ترامپ: به‌زودی برخواهم گشت

کدخبر: 393040
ترامپ با انتشار بیانیه‌ای گفت که جنش سیاسی «زیبا، وطن‌پرستانه و تاریخ» او برای بزرگی آمریکا تازه آغاز شده است. او خطاب به هوادارانش گفت: «طی ماه‌های آینده حرف‌های بیشتری دارم که با شما خواهم گفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه همشهری، دونالد ترامپ که دیگر باید کم‌کم به‌عنوان «رئیس‌جمهور پیشین» عادت کرده باشد، دیروز خرسند از به نتیجه نرسیدن تلاش دمکرات‌ها برای استیضاحش در مجلس سنا، این اقدام را «توطئه‌ای تاریخی» خواند و به هوادارانش گفت که به‌زودی بار دیگر به صحنه سیاسی آمریکا باز خواهد گشت.

ترامپ با انتشار بیانیه‌ای گفت که جنش سیاسی «زیبا، وطن‌پرستانه و تاریخ» او برای بزرگی آمریکا تازه آغاز شده است. او خطاب به هوادارانش گفت: «طی ماه‌های آینده حرف‌های بیشتری دارم که با شما خواهم گفت. من بی‌صبرانه منتظرم در کنار شما این راه را ادامه دهم.»

دونالد ترامپ متهم بود که با طرح ادعای تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و اصرار بر آن بدون ارائه هیچ‌گونه شواهد محکمه‌پسندی، هواداران خود را علیه مسئولان انتخاباتی در ایالت‌های مختلف و اعضای کنگره شورانده و در نهایت هم در روز ششم ژانویه (17دی)، آنها را برای حمله به ساختمان کنگره تحریک کرده است. طبق قانون پرونده استیضاح او ابتدا در مجلس نمایندگان مورد برسی قرار گرفت. با توجه به برتری دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان، استیضاح او تأیید و به مجلس سنا ارسال شد.

در مجلس سنا اگرچه 7سناتور جمهوریخواه در کنار دمکرات‌ها قرار گرفتند، اما همانطور که انتظار می‌رفت دمکرات‌ها نتوانستند حدنصاب دوسوم را برای استیضاح ترامپ به‌دست آورند. 57نفر به استیضاح او رأی مثبت دادند و 43نفر رأی منفی. قانون به نمایندگان کنگره اجازه می‌دهد یک رئیس‌جمهور را حتی پس از اتمام دوره حضورش در قدرت، اسیتضاح کنند. استیضاح در این چارچوب، به‌معنای بررسی تخلفات رئیس‌جمهور و صدور رأی است.

رئیس‌جمهوری که استیضاح شود، دیگه نمی‌تواند وارد هیچ کار دولتی شود. بر همین اساس، دمکرات‌ها قصد داشتند با استیضاح ترامپ، مانع حضور دوباره او در قدرت شوند؛ خواسته‌ای که راه به جایی نبرد.

نتیجه رأی‌گیری در سنا و بیانیه‌ صادر شده از سوی ترامپ تنها یک معنی دارد و آن این است که قرار نیست او به سنت روسای جمهور پیشین آمریکا از صحنه سیاسی این کشور محو شود. ترامپ سومین رئیس‌جمهوری است که در تاریخ آمریکا استیضاح می‌شود، اما نخستین آنهاست که 2بار کارش به استیضاح کشیده می‌شود. همچنین تاکنون سابقه نداشته که رئیس‌جمهور بعد از ترک کاخ سفید، پرونده استیضاحش در کنگره بررسی شود. این بی‌آبرویی‌ها اما برای ترامپ بی‌معناست و او همانطور که گفته قصد ندارد به این راحتی‌ها از صحنه سیاسی به در شود. به اعتقاد بسیاری، ادامه حضور ترامپ 74ساله در صحنه سیاسی به‌معنای تلاش او برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در سال2024 است.

البته انتخابات کنگره در سال2022 هم در پیش است و احتمالا بسیاری از هواداران ترامپ برای رأی دادن به نامزدهای حزب جمهوریخواه منتظرند ببیند او چه‌کسی را تأیید خواهد کرد؛ هوادارانی که اکنون حدود 74میلیون نفر هستند. وعده ترامپ برای بازگشت می‌تواند شامل ماندن در میدان سیاست برای انتقام‌گیری از دشمنان هم باشد.

7سناتور جمهوریخواهی که در کنار دمکرات‌ها ایستادند و در اقدامی تاریخی به استیضاح او رأی مثبت دادند، مهم‌ترین کسانی هستند که ترامپ بدون شک در پی انتقام‌گیری از آنها خواهد بود.

اما جالب آنجاست که اینها افرادی هستند که اعلام کرده‌اند دیگر قصد حضور در انتخابات را ندارند و با پایان دوره نمایندگی‌شان کنگره را ترک خواهند کرد. در مقابل، آنهایی که به استیضاح رأی منفی دادند، افرادی هستند که هنوز آرزوهای زیادی در صحنه سیاسی آمریکا دارند. به‌عبارت دیگر، آنها به صحنه‌گردانی سیاسی ترامپ در انتخابات آینده معتقدند و احتمالا بعد از این، منتظر حمایت‌های او هم خواهند بود.

رأی اعضای جمهوریخواه مجلس سنا در حمایت از ترامپ نشان داد که هنوز بسیاری هستند که معتقدند او قدرتمند است و می‌تواند در فضای سیاسی آمریکا تعیین‌کننده باشد. به‌عبارت دیگر، آنها هنوز ترامپ را اسب برنده می‌دانند و حاضرند روی او شرط ببندند.

همه 43جمهوریخواهی که علیه استیضاح رأی دادند و باعث شکست آن شدند می‌دانند که ترامپ بارها برای پیشبرد اهدافش دروغ گفته، از قدرت سوءاستفاده کرده و هوادارانش را برای حمله به کنگره تحریک کرده است، اما ترس از دست دادن کرسی نمایندگی باعث شده تا در کنار ترامپ بایستند.

آنها می‌دانند که ترامپ در میان طرفداران حزب جمهوریخواه هنوز هم محبوبیت بالایی دارد و به راحتی می‌تواند در انتخابات سال2022، از رقیب آنها حمایت و زمینه شکست‌شان را فراهم کند.

چند روز بعد از حمله به ساختمان کنگره، نتایج یک نظرسنجی انجام شده از سوی رویترز نشان می‌داد که 70درصد جمهوریخواهان همچنان ترامپ را تأیید می‌کنند. طبق همین آمار و ارقام است که سناتورهای کنگره ترجیح داده‌اند، سمت او بایستند تا آینده سیاسی خود را تضمین کرده باشند. حزب جمهوریخواه بدون حمایت ترامپ، دست‌کم برای 4سال پیش رو، نمی‌تواند پیروز هیچ انتخاباتی باشد؛ واقعیتی که سران حزب با رأی اخیر خود برای تبرئه او نشان دادند از آن آگاهند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما