رایزنی عراق با آمریکا برا خروج نیروهای رزمی از عراق

کدخبر: 426422
منابع عراقی گزارش دادند که نخست‌وزیر این کشور در دیدار با هیأتی بلندپایه از آمریکا، موضوع خروج نیروهای رزمی بیگانه از خاک این کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس؛ «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، امروز، با «برت مگ گرگ» هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که دو طرف در این دیدار هماهنگی‌ها و همکاری مشترک در تمام حوزه‌ها و همچنین زمینه‌سازی برای برگزاری دور جدیدی از گفت‌و‌گوهای راهبردی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

طبق این بیانیه، در این دیدار سازوکارهای خروج نیروهای رزمی از خاک عراق و ورود به مرحله‌ای جدید از همکاری‌ راهبردی میان بغداد و واشنگتن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق همچنین اعلام کرد که دو طرف درباره توسعه همکاری‌ها در زمینه اقتصاد، فرهنگ و بازرگانی و همچنین همکاری‌های بهداشتی و مبارزه با ویروس کرونا رایزنی کرده‌اند.

در پایان این بیانیه آمده است که نخست‌وزیر عراق و هیأت آمریکایی مذکور وضعیت منطقه را بررسی کرده‌اند و بر نیاز منطقه به اولویت دادن زبان گفت‌و‌گو و آرامش و همچنین نقش رو‌به‌رشد عراق در این زمینه تأکید کرده‌اند.

این رایزنی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸، در پی اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس نائب رئیس شهید سازمان الحشد الشعبی عراق، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد؛ اما با این حال، آمریکا همچنان بر نقض این مصوبه و باقی ماندن در خاک عراق اصرار می‌ورزد.

به‌رغم اظهارات مقامات آمریکایی و عراقی درباره محدود شدن مأموریت نظامیان بیگانه به آموزش و اقدامات مستشاری به نیروهای عراقی، گرو‌ه‌های مقاومت عراق با اشاره به ورود گسترده کاروان‌های لجستیکی آمریکایی به خاک این کشور و مشارکت نیروهای آمریکایی در عملیات‌های نظامی عراق تأکید دارند که این اقدامات نمی‌تواند بیانگر محدود شدن مأموریت نظامیان آمریکایی باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما