سخنگوی دولت: چک سفید امضا به خودرو سازها نداده‌ ایم/ قیمت لوازم خانگی پایین آمد

کدخبر: 481386
سخنگوی دولت گفت: با هماهنگی خوبی که در تیم اقتصادی دولت وجود دارد، اقدامات خوبی برای تخصیص سود سهام عدالت انجام شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، روز پاسدار، روز جانباز و روز شهید، اظهار داشت: در هفته پیش‌روی بزرگداشت شاعر پر آوازه ایرانی، نظامی گنجوی را در پیش داریم و برنامه‌های ویژه ای از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای گرامیداشت این شاعر شناخته شده در دستور کار دارد.

وی در تشریح دستور کار دولت در هفته‌های اخیر عنوان کرد: پیرو دستورهای مکرر رئیس جمهور به منظور کنترل بازار و افزایش غیر منطقی قیمت‌ها، جلساتی تشکیل شد و مقرر شد در زمینه تأمین روغن، قیمت برنج و کاهش قیمت برنج هندی به ۲۰ هزار تومان و برنج پاکستانی به ۲۵ هزار تومان و کاهش قیمت گوشت و کنترل قیمت‌ها اقدامات لازم انجام شود.

سخنگوی دولت بیان کرد: پیرو فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص کنترل بازار لوازم خانگی، الحمدلله در ماه اخیر شاهد کاهش ۵ تا ۱۳ درصدی در تمام کالاهای خانگی بودیم و این مسیر با جدیت پیش خواهد رفت تا شاهد افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها نباشیم.

بهادری جهرمی در رابطه با توزیع سود سهام عدالت، افزود: امسال توزیع سود سهام عدالت را بیش از دو برابر خواهیم داشت و الحمدلله با هماهنگی خوبی که در تیم اقتصادی دولت وجود دارد، اقدامات خوبی برای تخصیص سودها انجام شده است و افرادی که سهام عدالت خود را دریافت نکردند، حدود ۵۰۰ هزار تومان و افرادی که سهام عدالت را دریافت کردند حدود یک میلیون تومان سود دریافت خواهند کرد.‌

وی خاطرنشان کرد: رویه دولت در کل مشکلات مردم همکاری و جلب مشارکت گروه‌های مردمی و خودجوش و در کنار مردم قرار گرفتن برای حل مشکلات مردم است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: از جمله برنامه‌های دولت که دارای اولویت اساسی بود، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار بود. دولت سعی کرد با همت جهادی در طول این شش ماه بسیاری از کوتاهی‌های صورت گرفته در سنوات گذشته را جبران کند. صرفاً در حوزه مشاغل خانگی وزارت کار توانسته است ۵۰۹ مجوز را صد درصد الکترونیکی کند که ۳۱۰ مورد آن ثبت محور خواهد بود.

بهادری جهرمی در ادامه در تشریح آمار صدور مجوزهای کسب و کار، گفت: برای ۱۵۹ حوزه نیز مدارک برای حوزه‌های ذی صلاح ارسال و طی فرایندی الکترونیکی مجوزها صادر خواهد شد. از ۲۸ بهمن ماه و زمان فعال سازی مجوزها تا روز گذشته، با همت جهادی صورت گرفته ۴۰ هزار و ۷۷۶ نفر مجوزهای کسب و کار خود را به صورت صد درصد الکترونیکی دریافت کردند. ۳۹ هزار و ۶۱۲ نفر در لحظه مجوز کسب و کار خود را اخذ کردند و باقی مانده افراد نیز پس از پایان مهلت سه روزه توانسته بودند مجوز خود را کسب کنند.

وی اضافه کرد: این آمار مربوط به کسب و کارهای خانگی بود و طبق آمار وزارت اقتصاد تا دیروز پانزده دستگاه به درگاه ملی صدور مجوزها، به صورت صد درصدی متصل شدند و دریافت کاغذی مدارک کاملاً منتفی شد و مجوزها بدون امضای طلایی در حال صدور هستند و ۹۴۴ نوع مجوز مختلف را شامل می‌شود و در سایر دستگاه‌ها نیز با همین جدیت پیگیری خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در حوزه تجارت خارجی، دولت معتقد بوده است مسایل و اقتصاد مردم را به مذاکرات کره نخواهد زد، گفت: در حوزه تجارت خانگی ۴۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشتیم و ارزش صادرات سقف ۴۷ میلیارد هزار دلار را پشت سر گذاشته است. از آمار ارائه شده ۷۳ درصد ارز به روش‌های مختلف به کشور بازگردانده شده است. همچنین تصمیمات و تدابیر مهمی که به حوزه تجارت خارجی کمک کرد این بود که ۶ مرکز تجاری در کشورهای هدف ترکیه، امارات، سوریه، چین و … تاسیس شد.

بهادری جهرمی در رابطه با اقدامات دولت برای رفع فقر مطلق تا پایان سال، تاکید کرد: وزیر کار در شورای اداری کار برنامه‌های کلی ای ارائه کردند و رئیس جمهور دستور دادند در سطوح و زمان بندی‌های مختلف این موضوع را پیگیری کنند. سوال شما مربوط به سطح اول است و رئیس جمهور فرمودند قابل پذیرش نیست در کشور ما افرادی باشند که گرسنه سر بر بالین گذارند و پوشاک و مسکن مناسب نداشته باشند و لازم است برای آنها تدابیر لازم اتخاذ شود.

برنامه‌های از بین بردن فقر مطلق تا پایان سال آماده می‌شود

وی افزود: به صورت همزمان باید این سه سطح مورد توجه قرار گیرند، همچنین سازمان اموری استخدامی باید تدابیری برای نظام پرداخت در نظر بگیرند. ان شاالله تا پایان سال برنامه‌های از بین بردن فقر مطلق آماده شود.

پرداخت هزینه‌های آب و برق برای افراد تحت پوشش کمیته امداد رایگان شد

سخنگوی دولت ادامه داد: برای سطح دوم نیز برنامه‌هایی از سوی دولت برای تخفیف‌ها ارائه شده است، برای مثال پرداخت هزینه‌های آب و برق برای افراد تحت پوشش کمیته امداد رایگان شد. همچنین بسته‌های حمایتی توزیع شده است و باز هم توزیع خواهد شد. تاکید رئیس جمهور این بود که دستگاه‌های ذی ربط مکلف باشند برنامه اقدام خود را ارائه دهند.

افراد برای سفر نوروزی باید دوز سوم را تزریق کرده باشند

بهادری جهرمی در رابطه با تاکید ستاد کرونا برای دریافت دوز سوم واکسن کرونا و اینکه تصمیم برای سفرهای نوروزی چگونه است؟ گفت: تدبیر دولت این بوده است که با همکاری و مشارکت مردم بحران کرونا را مدیریت کند و مانعی هم برای اشتغال و سایر زوایای زندگی مردم ایجاد نشود. آنچه در مدیریت بحران کرونا اولویت دارد تزریق واکسن کرونا است. برای سفر نوروزی باید این دوزهای تکمیل شود و افراد باید دوز سوم را تزریق کرده باشند.

وی افزود: واحدهای اقامتی مکلف به ثبت نام در سامانه ایران من شدند و پذیرش میهمان مبتنی بر تزریق واکسن و تست کرونا است. بازارهای محلی و … نیز مکلف به رعایت شیوه نامه‌های استانی خواهند بود. اگر ساز و کارها با قوت پیش گرفته شود مشکلی نخواهیم داشت، البته وضعیت تصمیم‌گیری در مورد کرونا در لحظه خواهد بود.

دولت هرگز چک سفید امضا به خودرو سازها نداده است

سخنگوی دولت در رابطه با دستورات رئیس جمهور در حوزه تولید و برنامه نظارتی دولت برای تحقق این دستورات، بیان کرد: دولت هرگز چک سفید امضا به خودرو سازها نداده است و دستورات رئیس جمهور مبتنی بر تحقیقات کارشناسی است که طی چند سال گذشته صورت گرفته و زمان بندی‌ها متناسب با آزادسازی سواحل، به صورت ضرب الاجل بوده و زمان بندی خاص خود را دارد. دولت مصمم است عقب ماندگی در حوزه خودروی داخلی را جبران کند و در این زمینه مماشات نخواهد کرد.

بهادری جهرمی افزود: انتظار دولت آن است که خودرو سازها و مسئولین ذی ربط کمک کنند مشکلات چند ده ساله برای مردم مرتفع شود و دولت با عدم انجام وظیفه با هیچ بخشی کنار نخواهد آمد.

تیتر یک
  • ضعف دلار ادامه پیدا می‌کند؟

    اقتصادنیوز: به گفته بسیاری از تحلیلگران، بزرگترین عامل محرک حرکت صعودی طلا، در روزهای اخیر روند نزولی شاخص دلار آمریکا …

از دست ندهید
فلای تودی