«یک ملت، یک دولت»

رونمایی از شعار عباس آخوندی برای انتخابات 1400

کدخبر: 410846
اقتصادنیوز: عباس آخوندی وزیر پیشین راه وشهرسازی و یکی از گزینه‌های شورای نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 ، برنامه‌های خود را به این شورا ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، عباس آخوندی در این برنامه شعار« یک ملت، یک دولت» را برای کمپین انتخاباتی خود برگزیده است.

این تکنوکرات مشهور واستاد دانشگاه تهران در نامه‌ای به شورای نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان پیشنهادهایی به این شورا ارائه و اعلام کرد متن برنامه‌های خود را در اختیار افکار عمومی قرار خواهد داد. متن نامه عباس آخوندی به این شرح است»

به‌نام خدا

یک ملت، یک دولت:

برنامه ارائه شده به شورای نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان

عباس آخوندی، 18اردی‌بهشت1400

انتخابات بیش از آن‌که صحنه رقابت بین اشخاص باشد باید میدان رقابت بین گفتمان‌ها در درک درست از مساله‌های ایران و ارائه‌ی رویکردی برای خروج از تنگنای سیاسی موجود باشد. واقعیت این است که ایران در صحنه‌ی سیاست داخلی و بین‌المللی دچار تعارض شدید شده و در حوزه‌ اقتصادی، سطح تورم بالا و ادامه‌دار برای مدتی حدود 50 سال تا مغز استخوان مردم را می‌سوزاند و ایران را در یک تله فقر انداخته‌است. عقب‌ماندگی از توسعه حتی در مقایسه با کشورهای همسایه، رشد اقتصادی در حد صفر، بیکاری شدید در جامعه‌ جوان ایران، کاهش روند سرمایه‌گذاری و فرار سرمایه و هم‌چنین فرار مغزها و بخشی از نیروی کار مولد همه و همه چالش‌هایی هستند که برای رویارویی با آن‌ها نیاز به یک گفتمان منسجم و مبتنی بر یک نظریه‌ی روشن و با شناخت عمیق از حوزه‌ی تمدنی ایران و واقعیت امروزین ایران و متکی به قانون اساسی دارد و با شعار و یا تکیه بر شخصیت‌ها کار به‌جایی نمی‌رسد.

در چارچوب دیباچه بالا، و به منظور ارتقای سطح گفتمان سیاسی در انتخابات 1400 در جامعه ایران، به‌جای بحث در اتاق‌های دربسته و در جمع‌های کوچک، بهتر است گفتمان‌ها در سطح عموم مردم و به‌طور شفاف و آزادانه بحث شود تا مردم در انتخاب خود بدانند که چه چارچوب نظری و گفتمانی را انتخاب می‌کنند. این نوع رقابت هم به گروه‌ها و نیروهای سیاسی کمک می‌کند تا از نقد رقیب نسبت به رویکرد خودشان آگاه شوند و هم برای امکان باقی‌ماندن در صحنه، نسبت به عمق‌بخشیدن از فهم واقعیت امروزین ایران و توسعه مبانی گفتمانی خود اقدام کنند و هم به مردم این فرصت را می‌دهد تا با آگاهی بیشتر در میان گفتمان‌های رقیب دست به انتخاب بزنند. راهِ خروج از کیفیت نازل صحنه‌ سیاسی ایران و فضای زنده‌باد-مرده‌باد موجود بحث گفتمانی است. ازاین‌رو، من داوطب شدم تا چارچوب گفتمانی خودم برای رویارویی با مساله‌های امروز ایران که در شورای نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان طرح کردم را انتشار دهم و به معرض نقد ناقدان از هر گروه فکری و سیاسی قرار دهم. و از هر موقعیتی که رسانه‌ی ملی و یا سایر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی که برای نقد با مبنا و روش‌مند آن فراهم آورند استقبال می‌کنم. به امید آن‌که با این کار، گامی کوچک در راه یک گفتگوی سالم و روبه‌جلو را در صحنه‌‌ی سیاسی و اجتماعی ایران فراهم آورده باشم.

در روزهای پیشِ رو به قید حیات و خواست خدای تعالی بیش از این در این باره سخن خواهم گفت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما