جزئیات جدید از کشته شدن رهبر داعش

کدخبر: 473872
اقتصادنیوز: وزارت دفاع آمریکا با اعلام جزئیاتی از این عملیات تاکید کرد که عملیات منجر به کشته القرشی، از طریق هلی برن نیرو و با مشارکت پهپادها و بالگردها انجام شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، الجزیره اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که ابتدا خبر کشته شدن "ابوابراهیم الهاشمی القرشی"، رهبر داعش را با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود، شامگاه پنجشنبه در سخنانی کوتاه در کاخ سفید تاکید کرد که عملیات کشتن القرشی با دستور وی صورت گرفته و هیچ یک از نظامیان آمریکایی در این عملیات آسیبی ندیدند.

وی با قدردانی از نیروهای کرد سوریه موسوم به سوریه دموکراتیک به خاطر نقششان در این عملیات گفت که به همکاری با همپیمانانمان در ارتش عراق، نیروهای پیشمرگ و نیروهای سوریه دموکراتیک(قسد) ادامه می‌دهیم.

باید عنوان داشت: رهبر کشته شده داعش بر عمیلات های این گروه در تمام دنیا نظارت مستقیم داشت که آخرین آن‌ها حمله به زندان غویران در الحسکه سوریه بود که در جریان آن ده‌ها تن در درگیری داعش با کردها کشته‌ شدند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که کشورش پس از اعلام نابودی رهبر داعش در شمال سوریه، رهبران سازمان های افراطی در سراسر جهان را تحت تعقیب قرار خواهد داد.

بایدن خطاب به رهبران این سازمان ها گفت: «ما شما را پیدا خواهیم کرد».

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز با اعلام جزئیاتی از این عملیات تاکید کرد که عملیات منجر به کشته القرشی، از طریق هلی برن نیرو و با مشارکت پهپادها و بالگردها انجام شده است.

بنا بر اعلام مقامات نظامی آمریکا برنامه ریزی برای این عملیات از چند ماه پیش صورت گرفته و از یک ماه پیش بایدن در جریان این برنامه حمله قرار گرفته بود.

مسئولان آمریکایی مدعی هستند که تلفات غیر نظامی این عملیات به خاطر این بوده که رهبر داعش پیش از دستگیری توسط آمریکایی‌ها، جلیقه انتحاری همراه خود را منفجر کرد که این امر به کشته شدن افرادی از خانواده وی از جمله زنان و کودکان شده است.

گفته شده که در این عملیات دستکم سه زن و هفت کودک کشته شدند.

ارتش آمریکا همچنین اعلام کرده که یک بالگرد آمریکایی در این عملیات دچار مشکل شد که پس از انجام عملیات آن‌ها مجبور به منفجر کردن این بالگرد شدند.

این عملیات آن گونه که منابع محلی گفته‌اند ساعت ۱:۵ دقیقه بامداد پنجشنبه انجام شد و پس از اتمام ماموریت دستکم چهار بار ساختمانی که القرشی در آن ساکن بوده را بمباران کردند.

انتشار تصاویر منزل قرداش

وزارت دفاع آمریکا دو عکس از خانه‌ای که در جریان عملیات آمریکا برای از بین بردن ابوابراهیم الهاشمی القرشی سرکرده داعش در سوریه هدف قرار گرفت، منتشر کرد.

پنتاگون اولین عکس را در توییتر منتشر کرد و نوشت: «عکس قبل از عملیات از مجتمعی است که میزبان القرشی امیر داعش در شمال غرب سوریه قبل از عملیات نیروهای آمریکایی در 2 فوریه 2022 بود. "

تصویر دوم از همان خانه نیز بعد از عملیات آمریکایی ها گرفته شده است.

عبدالله قرداش ملقب به " ابوابراهیم الهاشمی القرشی" بعد از کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر سابق داعش در اکتبر ۲۰۱۹ به عنوان رهبر جدید این گروه تروریستی انتخاب شد.

وی اصلیتی عراقی دارد که در زمان صدام از افسران ارتش عراق بود و سابقه زندان توسط نیروهای آمریکایی پس از اشغال عراق را نیز در کارنامه خود دارد.

القرشی پس از انتخاب شدن به عنوان رهبر داعش دیگر در انظار عموم ظاهر نشد و آمریکا جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری  یا مرگ وی شود، در نظر گرفته بود.
او تقریبا در همان منطقه‌ای در شمال غربی سوریه کشته شد که ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ ابوبکر البغدادی در عملیات نظامی آمریکا از پای درآمد.

تیتر یک
اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
از دست ندهید
فلای تودی