دموکرات‌ها رستگار شدند؛

قول جوبایدن به مردم پس از پیروزی در انتخابات/ هریس تاریخ‌ساز شد

کدخبر: 371727
اقتصادنیوز : با اعلام پیروزی جو بایدن در ایالت سرنوشت‌ساز پنسیلوانیا، وی پیروز انتخابات و چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روند اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا همچنان ادامه دارد، اما با توجه به شرایط کنونی این رقابت، پیروزی جو بایدن در یکی از ایالت‌های پنسیلوانیا، نوادا یا جورجیا، وی را پیروز انتخابات خواهد کرد. (به شرطی که ۱۱ الکترال آریزونا را از قبل در سبد بایدن قلمداد کنیم.)

قول بایدن به مردم آمریکا

ساعت ۲۱:۳۰- جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از قطعی شدن پیروزی‌ خود در انتخابات ریاست‌جمهوری در حساب توییتری‌اش با انتشار ویدئویی نوشت: «آمریکا، افتخار می‌کنم که من را برای هدایت کشور بزرگ مان انتخاب کرده‌اید.

نقشه الکترال

کار پیش روی ما سخت خواهد بود، اما من این را به شما قول می دهم: من رئیس جمهور همه آمریکایی ها خواهم بود - خواه به من رأی داده باشید یا نه.
ایمانی را که تو به من دادی حفظ خواهم کرد.»

گفتنی است جو بایدن با کسب حدود ۷۵ میلیون رأی -تا کنون- بیشترین میزان رأی را در تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا کسب کرده است. همچنین کاملا هریس به عنوان اولین معاون رئیس‌جمهور زن و رنگین پوست در تاریخ آمریکا انتخاب شد.

فاکس‌نیوز هم به پیروزی بایدن اعتراف کرد

ساعت ۲۰:۳۰- پس از اعلام خبر پیروزی بایدن در انتخابات، رسانه حامی ترامپ نیز، شکست وی را اعلام کرد.
فاکس نیوز

بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شد

ساعت 20:00- دقایقی پیش رسانه‌های آمریکایی جو بایدن را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کردند.

آسوشیتدپرس، نیویورک‌تایمز، بلومبرگ، لس‌آنجلس‌تایمز، CNN و ... اعلام کردند با احتساب ۲۰ رأی الکترال ایالت پنسیلوانیا به نام جو بایدن، وی به عنوان چهل‌وششمین رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد. 

با اعلام رای قطعی پنسیلوانیا، مجموع آرای الکترال جو بایدن از حد نصاب 270 رای الکترال لازم برای ورود به کاخ سفید  گذشت. نیویورک‌تایمز بدون احتساب ۱۱ رأی الکترال آریزونا تعداد الکترال‌های بایدن را 273 و برخی دیگر از رسانه‌ها از جمله آسوشیتدپرس و پالیتیکو آن را 284 اعلام کرده‌اند.

اگرچه برخی دیگر از رسانه‌ها از جمله آسوشیتدپرس و پالیتیکو پیشتازی بایدن در آریزونا را غیرقابل جبران می‌دانند و با افزودن ۱۱ رأی الکترال این ایالت به سبد جو بایدن، مجموع آرای الکترال وی را به عدد ۲۸۴ رسانده‌اند.

همچنین به نظر می‌رسد پیشتازی دونالد ترامپ در ایالت کارولینای شمالی، امکان بازپس‌گیری این ایالت توسط دموکرات‌ها را سلب کرده است.

عضو کمیسیون فدرال انتخابات: هیچ مدرکی برای اثبات تقلب وجود ندارد

ساعت ۱۸:۳۰- الن وینتراوب، عضو کمیسیون فدرال  انتخابات گفت که می‌خواهد آمریکایی‌ها بدانند که در انتخابات امسال "در واقع هیچ شواهدی مبنی بر تقلب وجود نداشته است" 

الن وینتراوب

وینتراوب ساعتی پیش به سی.ان.ان گفت: "مقامات ایالتی و محلی و انتخاباتی در سراسر کشور واقعاً پا پیش گذاشته‌اند و شکایات بسیار کمی درباره نحوه اجرای این انتخابات وجود داشته است."

وی افزود: "تعداد شکایات همراه با مدرک، بسیار کم هستند، بگذارید صریح بگویم، در واقع هیچ مدرکی در مورد تقلب در آراء وجود ندارد. هیچ مدرکی مبنی بر صدور آرای غیرقانونی وجود ندارد. و شما مجبور نیستید که حرف مرا قبول کنید، زیرا مردم در سراسر کشور و کارشناسان غیر‌حزبی، این انتخابات را مذیت کرده و نحوه برگزاری آن را بررسی کرده‌اند. "

وینتراوب افزود: در حقیقت هیچ مدرکی درباره تقلب وجود نداشته است.

زمان بندی اعلام نتایج انتخابات در ایالت‌های حساس

ساعت ۱۷:۳۰- بر اساس اعلام مراکز انتخاباتی در ایالت‌های حساس، احتمالا زمان اعلام نتایج به شرح جدول زیر است.

جدول زمانی

نتایج پنسیلوانیا امشب نهایی می‌شود

ساعت ۱۶:۴۵- یک مقام ایالت پنسیلوانیا می‌گوید نتایج نهایی این ایالت را صورت دسته‌ای امروز گزارش می‌کنند.

ریچ فیتزجرالد، مدیر اجرایی شهرستان آلنگی در پنسیلوانیا امروز گفت که حدود ۲۰ هزار برگ رأی برای شمارش باقی مانده است و افزود که اعلام این نتایج به صورت دسته ای از اواخر امروز صبح یا اوایل بعد از ظهر (امشب یا بامداد فردا به وقت تهران) شروع می شود.

وی به CNN  گفت: شبیه کاری که جمعه انجام شد. "این [دشوار] است زیرا آنها باید با دست شمارش شوند تا بتوانند آنها را مطابقت دهند تا اطمینان حاصل شود که آن آرا پیشتر شمرده نشده باشند."

وی همچنین گفت: در مجموع آرای پستی در این شهرستان 80٪ به جو بایدن و 20٪ به ترامپ تعلق گرفته است.

فیتزجرالد افزود، بر اساس تخمین ما ۱۷ هزار رای موقت برای شمارش وجود دارد که تا اوایل هفته آینده شمارش می‌شود.

عقب‌نشینی آرام مقامات جمهوری‌خواه از پشتیبانی ترامپ

ساعت 15:15- جیم آکوستا خبرنگار CNN گزارش داد که منابع نزدیک به کاخ سفید گفته‌اند که برخی از مقامات ارشد داخل کاخ سفید و کمپین انتخاباتی وی در حال عقب‌نشینی بی سروصدا از پشتیبانی ترامپ هستند، زیرا تغییر شرایط انتخابات در پنسیلوانیا و جورجیا نشان می دهد رئیس جمهور در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز نخواهد شد.

یک مشاور کلیدی دولت درباره این انتخابات گفت: "دیگر تمام شد، کار او تمام است". این مشاور دولت در پاسخ به این سوال که ترامپ در آینده چه کاری می تواند انجام دهد، پاسخ داد: "فقط خدا می‌داند، چه خواهد شد."

یک منبع دیگر می‌گوید: یک عامل فشار بر روی ترامپ این است که در حال حاضر برخی جمهوری‌خواهان در دولت -و خارج از آن- به چیزی فراتر از انتخابات 2020 نظر دوخته‌اند و مواضع و اقدامات خود را بر اساس جاه‌طلبی‌های خود درباره انتخابات‌های بعدی می‌سنجند. بر همین اساس از حالا روند فاصله‌گیری از ترامپ را آغاز کرده‌اند.

واکنش دادستان کل پنسیلوانیا به ادعای ترامپ درباره تقلب

ساعت 14:30: دادستان کل ایالت پنسیلوانیا گفته ادعای حقوقی ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا درباره تقلب در آرای شمارش شده در این ایالت کذب است.

به نوشته وبگاه خبری «نیوز مکس»، این مقام آمریکایی گفته مطمئن است که شکایت ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا تأثیری بر روند شمارش رأی‌ها در این ایالت نمی‌گذارد.

کرونا در کاخ سفید در بحبوحه انتخابات

ساعت ۱۲:۰۰- در همین حال بلومبرگ از ابتلای ​مارک میدوز، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید به کرونا خبر داده‌اند. وی در ارتباط نزدیک با ترامپ و خانواده او بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، دو مقام مسئول در گفت‌وگو با CNN تأیید کردند که نتیجه تست کرونای رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید مثبت اعلام شده است.

مارک میدوز

میدوز روزهای یکشنبه و دوشنبه با رئیس جمهور سفر کرد. وی همچنین روز سه شنبه که در مهمانی شب انتخابات کاخ سفید حاضر بود و با اعضای خانواده رئیس جمهور در ارتباط نزدیک بود.

یکی از دستیاران وی می گوید، با توجه به اینکه میدوز در اطراف سایر کارمندان خود بوده و در عین حال احتمالاً ناقل است، مقامات کاخ سفید اکنون به شدت نگران هستند.

این در حالی است که کاخ سفید عده‌ای را برای تماشای نتایج انتخابات دعوت کرده است. در آن زمان ، آلیسا فرح ، مدیر ارتباطات کاخ سفید گفت که با توجه به پاندمی، بررسی دما و اقدامات احتیاطی انجام می‌شود. برنامه های اولیه برای برگزاری یک مراسم در هتل ترامپ به دلیل محدودیت های محلی در اجتماعات داخلی و ترس از جریمه‌های قابل توجه ، لغو شد.

بنابراین رئیس جمهور شب گذشته سخنان خود را از اتاق مطبوعات کاخ سفید ارائه داد.

آخرین نتایج میدان‌های نبرد

ساعت ۱۱:۴۵- تا ظهر شنبه ۱۷ آبان وضعیت آرای شمارش شده در ۴ ایالت میدان نبرد به شرح اینفوگرافی زیر است؛

پوستر انتخابات آمریکا ۲۰۲۰ / هستی آخرین نتایج ایالت‌های میدان نبرد/ به‌روزرسانی در بعدازظهر شنبه ۱۷ آبان
در جداول زیر جزئیات آماری مربوط به نتایج آرای شمارش شده در ۵ ایالت سرنوشت‌ساز آمده است:
PENNSYLVANIA پنسیلوانیا
NEVADA نوادا
GEORGIA جورجیا
NC کارولینای شمالی

ادعای جدید جمهوری خواهان درباره آرای بایدن 

ساعت 09:30 : برخی مقامات حزب جمهوری‌خواه مدعی هستند که یک اشکال نرم افزاری در ایالت میشیگان موجب شده تا به اشتباه ۶ هزار رای دونالد ترامپ به نام جو بایدن ثبت شود.

بنا به نوشته دیلی میل، پس از بالا رفتن تعداد رای‌های بایدن در منطقه‌ای از میشیگان که معمولا حامیان جمهوری خواهان را در خود جای داده است، این اشکال نرم افزاری عیان شد. 

بایدن: ما این رقابت را می بریم 

ساعت 07:35 - جو بایدن در جمع هواداران خود در دلاور سخنرانی کرد. او گفت:  اعداد به ما می گویند که ما برنده این رقابت خواهیم بود. آرای ما در حال بیشتر شدن هم هستند. آریزونا را بعد از مدتها با خود خواهیم داشت..... این ها فقط عدد نیستند بلکه این حق ملت است که صدایش شنیده و رایش شمرده شود.بایدن در بخش دیگری از سخناتش ضمن برشمردن مشکلات فعلی ایالات متحده از جمله نژاد پرستی سیستماتیک، تغییرات آب و هوایی و مشکلات اقتصادی، به رکود و بیکاری ناشی از کرونا اشاره کرد. او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بایدن: ما این رقابت را می بریم.(جزئیات بیشتر)

موافقت دیوان عالی آمریکا با درخواست کمپین ترامپ در پنسیلوانیا

ساعت 05:40- دیوان عالی آمریکا شامگاه جمعه با بخشی از درخواست ستاد جمهوریخواهان در پنسیلوانیا موافقت کرد. به این ترتیب مقرر شده آرای پستی واصله در روز انتخابات و بعد از آن تا بعدازظهر جمعه به تفکیک از آرای دیگر شمارش شوند ولی با درخواست جمهوریخواهان مبنی بر توقف شمارش آرا موافقت نشد.(یورونیوز)

تعیین تکلیف 4600 رای باقیمانده جورجیا

ساعت 05:00-رییس یکی از مراکز شمارش اصلی آرا در جورجیا ابراز امیدواری کرد که تکلیف 4600 رای باقیمانده شامل 3800 رای ماخوذه شمارش نشده و 800 رای پستی مربوط به نظامیان تا قبل از شامگاه جمعه بوقت محلی نهایی شود.
ریچارد بارون  تصریح کرد پیام های تهدید آمیز خطاب به وی و پرسنلش در فضای مجاری بطرز عجیبی تشدید شده است و او از سوی کابران متهم به «دزدیدن آرا» شده است، اتهامی که بزعم وی بی اساس است.
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما