اظهارات کنایه‌آمیز روسیه به غرب / قصد بازگشت به «پرده آهنین» را نداریم

کدخبر: 465296
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه در روابط با غرب به پرده آهنین بازخواهد گشت یا خیر، گفت: ما این کار را نمی‌کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: روسیه قصد بازگشت به «پرده آهنین» در روابط با غرب را ندارد.

اسپوتنیک گزارش داد، «ماریا زاخارووا»، در پاسخ به اینکه آیا روسیه در روابط با غرب به «پرده آهنین» بازخواهد گشت، گفت: ما این کار را نمی‌کنیم.

او افزود: «آنچه شرکای غربی ما قرار است در خانه بسازند، معلوم نیست.»

چند روز پیش از این نیز «ماریا زاخارووا» در سخنان خود درباره توسعه ناتو گفته بود: «تلاش‌های مداوم ناتو برای کشاندن فنلاند و سوئد به مدار منافع و سیاست‌های فرصت طلبانه‌اش از دید روسیه پنهان نمانده است.»

این دیپلمات روسی تاکید کرد: «کاملاً بدیهی است که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو پیامدهای نظامی و سیاسی جدی خواهد داشت که مستلزم پاسخ کافی از سوی روسیه است.»

زاخارووا افزود: «سیاست عدم عضویت در هیچ اتحادی که به طور سنتی توسط استکهلم و هلسینکی دنبال می‌شود، از سوی مسکو به عنوان عامل مهمی در تضمین ثبات در شمال اروپا تلقی می‌شود.»

مسکو معتقد است که گسترش ناتو، امنیت روسیه را تهدید می‌کند و ناتو از تضمین‌هایی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به روسیه داده شد، تخطی کرده است.

روسیه همچنین بسته‌های امنیتی گسترده‌ای را به غرب ارائه کرده و گفته است که ناتو نباید اعضای جدید را بپذیرد و به دنبال جلوگیری از اقدامات آمریکا برای ایجاد پایگاه‌های جدید در جمهوری‌های شوروی سابق است.

زاخارووا در ادامه تکرار کرد که «جلوگیری از گسترش ناتو و استقرار سیستم‌های تسلیحاتی که امنیت ما را در نزدیکی مرزهای روسیه تهدید می‌کند، موضوعات اصلی و کلیدی در مذاکرات آتی با آمریکا و ناتو خواهد بود.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما