مسیر تاریخ‌سازی «جنت یلن»، نخستین خزانه‌دار زن ایالات متحده؛

سقف شیشه‌ای اقتصاد آمریکا درآستانه فروریختن

کدخبر: 375575
اقتصادنیوز؛ جنت یلن، از معدود زنان شناخته شده در عرصه غالباً مردانه اقتصاد آمریکا، مسیر پیشرفت را پله‌پله پیمود تا در سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین رئیس زن در تاریخ فدرال رزرو منصوب شد، و تا سال ۲۰۱۸ رهبری این نهاد مهم بانکی جهان را عهده‌دار بود. او حالا در آستانه یک تاریخ‌سازی دیگر است، چراکه جو بایدن وی را برای تصدی پست وزارت خزانه‌داری در نظر دارد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ جنت یلن در میانه دهه ۱۹۴۰ میلادی در بروکلین نیویورک متولد شد. یک اقتصاددان مشهور و کارشناس برجسته بازار کار که قبل از ورود به سیاست -به عنوان رئیس شورای مشاوران اقتصادی رئیس‌جمهور بیل کلینتون در اواخر دهه ۱۹۹۰-  سال‌ها به عنوان استاد دانشگاه زندگی می‌کرد. وی سپس مجموعه‌ای از نقش‌های کلیدی را در فدرال رزرو به عهده گرفت و در انتها با انتخاب رئیس جمهور باراک اوباما به عنوان رئیس فدرال رزرو انتخاب شد. او اولین زنی بود که در این مقام عالی‌رتبه اقتصادی خدمت کرد

یلن از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ فدرال رزرو را رهبری کرد تا به یکی از قدرتمندترین زنان در جهان تبدیل شود و یکی از معماران اصلی بهبود اقتصادی لقب بگیرد. از زمان جنگ جهانی دوم، در دوره ریاست وی  نرخ بیکاری بیش از دوران سایر رؤسای فدرال رزرو کاهش یافت. ​

SUB-JP-YELLEN-1-jumbo

دستیابی یلن به عنوان یک اقتصاددان زن به این مقام، باعث ایجاد یک تَرَک بزرگ در سقف شیشه‌ای تبعیض جنسیتی عرصه اقتصاد شد. و حالا او در آستانه شکستن سقف شیشه‌ای قرار دارد. چراکه جوبایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا وی را برای رهبری مهم‌ترین نهاد اقتصادی آمریکا درنظر گرفته و در صورت تأیید سنا ، وی اولین زنی است که از زمان تاسیس وزارت خزانه‌داری در سال 1789 این نهاد مهم را رهبری می کند. (*شکستن سقف شیشه‌ای استعاره از فائق آمدن زنان بر تبعیض‌های جنسیتی تاریخی است.)

مسیر تاریخ سازی جنت یلن

«اقتصادنیوز» بصورت خلاصه در قالب اینفوگرافی زیر نگاهی به مسیر تاریخ‌سازی جنت یلن داشته و در ادامه نیز به تشریح این مسیر پرداخته است.

Untitled-4 (6)

جنت یلن پکیج دقیقی از تمام تلاش رئیس جمهور منتخب جو بایدن برای یافتن یک وزیر خزانه داری که نه وال استریت را بدبین کند و نه جریان ترقی‌خواهان و چپ‌گرایان حزب دموکرات را ناامید کند و نه آنچه واقعا در خیابان اصلی (محل وزارت خزانه‌داری، فدرال رزرو و بانک جهانی و ...) جریان دارد را فراموش کند.

یلن با موقعیت‌های ویژه و نقش‌های پیشگامانه غریبه نیست. او پیش از این پله پله مسیرپیشرفت را پیمود تا در سال ۲۰۱۴ به عنوان رئیس فدرال رزرو انتخاب و تأیید شود و تا سال ۲۰۱۸، به عنوان قدرتمندترین زن جهان، رهبری یکی از مهم‌ترین نهادهای اقتصادی جهان را عهده‌دار بوده است.

۱. دانشمند کلاس ۱۹۴۶-۱۹۶۳

جنت یلن در ۱۹۴۶ در بروکلین نیویورک متولد شد. پدرش پزشک و مادرش معلم بود. یلن در سال ۱۹۶۳ از دبیرستان فورت‌همیلتون فارغ التحصیل شد. دوستانش به او لقب «دانشمند کلاس» داده بودند و یکی از 29 دانشجویی بود که بورس تحصیلی کالج Regents را دریافت کرد.

جنت یلن

۲. دکترای اقتصاد از دانشگاه ییل ۱۹۷۱-۱۹۷۶

 یلن پس از دریافت مدرک کارشناسی اقتصاد در دانشگاه ییل (Yale) مدرک دکترای خود را زیر نظر برنده جایزه نوبل جیمز توبین، که وی را قهرمان فکری خود توصیف کرده است. یلن شش سال تا سال ۱۹۷۶ را به عنوان استادیار دانشگاه هاروارد سپری کرد، اما موفق به تأمین حق تصدی پست نشد.

۳. یافتن شریکی برای اقتصاد و زندگی ۱۹۷۷

جنت یلن به عنوان اقتصاددان با هیئت مدیره فدرال رزرو کار می‌کرد، و در آنجا با جورج آکرلوف، اقتصاددان ملاقات و یک سال بعد ازدواج کرد. بیشتر کارهای مشترک آن‌ها به نقص‌های تئوری اقتصادی‌ای که سیاست‌های دولت را ذاتاً پرهزینه می‌داند، مربوط است و معتقدند که دولت -از جمله بانک های مرکزی-با اتخاذ سیاستهای اقتصادی زندگی مردم را بهبود بخشند. آکرلوف برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۰۱ شد.

جنت یلن

۴. یک استاد صبور، از لندن تا هاروارد و برکلی ۱۹۷۸-۱۹۹۴

وی که سابقه تدریس در هاروارد را به عنوان استادیار داشت، از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰، در مدرسه اقتصاد لندن تدریس کرد و سپس به عضویت هیئت علمی دانشکده تجارت Haas در دانشگاه برکلی کالیفرنیا درآمد. دانشجویان خانم یلن، صبر وی را در توضیح مفاهیم درسی می‌ستایند.

۵. ورود به هیئت مدیره فدرال رزرو ۱۹۹۴-۱۹۹۷

در آوریل ۱۹۹۴، جنت یلن و آلن بلیندر به عنوان ۲عضو جدید هیئت رئیسه فدرال رزرو معرفی و در آگوست تأیید شدند. کلینتون با هدف تعدیل و جبران محافظه‌کاری بازار محور آلن گرینسپن، رئیس فدرال رزرو صورت گرفت. (تعیین هدف تورمی ۱۹۹۶: یلن با استدلال موفق درباره ضرردهی تلاش برای از بین بردن کامل تورم، زمینه ساز تعهد فدرال رزرو برای حفظ تورم در 2 درصد شد.)

جنت یلن

۶. ورود به کاخ سفید ۱۹۹۷-۱۹۹۹

یلن در ۱۹۹۷ و در دومین دوره ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، به عنوان رئیس شورای مشاوران اقتصادی رئیس‌جمهور از فدرال رزرو به کاخ سفید، نقل مکان کرد. وی در جلسه تأیید در سنا، خود را به عنوان "یک اقتصاددان عملگرا و جریان اصلی" توصیف کرده و برای از بین بردن تبعات جدایی بانکداری تجاری و سرمایه گذاری ابراز حمایت کرد. به گفته مقامات یکی از دلایل انتخاب یلن، توانایی وی در کنار آمدن با لارنس سامرز (معروف به قاتل پراگرسیوها)، معاون وزیر خزانه داری وقت بود.

۷. رئیس فدرال رزرو سن فرانسیسکو ۲۰۰۴-۲۰۱۰

یلن به مدت ۶ سال رئیس بانک فدرال رزرو سانفرانسیسکو -شامل 9 ایالت غرب راکی- شد. اقدامات:

 • مسبب رفع سختگیری‌های تحلیلی بانک‌ها/ ۲۰۰۴
 • هشدارهای اولیه درباره حباب مسکن/ ۲۰۰۵
 • نگرانی از سرعت کاهش فعالیت بازار مسکن و قیمت خانه‌ها/ ۲۰۰۶
 • هشدار جدی درباره تهدیدهای اقتصادی و ملی ناشی از آشفتگی وام‌های مسکن/ سپتامبر ۲۰۰۷
 • اولین مقام فدرال که آغاز رکود اقتصادی را اعلام کرد/ اکتبر ۲۰۰۸
  در هفته های بعد از فروپاشی برادران لمان در اوج بحران مالی، خانم یلن اولین مقام فدرال رزرو بود که گفت کشور وارد رکود شده است. وی می گوید: "به نظر می رسد اقتصاد ایالات متحده در رکود است. این یک دیدگاه بحث برانگیز نیست."
 • هشدار درباره طولانی شدن دوره رکود/ ژانویه ۲۰۰۹
 • حمایت از گسترش دور اول خرید اوراق قرضه فدرال/ مارس ۲۰۰۹
 • پیش بینی بهبودی بیکاری/ فوریه ۲۰۱۰

جنت یلن

۸. معاون رئیس فدرال رزرو ۲۰۱۰

یلن در آوریل ۲۰۱۰ به عنوان نامزد معاونت رئیس فدرال رزرو، دومین مقام عالی‌رتبه بانک مرکزی آمریکا معرفی شد. یلن درباره نامزدی این سمت گفت: "من به اهداف دوگانه‌ای که کنگره تعیین کرده تماماً متعهد خواهم بود؛ حداکثر اشتغال و ثبات قیمت. وی در سپتامبر تأیید شد. اقدامات:

 • با وجود ریسک بالا، از یک فعال فدرال پشتیبانی کرد
 • دفاع از دور دوم خرید اوراق قرضه
 • تعهد در مورد اهداف بلند مدت
 • تصدیق اشتباهات گذشته
 • گره زدن خط مشی فدرال رزرو به بیکاری
 • حمایت تمام‌قد از زنان

۹. رئیس فدرال رزرو ۲۰۱۴-۲۰۱۸

پس از آنکه پرزیدنت اوباما اعلام کرد آقای برنانکه در پایان دوره اول ریاست جمهوری خود مجدداً منصوب نمی‌شود، گزارش شد که سامرز مورد علاقه کاخ سفید، و در میان جانشینان بالقوه است. اما نامزدی احتمالی وی به سرعت در کاپیتول هیل مورد اختلاف نظر قرار گرفت و یک سوم مجمع نمایندگان دموکرات سنا با 54 عضو با امضای نامه‌ای به اوباما وی را به انتخاب خانم یلن فراخواندند.

سامرز ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۳ از نامزدی برای ریاست فدرال رزرو کنار رفت، و به طور پیش فرض یلن به عنوان پیشتاز برای تصدی این سمت معرفی شد. در اکتبر ۲۰۱۳ پرزیدنت اوباما با پایان دادن به جستجوی غیرمعمول عمومی ، جانت ال یلن را به عنوان اولین زنی که رئیس فدرال رزرو است ، نامزد می کند. او را "یکی از برجسته ترین اقتصاددانان و سیاست گذاران کشور" خواند.

دموکرات ها و جمهوری خواهان در کمیته بانکداری سنا با خانم یلن طوری رفتار می کنند که گویی او از قبل رئیس صندوق بانکداری فدرال است ، از سوالات مربوط به صلاحیت وی چشم پوشی می کند و در عوض ناامیدی در مورد سرعت پایین رشد اقتصادی را تخلیه می کند. وی در مورد موفقیت محدود تلاشهای بانک فدرال برای تحریک اقتصاد با پرسشهای تندی روبرو است و اعضای هر دو طرف این سوال را داشتند که آیا سیاستهای بانک فدرال بیشتر به سود ثروتمندان بوده است یا خیر ، در حالی که برای بهبود زندگی اکثر آمریکایی ها کم کاری می کند.

جنت یلن

گزینه وزیر خزانه‌داری ۲۰۲۰

یلن در ۷۴ سالگی به نقطه عطف دیگری در زندگی حرفه‌ای خود رسیده و آماده است تا به عنوان اولین زنی که وزارت خزانه‌داری را رهبری می‌‌کند، بار دیگر تاریخ‌ساز شود. بر اساس گزارش رسانه‌ها جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا وی را به عنوان گزینه وزیر خزانه‌داری در نظر گرفته است.جنت یلن وزیر خزانه داری

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما