کدخبر: ۳۶۷۹۸۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تهرانی‌های مبتلا به کرونا، ۱۴ روز قبل کجا بوده اند؟

پر مرگ و میرترین روز کرونایی پایتخت /سرفه نشانه اصلی کرونا شد

اقتصادنیوز : رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: نیمی از فوتی های دیروز تهران به علت کووید ۱۹ یا مشکوک به این ویروس بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز ، رییس شورای شهر تهران می گوید درخواست هایمان به ستاد ملی کرونا نمی رسد ،شهردار تهران در جلسات ستاد شرکت نمی کند و به پیشنهادات شورا توجهی نمی شود و ما از طریق مطبوعات به ستاد کرونا اعلام می کنیم که شهر تهران باید دو هفته تعطیل شود .

محسن هاشمی پیش از آغاز جلسه شورای شهر تهران هشدار داد اگر تهران دو هفته تعطیل نشود از پس موج سوم کرونا بر نمی آییم .

به گفته او ما برای آلودگی هوا زمانی تهران را یکی دو روز تعطیل می‌کردیم. اکنون هم آلودگی هوا و هم ترافیک را داریم و هم مشکلات معیشتی مردم را داریم و نمی‌توانند آنطور که لازم است تغذیه مناسب داشته باشند و این باعث می‌شود اثر کرونا بر روی آنها بیشتر شود لذا باید ستاد ملی کرونا بیشتر از این هشدارهایی که می‌دهد و تعطیلی مراکزی را اعلام می‌کند که تعطیل هم هستند، باید اقدام ویژه‌تری کند. مساله تعطیلی دو هفته‌ای نظر شورا بود، اما به این دلیل که به ستاد دسترسی نداریم و آقای حناچی هم تشریف نمی‌برند، گفتیم به مطبوعات اعلام کنیم.

photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۸_۱۷-۵۸-۴۹

هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهادات شما به ستاد کرونا مورد توجه قرار می‌گیرد گفت: به نظر من تا به حال که توجه نکردند، یک بار به شوخی گفتم در بهشت زهرا بیشتر به نظرات ما توجه می‌کنند.

اما آمارهای نگران کننده ناهید خداکرمی نشان از وضعیت قرمز تهران می داد . به گفته او با توجه به دوره کمان 14 روزه بیماری، محدودیت های یک هفته ای جز مسکنی کوتاه، اثر هزینه ای و اثر بخشی دیگری ندارد و می طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمال شود طول مدت آن حداقل یکماه باشد.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت:علت کوید19 یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران که وحشتناک ترین آن در روز شنبه 1399/07/12 با  مرگ ناشی از 136 نفر و دیروز با 129 نفر نشان می دهد که نزدیک به 50 درصد مرگ ناشی از این اپیدمی کشنده در تهران اتفاق افتاده است.

photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۸_۱۷-۵۹-۲۲

 ناهید خداکرمی،  در نطق پیش از دستور خود با اشاره به وضعیت کرونا در تهران گفت:ثبت بیش از15000 مرگ به علت کوید19 یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران که وحشتناک ترین آن در روز شنبه 1399/07/12 با  مرگ ناشی از 136 نفر و دیروز با 129 نفر نشان می دهد که نزدیک به 50 درصد مرگ ناشی از این اپیدمی کشنده در تهران اتفاق افتاده است که البته با توجه به پایتخت بودن، جمعیت زیاد و رفت و آمد و ارتباط با همه استان های کشور دور از ذهن نیست. گسترش بیماری به حدی رسیده که ستاد مقابله با کرونا محدودیت های یک هفته ای را در تهران و برخی از شهرهای کشور اعمال کرده است. گرچه این امر می تواند در  قطع زنجیره رو به گسترش بیماری کمک شایانی داشته باشد اما با توجه به دوره کمون 14 روزه  بیماری یک هفته جز مسکنی کوتاه اثر هزینه اثر بخشی دیگری ندارد و می طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمالل شود طول مدت آن حداقل یکماه باشد. واقعیت اینست که بحران پاندمی ویروس کرونا در حال تغییراتی شگرف و تحول آفرین در جهان است. انسان هایی که وابسته به تعاملات اجتماعی و حضور در مکان های عمومی، رستوران ها، تالار های کنسرت، سینما، تاتر، ورزشگاهها، مهمانی های خانوادگی ومراسم مذهبی دسته جمعی بودند امروز یا محدود شده اند یا بالاجبار خود را محروم کرده اند.

خداکرمی با اشاره به این که تصمیم های مربوط به چگونگی کنترل بیماری نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان وابسته به چگونگی بروز و افول بیماری دارد و در هر مسیری که برای محدود کردن اپیدمی گام بر می دارند منشأ آغاز تغییراتی می شود که پایانش با دگرگونی های دیگری همراه است گفت:تحولی که جهان در این 7 ماه تجربه کرد و آثاری که این ویروس بر شیوه زندگی و بخصوص وضعیت اقتصادی و اشتغال خانواده ها و نحوه مدیریت شهر ها داشت از چنان وسعتی برخوردار است که هنوز ابعاد مختلف آن آشکار نشده است. بسیاری از کسب و کار ها نظیر گردشگری و حمل و نقل عمومی که ارتزاق میلیون ها انسان بدان وابسته بود تعطیل یا بسیار کوچک شده است. در کنار ضرر و زیان های کلان اقتصادی و عوارض روحی روانی ناشی از مرگ و میر، بیماری، بیکاری و دلمردگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی سبب شده است تا نتوان آینده و فردای با کرونا یا بدون کرونا را به درستی بتصویر کشید.

photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۸_۱۷-۵۷-۰۴

 

photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۸_۱۷-۵۷-۲۲

وی افزود:اگر کرونا بخواهد زمین را ترک نکند و باقی بماند چه باید کرد؟  اگر کرونا بخواهد همراه با تحریم بر گلوی ساختار سیاسی اقتصادی کشور فشار آورد چه باید کرد؟ آیا در این شرایط، تهران می تواند پاسخگوی شهروندان امروزی و کودکان فردا باشند؟

پاسخ به این سوآلات آسان نیست زیرا کرونا ویروس یک معضل انتزاعی نیست و پیامد آن همه حوزه های مربوط به زندگی انسان و محیط زیست را تحت تآثیر قرار داده است، بنابراین واژه ها و اصطلاحاتی  همانند اپیدمی و اقتصاد، اپیدمی و سیاست، اپیدمی و سلامت، اپیدمی و جامعه و اپیدمی و مدیریت شهری معنی پیدا می کند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت:در حوزه مدیریت شهری با محوریت معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی، همه حوزه های مدیریت شهری می باید کمیته ای را برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل و علاوه بر چاره اندیشی برای امروز،  بفکر اداره شهر و زندگی شهروندان در فردای با کرونا باشند. برای مثال معاونت اقتصادی شهرداری علاوه بر پاسخگویی به  نیاز های اقتصاد شهرداری همچون تأمین منابع مورد نیاز حقوق و دستمزد، نگهداشت شهر و اجرای پروژه های شهری، لازم است تا در زمینه اقتصاد سلامت شهری برای اپیدمی ها نیز برنامه ریزی کند. معاونت معماری و شهرسازی در مورد نحوه طراحی پروژه های شهری و ساخت و ساز مکان های تجاری و عمومی بخصوص رستوران ها ، سالن های ورزشی ، مراکز تفریحی، فرهنگی و هنری و یا نحوه باز سازی و بازپیرایی و استفاده از آنها را در شرایط اپیدمی برنامه ریزی کند و بهمین ترتیب معاونت فرهنگی اجتماعی وعمرانی نیز نقش خود را برای فردا بازخوانی کنند.

 

photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۸_۱۷-۵۷-۴۴

به گفته خداکرمی نکته مهم این است که بسیاری از این تغییرات ممکن است مدت ها باقی بمانند. حتی در صورت مهار پاندمی ویروس کرونا ، تا زمانی که واکسن در دسترس نباشد ، خطر گسترش موج ابتلا و تجربه پیک های متعددد از این بیماری بشدت مسری وجود دارد که حتی ممکن است بین 9 ماه تا دو سال طول بکشد. بخصوص که دانشمندان عقیده دارند ، علاوه بر آنفلوآنزا و کوید19، بیماری های جدید دیگری امکان بروز دارند که به همان اندازه مخرب بوده و می توانند بشریت را در آینده فلج کنند ، درست همانطور که ویروس کرونا در سال 2020 انجام داده است.

 

photo_۲۰۲۰-۱۰-۱۸_۱۷-۵۷-۳۳

خداکرمی با بیان این که برای همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شهرهای آینده و فضاهای عمومی ما هستند ، همه گیری تهدیدی ترسناک است که به اقدامات فوری نیاز دارد  گفت: البته فرصتی برای تجدیدنظر در مورد نحوه زندگی ، حمل و نقل، تجمعات و تعاملات اجتماعی است.

خداکرمی با اشاره به یافته های این پژوهش گفت: 51هزارو548مورد مراجعه و 48هزارو393مورد پذیرش و بستری به‌دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش 3دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی بررسی شده است. همچنین اطلاعات 1122مورد ترخیص‌شده که تست‌شان مثبت شده بود، با تماس تلفنی، جمع‌آوری شد. نتایج نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری 12.3درصد بوده است. از میان افراد مثبت، 50هزارو59نفر، یعنی 76.2درصد، بهبود پیدا کرده و 767نفر باقی‌مانده تا زمان جمع‌آوری اطلاعات تحت درمان بودند. میانگین سنی بیماران 57.3سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای 80سال بود. اگر نسبت بهبودیافته‌ها و فوت‌شده‌ها را در این داده‌ها محاسبه کنیم، بیشترین درصد بهبودی در گروه سنی 30 تا 40سال (89.1درصد) و 20 تا 30ساله(88.8درصد) و بیشترین درصد مرگ در بستری‌شدگان تست مثبت در گروه سنی بالای 80سال (28.2درصد) و گروه سنی 70 تا 80سال (18.8درصد) دیده شده است. یافته‌ها نشان می‎دهد، در نیمه اردیبهشت امسال، روند نزولی در سیر موارد ابتلا به بیماری اتفاق افتاده، اما با افزایش موارد ابتلا بعد از این تاریخ، تهران وارد پیک دوم اپیدمی شد. موارد رخ‌داده مرگ هم تقریبا از الگوی ابتلا طی زمان پیروی می‌کند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران،تاکید کرد: قبل از این مطالعه، تحقیق دیگری از اول اسفند تا 14فروردین انجام شده بود. بعد از آن در مطالعه جدید حرکت ویروس از 14فروردین تا 14تیر بررسی شد.

در بررسی دوم، برخی از داده‌ها تغییر کرده بود به‌طوری که در مطالعه قبلی، ویروس در برخی مناطق شایع‌تر بود که در مطالعه دوم با اطلاع‌رسانی انجام‌شده از شیوعش کم شد.

نکته دیگری که از سوی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران مورد توجه قرار گرفته این است که در بیشتر مطالعات انجام‌شده در دنیا، تب شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری است، اما در این مطالعه مشخص شد که در جمعیت مورد مطالعه، سرفه شایع‌ترین علامت ابتلاست. همچنین بیشترین مکان‌های مورد تردد بیماران قبل از ابتلا، مراکز درمانی و بیمارستانی بوده است.

 عضو شورای شهر تهران تاکید کرد:در این مطالعه فقط بیمارستان‌های 3 دانشگاه تهران، ایران و شهید بهشتی درنظر گرفته شده و بیمارستان‌های نظامی و تامین اجتماعی بررسی نشده‌اند. به گفته خداکرمی، افراد مبتلا قبل از ابتلا و بعد از ابتلا، به سفر رفته‌اند

به گفته خداکرمی مسیرهای تردد مبتلایان بستری تهرانی 14 روز قبل از ابتلا به کوروناویروس به شرق مازندران و کرمانشاه بوده است .

براساس نتایج این مطالعه ، طبق خود اظهاری افراد مطالعه علت ابتلای آن‌ها به کووید-19 تجربه حضور در میهمانی یا نشست جمعی در حدود نیمی از افراد (48.5 درصد) طی دو هفته قبل از ابتلا را گزارش کردند که همراه با تماس نزدیک با سایرین بوده است.

درمجموع 62.2 درصد نیز سابقه صحبت کردن با فاصله نزدیک حداقل 5 دقیقه با یک فرد در خارج خانه مراکز بهداشتی درمانی (298 نفر معادل 26.8 درصد)،را داشته اند .

از دیدگاه بیماران محل آلودگی  خانواده و نزدیکان (158 معادل 14.1 درصد)، (شامل اعضای فامیل/دوستان محل کار (134 معادل 11.9 درصد)، مراکز خرید (96 معادل 8.6 درصد)، مسافرت (50 معادل 4.5 درصد)، مراسم ترحیم (38 معادل 3.4 درصد)، مترو (28 معادل 2.5 درصد)، اتوبوس/تاکسی (24 معادل 2.1 درصد) بوده است .

از مجموع 37.1 درصد هم اعلام کردند که بعد ترخیص از طرف مراکز بهداشتی درمانی با آن‌ها و 31.4 درصد با خانواده آن‌ها حداقل یک‌بار تماس گرفته شده است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند