های ویژه‌ای برای گسترش امکانات زیارتی – سیاحتی شهر مقدس مشهد به اجرا درخواهد آمد. این تصمیم در دیدار دیروز هیات بازرگانی سعودی با استاندار خراسان اعلام شد. استاندار خراسان با لزوم افزایش امکانات برای 12 میلیون زائری که هر سال به مشهد مقدس سفر می‌کنند، ضرورت سرمایه‌گذاری تمامی کشورهای اسلامی را در این زمینه مورد تاکید قرار داد.

اطلاعات 22 مهر 1370

22 مهر 1380؛ طرح جدید مجلس برای افزایش حقوق بازنشستگان

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرحی که کلیات آن در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسیده است از دولت خواسته‌اند تا برای هماهنگ کردن نظام پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان، لایحه‌ای تقدیم مجلس کند.

بهیار سلیمانی، مخبر کمیسیون اجتماعی مجلس به ایرنا گفت: امضاکنندگان این طرح برای از بین برفتن تفاوت حقوق بازنشستگان تاکید دارند. نماینده مردم فسا خاطرنشان کرد: هم‌اکنون میزان حقوق و مزایای دریافتی افرادی که طی سنوات مختلف بازنشسته شده‌اند، تفاوت زیادی دارد.

احداث برج‌های تجاری در تهران

دکتر حسین اسفهبدی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران گفت: فرانسویان با مشارکت بخش خصوصی ایران طرح احداث 2 برج بزرگ را در محل فعلی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به‌منظور ایجاد مرکز تجارت جهانی دنبال می‌کنند. این 2 برج بلند با هزینه‌ای بالغ‌بر یکصد میلیون دلار ایجاد خواهد شد.

اطلاعات 22 مهر 1380

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند