نیویورک‌تایمز فاش کرد؛

نقشه ترامپ برای دور زدن نتیجه انتخابات

کدخبر: 372987
روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی از نقشه پیچیده دونالد ترامپ برای دور زدن نتیجه انتخابات پرده برداشته و نوشته است که وی قصد دارد با کمک مجالس ایالتی جمهوری‌خواه الکتورهای غیرمتعهد به آرای مردمی را به مجمع گزینندگان بفرستد تا رأی‌های الکترال ایالت خود را -فارغ از نتیجه انتخابات- به نام ترامپ بدهند.

به گزارش اقتصادنیوز، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دونالد ترامپ در جلسه‌ای روز چهارشنبه مشاورانش را در خصوص این طرح تحت فشار قرار داده است.

نیویورک‌تایمز نوشته این طرح با آنکه از لحاظ عملی امکان‌پذیر است به صورت گسترده توسط کارشناسان رد شده و به عنوان توهین به دموکراسی توصیف شده است.

برخی نشانه‌های رفتاری ترامپ و نزدیکان وی نیز این گمانه را تقویت‌می‌کند؛ بعد از آنکه رسانه‌ها اعلام کرده‌اند طبق برآورد آنها «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شده ترامپ هیچ اظهارات علنی بر سر زبان نیاورده بود و تنها روز جمعه گفت خواهیم دید که در آخر چه خواهد شد. ظاهراً ترامپ روزهای اخیر را به بازی گلف، تماشای برنامه‌های تلویزیونی و انتشار پیام‌هایی در توئیتر درباره تخلف در انتخابات گذرانده است.

همزمان منابع خبری به رسانه‌ها گفته‌اند مشاوران ارشد ترامپ در محافل خصوصی اذعان کرده‌اند که به نظر آنها شکایت‌های ترامپ در چندین ایالت برای به چالش کشیدن آرا شانسی برای موفقیت ندارند. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه شکایات حقوقی ترامپ بی نتیجه مانده و یا در آستانه شکست هستند، وی پلن بی را کلید زده و قصد دارد با مناقشه‌برانگیز کردن رقابت در برخی ایالت‌ها، انتخاب الکتورها را به مجالس ایالتی که جمهوری‌خواهان در آن‌ها دست بالا را دارند بکشاند. از این طریق در مجمع گزینندگان، الکتورها بی‌توجه به رأی اکثریت مردم ایالت‌شان، به ترامپ متعهد شوند و کالج‌های الکترال ترامپ را به حدنصاب ۲۷۰ برسانند.

این در حالی است که بر اساس آخرین برآورد رسانه‌ها از نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در تمامی ایالت‌ها، از مجموع ۵۳۸ کالج الکترال، ۳۰۷ الکترال به جو بایدن و ۲۳۲ الکترال به دونالد ترامپ رسیده است. 

ترامپ

مسیر قانونی توطئه ترامپ

«فرید زکریا»، تحلیلگر مسائل بین‌المللی چند روز پیش با انتشار یک ویدئو به شرح سناریویی پرداخته که طبق آن «دونالد ترامپ» ممکن است بتواند بدون به دست آوردن رأی مردمی در قدرت بماند. 

انتخاب رئیس‌جمهور [در آمریکا] فرایند پیچیده‌ای دارد چون این سیستم به گونه‌ای طراحی نشده که مستقیماً دموکراتیک باشد. در قانون اساسی آمریکا تصریح شده ایالت‌ها باید افرادی موسوم به «الکتور» (گزیننده) را انتخاب کنند؛ این گزیننده‌ها سپس در جلسه‌ای به نامزدی که آرای مردمی را به دست آورده رأی می‌دهند و او را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌کنند.

زکریا در ادامه درباره سناریوی مذکور می‌گوید:

«حالا، سناریوی روز انتخابات (سوم نوامبر) را تصور کنید. ترامپ، روز سوم نوامبر از جو بایدن جلو افتاده، اما در روزهای بعد بایدن پیشتاز می‌شود. جمهوری‌خواهان، [از طریق تنظیم شکایت‌نامه] با ده‌ها هزار رأی پستی مخالفت می‌کنند؛ دموکرات‌ها شکایت‌های متقابلی طرح می‌کنند.

مجالس ایالتی، با توجه به این وضعیت مبهم، تصمیم می‌گیرند خودشان الکتورها را انتخاب کنند. مسئله نگران‌کننده اینجا است: از میان ۹ ایالت بینابین (ایالت کلیدی)، مجلس ایالتی ۸ تای آنها در کنترل جمهوری‌خواهان است.

اگر یک یا چند تا از این ایالت‌ها بگویند که آرا مشکل داشته‌اند و در آنها تخلف صورت گرفته می‌توانند کسانی را که به نظر خودشان الکتورهای قانونی هستند به جلسه مجمع گزینندگان ارسال کنند، که قاعدتاً الکتورهای جمهوری‌خواه خواهند بود.

البته که دموکرات‌ها هم بیکار نمی‌نشینند و ممکن است با این موضوع مخالفت کنند و شکایت‌نامه‌هایی تنظیم کنند. بعضی از آن ایالت‌ها فرماندارها یا وزرای داخلی‌شان دموکرات است که آنها هم ممکن است الکتورهای مد نظرخودشان را به مجمع گزینندگان بفرستند.
این مسئله، ابهام‌ها را دو چندان می‌کند اما این دقیقاً ممکن است بخشی از نقشه جمهوری‌خواهان باشد. چون، زمانی که کنگره روز ۶ ژانویه برای شمردن آرای الکتورها تشکیل جلسه می‌دهد، مشروعیت برخی از الکتورها با چالش رو به رو خواهد بود.
این احتمال وجود دارد که جمهوری‌خواهان کنگره تصمیم بگیرند آرای الکترال ایالت‌های محل مناقشه نباید به حساب آورده شوند. تصور کنید که در این سناریو، آرای الکترال میشیگان باطل شوند. در این شرایط، هیچ‌یک از دو کاندید، ۲۷۰ رأی الکترال لازم برای پیروزی در انتخابات را نخواهد داشت.

در چنین شرایطی، قانون اساسی آمریکا می‌گوید مجلس نمایندگان باید با رأی‌گیری سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری را مشخص کند. در این رأی‌گیری هر ایالت، حق تنها یک رأی دارد. اگر همین ارقام [در انتخابات سال جاری] باقی بمانند، ۲۶ ایالت رأیشان جمهوری‌خواه، ۲۳ ایالت رأیشان دموکرات و یک ایالت مساوی بوده است.

بنابراین نتیجه این رأی‌گیری، انتخاب مجدد دونالد ترامپ خواهد بود. ترامپ لازم نیست غیر از  پذیرش این نتیجه که مبتنی بر قانون اساسی است کاری انجام دهد.»

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما