فوری / آماده‌باش در ارمنستان

کدخبر: 455042
اقتصادنیوز: ​در پی درگیری‌های شدید بین ایروان و باکو، نخست‌وزیر ارمنستان از هموطنان خود خواست تا به هم بپیوندند و آماده دفاع از خانه‌ها و میهنشان باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در پی درگیری‌های امروز میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مرز دو کشور، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان  گفت که در صورتی که تنش‌های فزاینده در مرز مشترک با جمهوری آذربایجان به درگیری آشکار منجر شود، ارمنی‌ها باید آماده دفاع از سرزمین مادری‌شان باشند. 

به گزارش شبکه «راشا تودی»، پاشینیان روز سه‌شنبه پس از وقوع درگیری‌ها در مرز مشترک، از هموطنان خود خواست تا به هم بپیوندند و از «وطن مقدس» خود محافظت کنند.

بر اساس اعلام وزارت دفاع ارمنستان، وضعیت در جهت شرقی منطقه مرزی به شدت متشنج است و نبردهای محلی جریان دارد که در طی آن دشمن از توپخانه، خودروهای زرهی و انواع سلاح‌های سبک استفاده می‌کند.

پارلمان ارمنستان هم اعلام کرده در درگیری‌های مرزی امروز بین این کشور با جمهوری آذربایجان، ۱۵ سرباز ارمنستانی کشته شدند.

وزارت دفاع ارمنستان همچنین خبر داده که دو موضع رزمی خود را از دست داده و ۱۲ سربازش به اسارت گرفته شده‌اند. 

پیش‌تر، «آرمن گریگوریان» سخنگوی شورای امنیت ارمنستان گفت «از آنجایی که حمله به خاک ارمنستان انجام شد، از روسیه می‌خواهیم از تمامیت ارضی ارمنستان در چارچوب معاهده ۱۹۹۷ محافظت کند».

هر دو جمهوری شوروی سابق در تنش‌های اخیر انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه رفته‌اند. وزارت دفاع ایروان، جمهوری آذربایجان را به حمله به مواضع ارمنستان در امتداد مرز متهم می‌کند. در همین حال، باکو مدعی شده که در دفاع از خود عمل کرده و نیروهایش برای انهدام سلاح‌های ضد تانک و خمپاره‌ها وارد عمل شده‌اند.

گفته می‌شود درگیری‌های امروز بین دو طرف، شدیدترین درگیری‌ها از زمان امضای توافق آتش‌بس قره‌باغ در  نوامبر گذشته است. 

جنگ سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نیکول پاشینیان رئیس‌جمهور ارمنستان، «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما