سیگنال مهم رئیس‌کل بانک مرکزی؛ اعلام زمان کاهش فشارها بر بازار ارز ایران + فیلم

کدخبر: 367358
اقتصادنیوز: عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی امروز ضمن تحلیل تحولات اخیر بازار ارز ، به صورت تلویحی پیش‌بینی کردحدود 20 روز دیگر ازشدت فشارهای ارزی بر ایران کاسته خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز  او در حاشیه هیات دولت و در جمع خبرنگاران تاکید کرد: «در وضعیت فعلی، شرایط بازار ارز به دلیل اتفاق‌هایی مانند شیوع ویروس کرونا، فشار حداکثری دولت آمریکا، اعمال و عملیاتی کردن تحریم‌ها که در ۶ ماه نخست امسال رخ داد از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است که این مسایل باعث شکل‌گیری انتظارات منفی در جامعه شده است.»

همتی با بیان اینکه همه تلاش خود را می‌کنیم تا وضعیت بازار را به ثبات برسانیم اعلام کرد: « در روزهای آخر فعالیت رییس جمهوری فعلی آمریکا فشار به ایران افزایش یافته که ما هم باید مقاومت خود را در برابر این فشارها افزایش دهیم و امیدوار به رفع مسایل موجود در کشور باشیم.»

او در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد:«با اقدام هایی که در دست اجرا داریم شاهد ثبات بیشتری در بازار خواهیم بود اما باید قبول کنیم تا سه هفته آینده فشارها به ایران بیشتر خواهد شد.»

در سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی می‌توان سیگنال مهمی را مشاهده کرد. او تاکید دارد که در سه هفته آینده فشارها بر ایران افزایش خواهد یافت. با بررسی این سحنان می‌توان این گونه برداشت کرد که قاعدتا پس از این سه هفته شاهد کاهش فشار حداکثری بر ایران خواهیم بود. با بررسی تقویم سیاسی واقتصادی ایران  وجهان درخواهیم یافت که تنها رویداد مهمی که با موعد مطرح شده از سوی همتی مقارن است، انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده است.

در فضای سیاسی ایران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نماد فشار حداکثری و یکی از عوامل اصلی نوسان در بازار ارز ایران به شمار می‌رود. در مقابل جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 به صورتی تداوم دولت باراک اوباما محسوب می‌شود، چهره‌ای که وعده بازگشت به برجام را داده است. ورود او به کاخ سفید می‌تواند موجب ریزش قیمتی دلار در بازار های ایران شود.

از نظرسنجی‌های عمومی در آمریکا تا پیش‌بینی‌های فعالان بازارهای ایران

این روزها اکثر نظرسنجی‌های آمریکا نشان از فاصله معنادار بایدن در انتخابات ماه آتی دارد.برخی پا را  از این فراتر گذاشته و مساله را چگونگی پذیرش ترامپ بر پایان ریاست‌جمهوری‌اش می‌دانند. بسیاری از تحلیلگران آمریکایی بر این باورند که در صورتیکه اتفاق خاصی رخ ندهد به احتمال زیاد جوبایدن ساکن جدید کاخ سفید خواهد بود.

در مقابل اما در ایران به ویژه در میان فعالان اقتصادی این پیش‌بینی تا حدود زیادی متفاوت است: افکارسنجی‌های رسمی و غیر‌رسمی نشان از آن دارد که بیشتر ایرانیان بدون توجه به نظرسنجی‌های انتخاباتی معتقد به تداوم دولت دونالد ترامپ هستند. 

سیگنال مهم رئیس‌کل بانک مرکزی

با محاسبه زمانی که همتی برای کاهش فشار بر بازار ارز ایران تعیین کرده است، می‌توان این گونه برداشت کرد او بر این باور است که برنده انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 در ایالات متحده جو بایدن خواهد بود. بر اساس پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی با پیروزی بایدن در 13 آبان بازار ارز وطلای ایران با ریزش مواجه خواهد شد.

حال باید منتظر ماند و دید پیش‌بینی همتی درباره نتیجه رقابت بایدن- ترامپ جامه عمل خواهد پوشید یا نه. پس از آن باید بررسی کرد که پیش‌بینی او درباره واکنش بازار به برد احتمالی بایدن در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت تا چه اندازه با واقعیت‌های بازار تطابق دارد.

sizeVideo: 4.14M | timeVideo: 00:01:13 downloadVideo
تیتر یک
  • شاخص از نیمه کانال پائین افتاد

    روز شنبه برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما