خراسان:

آقای وزیر عجله نکنید!

کدخبر: ۴۴۴۹۹۴
اقتصادنیوز: خراسان در گزارشی به انتقاد از اظهارات اخیر وزیر بهداشت پرداخت.
آقای وزیر عجله نکنید!
به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: آمار و اخبار واکسیناسیون کرونا روز به روز شرایط بهتری از نزدیک‌شدن به ایمنی جمعی را ارائه می‌دهد اما نشانه‌ها و برخی حرف و حدیث‌ها متاسفانه حاکی از آن است که انگار «از هول حلیم» در حال افتادن در دیگ هستیم. در روزهای گذشته که واردات واکسن و واکسیناسیون سرعت گرفته است، برخلاف رویکرد کشورهای پیشتاز واکسیناسیون که همچنان بر رعایت پروتکل‌ها اهتمام دارند به نظر می‌رسد در کشور ما خیلی‌ها برای رهاکردن شرایط عجله دارند. قطعا همه ما برای رهاشدن از این شرایط کرونایی که موجی از خستگی و آزار روانی بر وجودمان افکنده است، عجله داریم اما به چه قیمتی؟
آیا حاضریم دوباره بلایی همچون پیک پنجم این بیماری (موج اخیر) را تجربه کنیم؟ قطعا هیچ عقل سلیمی نمی‌پسندد که دوماه تمام را در کوران یک بیماری وحشی و همراه با اضطراب و ترس سپری کند؛ بماند که در این میان بعضا تلخی و درد از دست دادن اعضای خانواده و دوست و آشنا بر اثر این ویروس نیز مزید بر علت می‌شود.
 جشن برای چه؟
سه‌شنبه قبل که وزیر بهداشت اعلام کرد به زودی جشن سرعت در واکسیناسیون را برگزار خواهد کرد، به‌نوعی بخشی از افکار عمومی را به انتقاد از خود واداشت. او این‌طور گفت: «به‌زودی جشن پیروزی مردم را که به ما برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون کمک کردند برگزار خواهیم کرد. بعد از گذراندن دو هفته آینده به واکسیناسیون ۷۰ درصدی که می‌خواستیم، خواهیم رسید.»
مشخص نیست آقای وزیر به چه دلیل و صرفا برای سرعت گرفتن واکسیناسیون قصد برگزاری جشن را دارد؟ حتی در کشورهای پیشرو در واکسیناسیون که برخی از آن‌ها بیش از 70 درصد جمعیت خود را واکسینه کردند، نه تنها جشنی برگزار نکردند که معتقد هم نیستند، واکسیناسیون 70 درصد به معنای «پایان کرونا» است.
2 شعار و رویکرد مهم کشورهای پیشتاز در واکسیناسیون
 
اگر بخواهیم به تازه‌ترین رویکردها و تجربه کشورهای پیشتاز در واکسیناسیون برای دوران پس از واکسینه شدن اشاره کنیم، قطعا به واژه‌ای به نام «پایان کرونا» فعلا برنمی‌خوریم.
 به‌طور مشخص استرالیا ازجمله کشورهایی بود که در 18 ماه گذشته شدیدترین محدودیت‌ها و قرنطینه‌های فراگیر را اجرا کرد و شعار «zero Covid»   یا «کووید صفر» را سرلوحه خود قرار داده بود و اکنون به این نتیجه رسیده است که نه تنها کووید تمام‌شدنی نیست بلکه از رویکرد و شعار خود نیز عقب‌نشینی کرده و شعار «کووید صفر» را به «live with virus» یعنی «زندگی با ویروس» تغییر داده است. چنان‌که خبرگزاری رویترز نیز روز جمعه گذشته این تیتر را برای گزارشی درباره تغییر رویکرد جدید استرالیا انتخاب کرد: «Australia aims to ‘live with virus’ instead of eliminating it» : استرالیا به جای از بین بردن ویروس، با ویروس زندگی می‌کند.
نشریه آنلاین مطرح فوربس نیز 16سپتامبر(25شهریور) گزارشی دراین‌باره تهیه کرد و نوشت: «دولت استرالیا اعلام کرد که از استراتژی خود مبنی بر « کووید صفر» دست کشیده و رویکرد «زندگی با ویروس» را پس از واکسیناسیون کامل 70 درصد از مردم پذیرفته است.همچنین انجمن پزشکی استرالیا در بیانیه‌ای از مقامات ایالتی خواست تا زمانی که  80 درصد افراد بالای 12 سال واکسینه نشده‌اند، محدودیت ها را به طور کامل حذف نکنند...».
ادامه زندگی با واکسن!
از طرفی برخی دیگر از کشورها نیز پس از اتمام پروژه 70درصد واکسیناسیون جمعیت‌شان، تزریق دوزهای سوم و چهارم را در دستور کار خود قرار داده‌اند که این فرایند را برای شهروندانشان «ادامه زندگی»نامیده‌اند.
بنابراین در یک نگاه کلی، اکنون کشورهای پیشرو در واکسیناسیون نه تنها از پایان کرونا سخن نمی‌گویند بلکه 2 رویکرد و شعار اساسی را درباره کرونا در دستورکار قرار داده‌اند:
 
1- زندگی با کرونا
2- دوزهای تقویت کننده شاید به معنای ادامه زندگی است
 
از این رو اگر به آقای عین‌اللهی وزیر بهداشت گلایه کنیم که برگزاری جشن نه برای پایان کرونا، بلکه فقط برای سرعت واکسیناسیون چه معنایی دارد، قطعا انتقاد بی‌جایی نیست. چنان‌که نامه گلایه‌آمیز دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و از چهره‌های مورد وثوق شخصیت‌های نظام، به وزیر بهداشت نیز در همین راستا بود. دکتر مرندی پس از صحبت‌های وزیر بهداشت درباره برگزاری جشن، نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشت که در بخش‌هایی از آن آمده بود: برخی کشورها که بیش از ۸۰ درصد از جمعیت خود را در دو نوبت واکسینه کرده‌اند، ولی حفاظت‌های فردی را جدی نگرفته و رها کرده‌اند، مجددا به پیک‌های بعدی کرونا دچار شده‌اند...با توجه به موارد فوق به نظر می‌رسد توصیه‌ها و قول‌هایی از جمله آزادی مسافرت و موارد دیگر که پس از انجام ۷۰ درصد واکسیناسیون از طرف وزارت بهداشت به مردم داده می‌شود، این نگرانی را ایجاد می‌کند که با ساده‌انگاری در این خصوص و کاهش حفاظت‌های فردی مجددا شاهد پیک‌های بعدی بوده و زحمات و تلاش‌های اخیری که در حوزه سلامت تاکنون صورت گرفته، کم اثر شود. لذا پیشنهاد می‌شود در توصیه‌هایی که به مردم عزیزمان بعد از ایمنی جمعی می‌شود، ضمن مشورت با مجامع علمی داخلی و بین‌المللی و با احتیاطات لازم در اطلاع‌رسانی‌ها صورت گیرد، به نحوی که در آینده باعث بدبینی مردم نشود.»
تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید