دو نکته درباره رقابت شانه به شانه در آمریکا

پیش بینی اکونومیست از سرنوشت ترامپ

کدخبر: 371559
اقتصاد نیوز: اکونومیست پیش‌بینی می‌کند ترامپ یا یکی از اعضای خانواده او برای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری باقدرت بازگردد. این نشریه معتبر نگران است باوجود شکست ترامپ، ترامپیسم در آمریکا هم چنان آثار خود را به‌جا بگذارد.

 به گزارش اقتصاد نیوز،نزدیکی غیرمنتظره رأی‌های جو بایدن و دونالد ترامپ نشانه آن است که پوپولیسم همچنان در آمریکا ادامه حیات می‌دهد.این انتخابات عیان کرد که پیروزی غافلگیرکننده ترامپ در انتخابات 2016، نه یک اتفاق و انحراف که آغازی  بر یک تغییر عمیق ایدئولوژیک است. ترامپ باوجود مواجهه با چالش انتظارات و بحران شیوع کرونا، توانست آرای خود در این دوره از انتخابات را در مقایسه با سال 2016 افزایش جدی دهد. اکونومیست احتمال می‌دهد: ترامپ یا یکی از اعضای خانواده وی برای رسیدن به کاخ سفید در سال 2024 نامزد شود.  این نشریه در ادامه با اشاره به ناتوانی آمریکا در شکست دادن قاطعانه­تر ترامپیسم دو نکته را مطرح کرده است.

20201107_SQ_UK

نکته اول: شکست تحقیرآمیز ترامپ می­توانست برای سیاستمدارانی مانند بولسونارو در برزیل و ماری لوپن در فرانسه چالش‌برانگیز و عبرت‌آموز باشد. اما این‌چنین نیست و بلکه آن‌ها مسیر روشنی پیش روی خود می‌بینند نایجل فاراژ، رهبر پیشین حزب طرفدار برگزیت در حال برنامه­ریزی برای بازگشت به صحنه است. وجود حمایت از ترامپ به این معناست که رد مهاجرت، نخبگان شهری و جهانی­شدن، موضوعاتی که پس از بحران سال 2008-2009 جان گرفته بودند، هنوز زنده و برقرار است.

نکته دوم: ترامپ در امور خارجه نیرویی اخلالگر و معامله­گر بود و رفتارش  با متحدان و پیمان‌ها توهین‌آمیز بود . در مقابل، بایدن از دوران حضورش در سنا، به ارزش­های دیپلماسی آمریکایی پایبند بوده است. بی­تردید او به دنبال احیای پیوندهای نزدیک با متحدان و تقویت حاکمیت جهانی خواهد بود و این کار را از مسیر تداوم عضویت در سازمان بهداشت جهانی و پیوستن مجدد به پیمان تغییرات جوی پاریس انجام خواهد داد. با توجه به نتایجی که او در انتخابات به دست آورده است کار دموکرات‌ها سخت است. شکست آن‌ها در کسب اکثریت کرسی­های سنا به این معناست که بایدن در تصویب لوایح یا انتصاب قضات با چالش مواجه خواهد بود. لایحه­ای درزمینهٔ زیرساخت­ها، اصلاح نظام بهداشت و سلامت و قوانین زیست­محیطی همه و همه می­توانند در کنگره به بن­بست برسند.

این شکست تا حدودی منعکس­کننده این حقیقت است که دموکرات­ها توانایی جذب آرای سفیدپوستان، رأی‌دهندگان فاقد تحصیلات دانشگاهی، به‌ویژه در مناطق حومه­نشین را نداشته­اند. آن‌ها همچنین در میان مردان جوان آمریکایی-آفریقایی و رأی‌دهندگان لاتین و اسپانیایی­تبار در فلوریدا و تگزاس خیلی کمتر از حد انتظار مورد استقبال قرار گرفتند. این باخت­ها فرضیه دموکرات­ها در خصوص کسب پیروزی آسان با تغییر ترکیب جمعیتی در آمریکا را زیر سئوال می برد.

اکونومیست تأکید دارد:این انتخابات بار دیگر نشان داد که آمریکا دارای یک ملت چندپاره است. بسیاری از سیاستمداران آن این چندپارگی را تقویت می­کنند و هیچ‌کدام از آن‌ها بیشتر از ترامپ این کار را نکرد.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما