تغییر الگوی سیاست‌خارجی ایالات متحده در عصر بایدن؛

خروج آمریکا از خاورمیانه برای نبرد نهایی با چین

کدخبر: 389366
اقتصادنیوز: پالیتیکو در گزارشی تحلیلی، چشم‌انداز تغییر الگوی سیاست خارجی آمریکا در عصر بایدن را مورد بررسی قرار داده وتاکید کرده است: کاخ سفید از باتلاق‌های خاورمیانه به سوی مصاف نهایی با چین می‌رود.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ پالیتیکو در مطلبی به قلم تیلر پیجر و ناتاشا برتراند، تحلیلگر سیاست‌خارجی و کارشناس مسائل خاورمیانه، از یک پارادایم‌شیفت در سیاست خارجی ایالات متحده خبر داده و نوشته‌اند: تیم سیاست خارجی رئیس جمهور بایدن با امید به رهایی از "جنگ‌های بی‌پایان" دو دهه گذشته در خاورمیانه، در حال تغییر آرایش اولویت‌های آمریکا در جهت افزایش قوا در شرق آسیا هستند.

download (1)

تحول ساختاری در NSC با ورود جیک سالیوان

پالیتیکو در ادامه آورده است:جو بایدن در حال گردش به سوی آسیا است. فقط انتظار نداشته باشید که او این را صریحاً اعلام کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، یک تغییر ساختار اساسی در کارکنان ادارات امنیت ملی ۲ بخش خاورمیانه و آسیا ایجاد کرده‌است؛ تیم اختصاص داده شده به خاورمیانه را کوچک کرده و در حال چینش واحدی گسترده برای هماهنگی سیاست‌های ایالات متحده در قبال منطقه وسیعی از جهان از اقیانوس هند تا اقیانوس آرام است.

جیک سالیوان

این اقدام که قبلاً گزارش نشده بود، آخرین نشانه اولویت دولت جدید در ابتکارات سیاست خارجی خود برای آسیا است. این نشان دهنده رشد سریع چین طی دو دهه گذشته و نگرانی های روزافزون در میان مقامات و قانون گذاران احزاب در مورد چگونگی مواجهه با رهبران مستبد پکن و قوای بازیابی شده چین در عرصه جهانی است.

به گفته چندین مقام فعلی و پیشین، در ساختار جدید، اداره تحت هدایت کرت کمپبل، هماهنگ کننده امور هندوپاسیفیک (اقیانوس هند تا اقیانوس آرام) در حال گسترش دامنه فعالیت است. در حالی اداره تحت هدایت برت مک‌گرک، هماهنگ کننده امور خاورمیانه، محدودتر خواهد بود.

این یک تغییر ساختار اساسی در شورای امنیت ملی نسبت به دوران اوباما را نشان می‌دهد، جایی که مجموعه خاورمیانه بسیار بزرگتر از اکنون بود و مجموعه  آسیا توسط تعداد انگشت شماری از کارمندان ارشد مدیریت می‌شد. دوره دوم ریاست جمهوری اوباما شامل تهدیدهای امنیت ملی و اولویت‌های خاورمیانه‌ای، از داعش و درگیری های لیبی و سوریه و بحران مهاجرت ناشی از آن در اروپا تا توافق هسته‌ای با ایران بود.

مقامات فعلی و سابق امنیت ملی  گفتند که بایدن و تیمش اکنون بر این باورند که بزرگترین چالش‌‌های امنیتی در نتیجه جنگ قدرت میان ایالات متحده، چین و روسیه ظاهر می‌شود و چگونگی توزین منابع خود را بر این اساس تغییر می‌دهند.

جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید روز دوشنبه گفت: "آنچه در طی چند سال گذشته شاهد بوده‌ایم این است که چین در داخل و در خارج از کشور قدرت خود را افزایش می دهد. و پکن اکنون امنیت، شکوفایی و ارزش‌های ما را  به میزان قابل توجهی به چالش می‌کشد و این امر به رویکرد جدید ایالات متحده نیاز دارد. "

مقامات فعلی و سابق خاطرنشان کردند که تیم بایدن همچنین می‌خواهد از ورود به یک باتلاق دیگر در خاورمیانه جلوگیری کند و اتحاد اصلی در آسیا و اروپا که در دوران دونالد ترامپ، نادیده گرفته شده را تقویت کند.

یک مقام سابق در دولت اوباما گفت: "با توجه به ساختار کارمندان شورای امنیت ملی، من فکر می‌کنم آنها کاملا مصمم هستند که به جای جذب شدن در خاورمیانه، به اولویت‌های تأییدشده خود پایبند باشند." اعتبار حرفه ای سالیوان در هدایت سیاست خارجی در جهت منافع طبقه متوسط ​​آمریکایی نیز با توجه به سهم بزرگی که ایالات متحده و آسیا در رونق اقتصادی یکدیگر دارند، عامل مهمی است.

کریم سجادپور ، کارشناس خاورمیانه در بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی گفت: "انتقال منابع سیاسی از خاورمیانه به آسیا بازتاب بهتری از واقعیت‌های اقتصادی آمریکا است."

سجادپور خاطرنشان کرد: "سیاست آسیا مستقیماً به کشاورزان ، شرکتها و غول‌های فن آوری آمریکا مربوط می شود. اما خاورمیانه اینگونه نیست، خصوصاً با توجه به منابع انرژی داخلی آمریکا. پس از دو دهه دردناک جنگ در عراق و افغانستان، پشتیبانی مردمی دو حزب نیز برای صرف هزینه‌های بیشتر در خاورمیانه کم است."

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما