اعلام فهرست کشورهای غیردوست روسیه

کدخبر: 412287
اقتصادنیوز: روسیه فهرست کشورهای غیردوست برای این کشور را منتشر کرد که اکنون آمریکا و چک دو کشور تشکیل دهنده این فهرست هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دولت روسیه فهرست کشورهای غیردوست روسیه را تایید کرد که نام آمریکا و کشور چک در آن قرار دارد و سند مربوط به تایید این فهرست در پایگاه اینترنتی اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شده است.  

آندره رییس باشگاه سیاسی والدای روسیه در این باره به خبرگزاری تاس گفت که گنجاندن نام آمریکا و چک در فهرست کشورهای غیردوست روسیه اقدامی سنجیده است اما احتمال زیاد دارد این فهرست گسترش بیابد و نام کشورهای دیگر نیز به آن اضافه شود.

به گزارش رسانه های روسیه، به آمریکا مهلت داده شده است تا روز اول ماه اوت سال جاری اتباع روسی را از سفارت خود در مسکو اخراج کند.

دولت چک هم که چنین دستوری از مسکو یافته است آن را گام جدید مسکو  برای تشدید تنش ها در روابط دو کشور خواند که در مرحله نخست علیه اتحادیه اروپا هدف گیری شده است.

 ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز چهارم اردیبهشت ماه حکمی را صادر کرد که بر اساس آن فهرست کشورهای متخاصم علیه مسکو  به منظور اعمال محدودیت ها و تحریم هایی در مورد این کشورها، مشخص شود.

به گزارش ایرنا، شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد: این حکم رییس جمهوری روسیه با عنوان دفاع از منافع و امنیت کشور صادر شده و بزودی دولت روسیه فهرست کشورهای خصومت طلب در مورد روسیه را تنظیم خواهد کرد.

بر اساس این حکم، تدابیری برای مقابله با اقدامات خصمانه کشورها در مورد روسیه اتخاذ و بکار گرفته خواهد شد.

در بخشی از این حکم، دولت روسیه موظف شده است مانع از امضای قرارداد کاری و استخدام بین مراکز دیپلماتیک کشورهای خصومت طلب با روسیه با اتباع روس و اتباع سایر کشورها به منظور اشتغال بکار در این مراکز شود.

در زمان حاضر شمار زیادی از کارکنان مراکز دیپلماتیک خارجی در روسیه را اتباع روس یا اتباع سایر کشورهای مقیم روسیه تشکیل می دهند.

این افراد معمولا به کارهای خدماتی، فنی و اداری و غیرمرتبط با فعالیت های دیپلماتیک مشغول هستند.

مطابق دستور پوتین، دولت روسیه موظف شده است فهرست کشورهای با سیاست های خصمانه علیه روسیه و شمار کارکنان محلی مجاز برای کار در سفارتخانه های خارجی در مسکو را تنظیم کند.  

روابط روسیه با غرب تیره شده است و مسکو در پاسخ به اخراج دیپلمات های خود، دیپلمات های کشورهای آمریکا، چک، لهستان و بلغارستان را اخراج کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما