روسیه: تعلل آمریکا در خروج از افغانستان زیانبار است

کدخبر: 401734
ضمیر کابولوف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان و رئیس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که تعلل امریکا در خروج نیروهای خود از افغانستان بر روند حل و فصل مسائل این کشور تاثیر منفی می گذارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا؛  کابولوف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران هشدار داد که خودداری آمریکا از خارج سازی نیروهای نظامی این کشور از افغانستان پیامدهای منفی به دنبال خواهد داشت اما موجب پایان روند حل مسائل این کشور نمی شود.  

وی در واکنش به سوالی در مورد خودداری آمریکا از خارج کردن نیروهای خود از افغانستان تا اول ماه می (۱۱ اردیبهشت ماه) گفت که این اقدام آمریکا هیچ پیامد خوبی نخواهد داشت.  

 نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: همه چیز بستگی به آن دارد که گروه طالبان به این مساله چه واکنشی خواهند داشت.

کابولوف با بیان اینکه به احتمال زیاد طالبان واکنش منفی خواهد داشت، اظهار کرد: اما این به معنای پایان ماجرا نخواهد بود. واشنگتن مجبور خواهد شد راه حل هایی را برای مساله و توافق با گروه طالبان بیابد تا این گروه تصمیم آمریکا را بپذیرد.  

دیپلمات ارشد روس درباره نشست دو روزه هفته گذشته پیرامون وضعیت افغانستان در مسکو خاطرنشان کرد: این نشست برگزار شد تا تحرک تازه ای به روند متوقف شده دوحه بدهد و چنین به نظر می رسد که در این هدف موفق بوده است.  

نشست بین المللی در مورد حل و فصل بحران افغانستان، روز پنجشنبه هفته گذشته در قالب تروئیکای موسوم به گسترش یافته (روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان)، نمایندگان دولت افغانستان، گروه طالبان و همچنین هیات های قطر و سازمان ملل متحد در مسکو برگزار شد.

به گزارش ایرنا هیاتی به ریاست عبدالله عبدالله از سوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، هیات مذاکره‌کننده افغانستان به ریاست محمدمعصوم استانکزی به همراه متین بیک، احمدنادر نادری و حبیبه سرابی،  گروه طالبان به سرپرستی ملا برادر و هیات‌های سیاسی روسیه، آمریکا، چین، پاکستان، قطر، سازمان ملل در این نشست حضور داشتند.  

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در پایان این نشست به خبرنگاران گفت که کابل، نتایج نشست مسکو برای حل و فصل مسائل افغانستان را مثبت ارزیابی می کند.  

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که برای دولت آمریکا خارج سازی نیروهای این کشور از افغانستان تا اول ماه می دشوار خواهد بود اما واشنگتن هیچ قصدی برای باقی گذاشتن نیروها در افغانستان تا سال آینده ندارد.  

 گروه طالبان به دولت بایدن در مورد تبعیت نکردن از توافقنامه صلح برای خروج تمام نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان در اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه طالبان روز جمعه به ایالات متحده هشدار داد که اگر واشنگتن در این تاریخ به تعهد خود برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان عمل نکند، "واکنشی" از سوی این گروه دریافت خواهد کرد.  

طبق توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا در اسفند سال ۹۹، دولت ایالات متحده متعهد شد تا اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) تمام نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند.

شبکه ان بی سی نیوز روز پنجشنبه به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برغم توافق صورت گرفته در دولت پیشین این کشور برای عقب نشینی نیروهای واشنگتن تا روز اول مه (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)، تمدید حضور آنها تا ماه نوامبر (۱۰ آبان ۱۴۰۰) را بررسی می‌کند.

بایدن در گفت‌وگوهای اخیر با اعضای تیم امنیت ملی خود با اقدامات وزارت دفاع برای حفظ نیروهای آمریکایی در افغانستان تا بعد از روز اول مه (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) مخالفت کرد. اما وی ترغیب شد تا تمدید ۶ ماهه حضور نیروهای آمریکایی را بررسی کند.

آمریکا در سال ۲۰۰۱ پس از حمله یازده سپتامبر به بهانه مبارزه با گروه های تروریستی به افغانستان حمله کرد و با گذشت حضور نظامی بیش از بیست سال در افغانستان، نه تنها سطح خشونت و حملات گروه های تروریستی کاهش نیافته بلکه هر سال به شمار کشته شدگان غیرنظامی افزوده می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما