پیام مهم رئیسی به اروپا / استانداردهای دوگانه غرب به اعتماد مردم آسیب می‌زنند

کدخبر: 462309
اقتصادنیوز، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر کشورهای شرق اروپا مستقل عمل کنند به لحاظ سیاسی و اقتصادی منفعت خواهند برد. امیدواریم در آستانه میلاد حضرت مسیح(ع) برخی کشورهای غربی فقط ادعای مسیحیت نکنند، بلکه به آموزه‌های مسیحی عمل کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه در دیدار «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان ضمن اشاره به توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور، گفت: ایران و مجارستان ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه مناسبات و افزایش مبادلات اقتصادی دارند.

وی با تأکید بر تشکیل کمیسیون مشترک بین دو کشور در جهت توسعه تعاملات اقتصادی و سیاسی، اظهار داشت: مناسبات و ارتباطات بین دو کشور ایران و مجارستان قابل قبول نیست و می‌توان با همکاری‌های دو جانبه سطح روابط را به نقطه قابل قبولی برسانیم.

رئیس‌جمهور ارتباط کشورهای شرق اروپا با ایران را تاریخی و مهم برشمرد و اظهار داشت: اگر کشورهای شرق اروپا مستقل عمل کنند به لحاظ سیاسی و اقتصادی منفعت خواهند برد.

رئیسی در مورد مهاجرت افغانستانی‌ها به کشورهای اروپا گفت: قریب به 4 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند و از آنها پذیرایی می‌شود. کشورهای غربی وعده‌های زیادی برای کمک به مهاجران افغانستانی دادند اما هیچ کمکی به آنها نکردند.

وی کمک به مهاجران افغانستانی توسط ایران را یک وظیفه انسانی و اسلامی دانست و در اینباره، اظهار داشت: مهاجران افغان چه بخواهند در ایران بمانند یا بخواهند از ایران عبور کنند را حمایت می‌کنیم.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ثمره دو دهه حضور ناتو و آمریکا در افغانستان قتل، جنایت، خونریزی و درماندگی مردم افغانستان است. بیش از 30 هزار کودک افغانستانی در نتیجه حضور آمریکایی‌ها در افغانستان معلول شده‌اند.

رئیسی بر اداره افغانستان توسط مردم این کشور تأکید کرد و خاطر نشان کرد: افغانستان باید توسط یک دولت مستقل اداره شود.

وی همکاری بین دو کشور ایران و مجارستان در زمینه تروریسم، مواد مخدر و جرایم سازمان یافته را برای امنیت منطقه و جهان تأثیرگذار دانست و بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران در عمل با تروریسم مبارزه می‌کند اما برخی فقط اسماً با تروریسم مبارزه می‌کنند.

رئیس‌جمهور گفت: استانداردهای دوگانه غرب به اعتماد مردم آسیب می‌زنند و امیدواریم در آستانه میلاد حضرت مسیح(ع) برخی کشورهای غربی فقط ادعای مسیحیت نکنند، بلکه به آموزه‌های مسیحی عمل کنند.

«پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان در این دیدار گفت: بر این باوریم که غرب و ناتو در مسأله افغانستان منافقانه عمل کرد و اکنون ما نگران سیل عظیم مهاجران افغانستانی هستیم.

سیارتو با اشاره به دیدار خود با وزیر امور خارجه کشورمان، گفت: با تفاهم‌نامه بین ایران و مجارستان، واکسن‌های تولید دو کشور پذیرفته می‌شود و از فردا مجارستانی‌ها و ایرانی‌ها می‌توانند پس از واکسیناسیون داخلی به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان با ابراز خرسندی از توجه دولت جمهوری اسلامی ایران به روابط تجاری و اقتصادی، گفت: برای ارتقاء سطح روابط بین تهران و بوداپست تلاش می‌کنیم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما