محکومیت حمله به کنسولگری ایران توسط دولت عراق

کدخبر: 411953
در حالی که «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق طی تماس تلفنی با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی در روز دوشنبه گذشته /۲۰ اردیبهشت ماه / این حادثه را محکوم کرد، دستگاه دیپلماسی عراق امروز پنجشنبه با انتشار بیانیه رسمی تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلا را مجددا محکوم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که دولت عراق بار دیگر با هر اقدام که امنیت و ثبات نمایندگی های دیپلماتیک موجود در خاک کشور از جمله آنچه به تازگی علیه کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر کربلا اتفاق افتاد، مخالفت کرده و آن را به طور قاطع محکوم می کند.

بیانیه با اشاره به تدابیر مرتبط دولت عراق در طول روزهای گذشته افزوده است: تحقیقات برای شناسایی هویت عاملان تعرض ادامه دارد و درصدد اتخاذ راهکارهای مناسب برای رسیدن به نتایج مطلوب هستیم.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه عراق، دولت بر پایه آنچه در توافقنامه های بین المللی آمده پایبندی خود را به محافظت از همه نمایندگی‌های دیپلماتیک فعال در عراق اعلام کرده و تمامی راهکارهای ضمانت بخش برای فعالیت این نمایندگی ها را به خدمت می گیرد. 

در پی حادثه یکشنبه شب گذشته ۱۹ اردیبهشت ماه تعدادی افراد خودسر در تلاش برای تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا، وزارت امور خارجه ایران به شدت به این حادثه اعتراض کرد.
نخست «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دولت عراق را در خصوص حفاظت از امنیت نمایندگی های دیپلماتیک ایران در این کشور، مسوول دانست و گفت: انتظار داریم دولت عراق به وظایف خود عمل کرده و با معترضان برخورد کند.

دستگاه دیپلماسی ایران متعاقب آن در اعتراض به این حادثه، سفیر عراق در تهران را فراخواند و خواستار حفظ تدابیر و تمهیدات امنیتی از سوی جهات ذیربط دولت عراق برای محافظت از اماکن دیپلماتیک ایران به موجب کنوانسیون ۱۹۶۳ وین شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در همین روز طی گفتگوی تلفنی با فواد حسین همتای عراقی خواهان شناسایی عاملان این گونه تحرکات غیر قانونی شد.

ظریف با یادآوری مسوولیت دولت عراق در خصوص تضمین امنیت اماکن دیپلماتیک در این کشور، ضمن درخواست پیگیری مجدانه دولت عراق در خصوص شناسایی عاملان این گونه تحرکات غیرقانونی، ابراز امیدواری کرد که با جدیت دولت عراق و نیروهای حفظ امنیت در این کشور اینگونه حوادث تکرار نشود.

فواد حسین وزیر خارجه عراق نیز در این گفت وگو ضمن ابراز تاسف از وقوع چنین اقدامات خشونت باری بر تعهد دولت عراق بر تامین امنیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک در عراق تاکید کرد و اظهار داشت دستور تشدید ترتیبات حفاظتی را داده است.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام تهران؛

    اقتصادنیوز: امروز دوم تیر ۱۴۰۰ شاخص کل بورس برای پنجمین روز متوالی رشد کرد تا هفته را صعودی به پایان ببرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما