سند همکاری میان ایران و ترکمنستان مورد بازنگری قرار می گیرد

کدخبر: 450150
اقتصادنیوز: وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای ترکمنستانی خود گفت: ما امروز توافق کردیم سند همکاری‌های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حسین امیرعبداللهیان پس از دیدار و گفتگوهای دو ساعته با رشید مردوف وزیر امور خارجه جمهوری ترکمنستان گفت: در ابتدا لازم است به این جمله از مقام معظم رهبری در خصوص ترکمنستان اشاره کنم که تاکید داشتند، «رابطه ما و ترکمنستان نه تنها رابطه همسایگی بلکه خویشاوندی است.»

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور محترم ترکمنستان نیز بارها این عبارت را تکرار کردند که صرفاً در خصوص کشور همسایه ایران، معتقد هستم که در قیامت از همسایه در خصوص همسایه سوال می‌کنند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: در سفری که آقای رئیسی برای شرکت در اجلاس شانگهای به دوشنبه داشت، دیدار بسیار خوبی بین روسای جمهور دو کشور انجام شد.

وی افزود: آقای مردوف با وزیر نفت و برخی از وزرای دیگر ایران دیدار خواهند داشت.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همزمان با گفتگوی ما در ساختمان وزارت خارجه، کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در تهران برگزار شده و دروزارتخانه‌های ذیربط همکاری‌ها و گفتگوها ادامه دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما امروز توافق کردیم، سند همکاری های مشترک دو کشور را مورد بازنگری قرار دهیم.

وی افزود: تاکنون بیش از یکصد سند رسمی بین دو کشور به امضا رسیده است تا افق همکاری‌ها با امضای یک سند جامع همکاری‌ها و ارتقاء حجم تبادلات تجاری دو کشور به حداکثر ممکن برسد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: خرسند هستیم که امروز فرصتی شد که در خصوص همه موضوعات در حدود دو ساعت با هم گفتگو و مذاکره داشته باشیم تا در مورد بازگشایی مسیر ترانزیت و حرکت کامیونداران دو کشور از چهار نقطه مشترک مرزی با توجه به عبور از بحران کرونا و واکسینه شدن همه رانندگان ترانزیت کامیون در دو کشور، چاره اندیشی کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: همکاری‌های زمینی استانی، و همکاری در حوزه‌های آب، برق و گاز مورد علاقه دو طرف برای گفتگو است.

وی تصریح کرد: توافقات اساسی بین ما به عمل آمد. ما از دو مسیر سرخس و گنبد برق را از کشور ترکمنستان وارد می‌کنیم و در سطح وزارت‌های انرژی و وزارت نیرو نیز سند همکاری به امضا می‌رسد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تصریح کرد: سد دوستی و همکاری دو کشور و موضوعات مرتبط با آب نیز از گفتگوهای مورد توجه ما بوده است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: بحث‌های علمی، دانشگاهی و حل موضوعات کنسولی نیز از جمله دیگر موضوعات مورد توجه در این گفتگو بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: گفت‌وگو در خصوص مسائل منطقه از جمله شمال افغانستان، منطقه غرب آسیا و قفقاز جنوبی دیگر موضوع مورد مشورت ما برای گفتگو مشترک ما در این نشست بود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه معاون سیاسی وزارت امور خارجه عازم بروکسل برای گفتگو با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا است، گزارشی از آخرین وضعیت گفتگوهای هسته‌ای و مسائل پیرامون مباحث هسته‌ای مورد مشورت قرار گرفت.

امیرعبدالهیان ادامه داد: این مشورت‌ها را با همسایگان کشورمان از جمله همسایه خوبمان ترکمنستان ادامه خواهیم داد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما