عملیات فریب یا تغییر استراتژی آمریکا در قبال ایران؟

نیویورک‌تایمز| سیگنال‌های متناقض آمریکا به ایران در خلیج فارس

کدخبر: 383152
همزمان با افزایش نگرانی از تنش‌های میان ایران و آمریکا در آستانه سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، نیویورک‌تایمز در گزارشی از چرخش ناگهانی استراتژی پنتاگون در خاورمیانه خبر داد و نوشت: پس از هفته‌ها تشدید تنش و تهدید لفظی، وزارت دفاع سیگنال‌های متفاوتی می‌فرستد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نیویورک‌تایمز؛ اریک اشمیت و دیوید سنجر در مطلبی با عنوان «پنتاگون با چرخش ناگهانی استراتژی، دستور بازگشت ناو هواپیمابر [نیمیتز] را صادر کرد» با اشاره به تشدید تنش‌های میان ایران و آمریکا همزمان با نزدیک شدن به  سالگرد ترور شهید قاسم  سلیمانی، گزارش دادند که وزارت دفاع پس از هفته‌ها تهدید لفظی، پیام متفاوتی را ارسال می‌کند.

نکمیل |چرخش ناگهانی موقعیت آمریکا در خاورمیانه/ عملیات فریب یا تغییر استراتژی در قبال ایران؟

در ادامه گزارش نیویورک‌تایمز آمده است: 

به دلیل اعتراض مشاوران ارشد نظامی، پنتاگون ناگهان دستور بازگشت ناو هواپیمابر "نیمیتز" را از خاورمیانه به سوی خانه صادر کرده و این نشان‌دهنده یک چرخش در استراتژی "انعطاف‌پذیری عضلانی" است که هفته‌ها با هدف بازدارندگی در مقابل حمله انتقام‌جویانه احتمالی ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه در حال اجرا بود.

ناو هواپیمابر آمریکایی

سیگنال تنش‌زدایی

مقامات روز جمعه گفتند که کریستوفر میلر ، سرپرست وزیر دفاع، دستور بازگشت ناو را برای ارسال سیگنال "تنش‌زدایی" به تهران، صادر کرد تا از گرفتاری در بحران، آن هم در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ جلوگیری کند.

گزارش های اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن بود که ایران و متحدانش ممکن است برای انتقام ترور ژنرال [شهید] قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در اواخر همین هفته در حال تدارک یک حمله باشند.

نکمیل |چرخش ناگهانی موقعیت آمریکا در خاورمیانه/ عملیات فریب یا تغییر استراتژی در قبال ایران؟

مقامات ارشد پنتاگون گفتند که ارزیابی میلر این است که در حال حاضر، با بازگشت نیمیتز،  آنچه تندروهای ایرانی را تحریک و اقدامات احتمالی آن‌ها علیه اهداف آمریکایی را توجیه می‌کند، کنار خواهد رفت. برخی از تحلیلگران گفتند که بازگشت نیمیتز به بندر برمرتون -ایالت واشنگتن- نشانه عدم استقبال از تنش بین دو کشور است.

مایکل مولروی، مقام ارشد سابق پنتاگون درحوزه سیاست خاورمیانه، گفت: "اگر نیمیتز در حال بازگشت است ، می‌تواند به این دلیل باشد که پنتاگون معتقد است با این اقدام، تهدید تا حدودی فروکش می‌کند."

تکرار اقدامات ناشیانه وگیج‌کننده

اما منتقدان گفتند که چنین پیام‌های مختلطی، یک نمونه دیگر از بی‌تجربگی و تصمیمات گیج‌کننده در پنتاگون است که از زمان برکناری وزیر دفاع مارک اسپر و چند دستیار برجسته وی در ماه نوامبر و جایگزینی میلر، دستیار سابق کاخ سفید در امور مبارزه با تروریسم و ​​چند فرد وفادار به ترامپ، رخ می‌دهد

متیو اسپنس، دیگر مقام ارشد پیشین پنتاگون در حوزه سیاست خاورمیانه نیز گفت: "این تصمیم در بهترین حالت سیگنال مختلطی به ایران می‌‌فرستد و دامنه گزینه‌های ما را دقیقاً در زمان اشتباه کاهش می‌دهد و این سوال جدی را مطرح می‌کند که استراتژی دولت در این مرحله دقیقاً چیست؟"

دستور آقای میلر درخواست ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را مبنی‌بر تمدید استقرار ناو نیمیتز و آماده نگه‌داشتن بازوی پرقدرت هواپیماهای جنگنده، نقض کرد.

ناو هواپیمابر آمریکایی نیمیتز

در هفته های اخیر ،ترامپ بارها و بارها در توییتر ایران را تهدید کرده است و در ماه نوامبر دستیاران ارشد امنیت ملی با رئیس جمهور درباره یک حمله پیشگیرانه علیه سایت هسته‌ای ایران صحبت کرده‌اند. مشخص نیست که آیا ترامپ از دستور میلر برای بازگرداندن نیمیتز به خانه مطلع بوده است یا خیر.

پنتاگون و فرمانده سنتکام ژنرال مک کنزی با هدف بازداشتن ایران از حمله انتقام‌جویانه، برای چندهفته مانور قدرت برگزار کردند. نیمیتز و سایر ناوهای جنگی برای تأمین پوشش هوایی نیروهای آمریکایی وارد شدند، نیروی هوایی ۳ بار بمب‌افکن‌های B-52 را در 60 مایلی سواحل ایران به پرواز درآورد، و نیروی دریایی برای اولین بار پس از نزدیک به یک‌دهه سفارش اعزام یک زیردریایی با قابلیت شلیک موشک توماهاوک به خلیج فارس را داد.

در حالیکه به تازگی روز چهارشنبه، ژنرال مک کنزی به ایران و متحدانش در عراق در مورد پیامدهای هرگونه حمله انتقام جویانه هشدار داده بود، اما روز پنجشنبه با تصمیم میلر در مورد نیمیتز، مشاوران ارشد نظامی، از جمله ژنرال مک‌کنزی و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، تعجب کردند.

نکمیل |چرخش ناگهانی موقعیت آمریکا در خاورمیانه/ عملیات فریب یا تغییر استراتژی در قبال ایران؟

تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا در روزهای اخیر گفته‌اند که آنها پدافند هوایی، نیروهای دریایی و سایر واحدهای امنیتی ایران را در حالت افزایش آماده‌باش یافته‌اند. آنها همچنین ادعا کرده‌اند که تجهیزات بیشتری به عراق منتقل شده است. اما مقامات ارشد وزارت دفاع اذعان می‌کنند که نمی‌توانند تشخیص دهند که ایران یا متحدانش در عراق برای حمله به سربازان آمریکایی آماده می‌شوند یا در حال آماده‌سازی اقدامات پدافندی برای مقابله با اقدام هجومی احتمالی به دستور ترامپ هستند.

برت مک‌گورک، نماینده ویژه سابق ترامپ در ائتلاف ضد داعش گفت: "آنچه شما در اینجا دارید یک معضل امنیتی کلاسیک است، جایی که مانورهای هر دو طرف ممکن است اشتباه تفسیر شود و خطاهای ناشی از محاسبه را افزایش دهد."

برخی از دستیاران ارشد آقای میلر، از جمله اِزرا کوهن-واتنیک ، یکی از وفاداران کاخ سفید که به تازگی به عنوان مقام عالی سیاست اطلاعاتی پنتاگون منصوب شده، در مورد کارکرد بازدارندگی نیمیتز تردیدافکنی کرد، به ویژه هنگامی که با تحمیل هزینه‌های روحی ناشی از تمدید مأموریت، تعادل را برهم می‌زند. همچنین برخی از دستیاران میلر احتمال هرگونه حمله قریب‌الوقوع توسط ایران یا متحدانش را زیر سوال بردند.

مقامات پنتاگون گفتند که آنها هواپیماهای جنگنده و جت‌های تهاجمی و همچنین هواپیماهای سوخت‌رسان اضافی را به عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس فرستاده‌اند تا خلأ قدرت نیمیتز را جبران کنند.

روز جمعه فرمانده کل سپاه پاسداران گفت کشورش آمادگی کامل برای پاسخگویی به هرگونه فشار ارتش آمریکا در میان تشدید تنش‌های بین تهران و واشنگتن در روزهای پایانی ریاست جمهوری ترامپ را دارد.

حسین سلامی در مراسمی در سالگرد بزرگداشت [شهادت] ژنرال سلیمانی گفت: "امروز ما هیچ مشکل، نگرانی و هراسی برای مواجهه با هیچ قدرتی نداریم." سلامی ، بدون اشاره مستقیم به ایالات متحده ، گفت: "ما حرف آخر خود را در میدان نبرد به دشمنان خود خواهیم زد."

جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، روز پنجشنبه گفت که دولت ترامپ به دنبال ایجاد بهانه‌ای برای جنگ است. ظریف در توئیتی نوشت: "ترامپ و همکاران به جای مبارزه با کرونا در ایالات متحده میلیاردها دلار برای پرواز B52 و ارسال اسلحه به منطقه ما هدر می دهد." اطلاعات از عراق نشان دهنده توطئه‌ای در راستای بهانه‌تراشی برای جنگ است. ایران به دنبال جنگ نیست اما به طور آشکار و مستقیماً از مردم ، امنیت و منافع حیاتی خود دفاع خواهد کرد. "

ناو هواپیمابر آمریکایی

در اقدام دیگری روز جمعه، تهران به بازرسان بین المللی اطلاع داد که در آستانه شروع تولید اورانیوم در سطح غنی سازی بالاتری در فردو، تأسیساتی است که در عمق کوه قرار دارد. به نظر می‌رسید که این اقدام در درجه اول در راستای تحت فشار قرار دادن رئیس جمهور منتخب جو بایدن برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای باشد.

تیتر یک
از دست ندهید