۵ محور اصلی توافقات ایران و عراق در مذاکرات دو جانبه

کدخبر: 391830
اقتصادنیوز : مذاکرات رسمی هیئت‌های قضایی ایران و عراق برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مذاکرات رسمی هیئت‌های قضایی ایران و عراق ساعاتی پیش با حضور مسئولان قضائی دو کشور برگزار شد که محورهای پنج‌گانه این توافقات به شرح زیر است: 

1- پیگیری مجدانه پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی

در خصوص این پرونده و طی این مذاکرات ، طرف عراقی ضمن تاکید بر پیگیری کامل این جنایت و برخورد با تمام عوامل دخیل در آن، جزئیاتی را از روند تحقیقات تا صدور حکم جلب رئیس جمهور سابق آمریکا را بازگو کرد.

2-تاکید بیش از پیش بر مبارزه همه جانبه با فساد

آیت الله رئیسی: مبارزه با فساد در حکومت ها باید جدی گرفته شود. توسعه اقتصادی مانند یک پنجره ای است که گشوده می شود و نظارت ها و بازرسی ها مانند توری هستند که مانع گذر حشرات موذی که در واقع همان مفسدان اند می شود.

شفافیت اموال و دارایی های مسئولین می تواند بازدارندگی از فساد را در پی داشته باشد.

انتقال تجربه کشورمان در زمینه راه اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی‌های مسئولان

در این نشست طرف عراقی برای برخورد با مفسدین متواری و استرداد آن ها به ایران اعلام آمادگی کرد.

3- توافق مهم برای ایجاد محاکم تخصصی برای تسریع در رسیدگی ها و تسهیل روابط تجاری بین دو کشور

در این دیدار آیت الله رئیسی پیشنهاد تاسیس محاکم تخصصی برای رسیدگی آسان و سریع در خصوص اختلافات احتمالی در روابط تجاری بین تجار ایران و عراقی را مطرح کرد که مورد توافق واقع شد.

با این توافق به اذعان تجار و اتاق های بازرگانی ایران و عراق روند سرمایه گذاری در دو کشور با به وجود آمدن شرایط امنیت سرمایه گذاری به یکباره چندین پله صعود خواهد داشت.

4 وضعیت تابعیت بانوان ایرانی که همسر عراقی دارند

بیش از 35 هزار زن ایرانی همسر عراقی دارند اما وضعیت تابعیت آنان مشخص نیست. طرف ایرانی در این دیدار به صورت جدی حقوق این بانوان را پیگیری کرد و در نهایت با توافق حاصل شده بین دو طرف، یک کمیته مشترک از قوه قضائیه و وزارت خارجه ایران و همچنین نماینده ویژه فائق زیدان تشکیل شد تا این مساله به سرعت مرتفع شود.

5- رایزنی و توافق بر سر عفو و بخش تعداد قابل توجهی از زندانیان ایرانی و عراقی در زندانهای دو کشور

با رایزنی های آیت الله رئیسی و فائق زیدان، دو طرف به این توافق رسیدند که بخش قابل توجهی از زندانیان ایرانی شامل عفو ریاست جمهوری عراق گیرند و سایر زندانیان نیز برای گذراندن ادامه محکومیت به ایران عودت داده شوند.

آیت‌الله رئیسی نیز از پیشنهاد عفو تعدادی از زندانیان عراقی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و موافقت رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد خبر داد.

مقرر شد تعدادی از زندانیان ایرانی که در عراق تحمل حبس می‌کنند برای سپری کردن ادامه محکومیت به ایران عودت داده شوند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما