افشاگری یک رسانه انگلیسی درباره علت توقف مذاکرات وین

کدخبر: 482140
اقتصادنیوز: میدل ایست آی، رسانه انگلیسی درباره توقف مذاکرات هسته ای اعلام کرد: توافق هسته ای با ادعای طرف آمریکایی مبنی بر توقیف دو فروند نفتکش ایرانی که آنرا نقض تحریم ها خوانده، به حالت تعلیق درآمد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «میدل ایست آی» (Middle East Eye) رسانه انگلیسی درباره مذاکرات وین گزارش داد: توافق هسته ای که بنا به گفته بسیاری  از مقامات غربی مذاکره کننده آماده بازگشت است، با ادعای طرف آمریکایی مبنی بر توقیف دو فروند نفتکش ایرانی که آنرا نقض تحریم ها خوانده، به حالت تعلیق درآمد.

تارنمای خبری میدل ایست آی  در ادامه گزارش داد، مذاکرات  وین که با هدف بازگرداندن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران در پیش است، پس از اعلام آمریکا مبنی بر توقیف محموله نفتی دو فروند کشتی ایرانی که (واشنگتن) ادعا می‌کند  نقض تحریم‌ها است، به حالت تعلیق درآمد.

 

بورل: متن نهایی بازگشت به برجام آماده است

این رسانه انگلیسی درادامه نوشت: جوسپ بورل نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات و ینبا استناد به "فاکتورها و عوامل خارجی" گفت که  مذاکرات نیاز به یک وقفه دارد، اما با این حال بورل به صراحت گفت: «متن نهایی اساسا آماده و روی میز است».

 میدل ایست آی نوشت: هیئت ایرانی بارها در مذاکرات غیرمستقیم در پایتخت اتریش به واشنگتن هشدار داد تا محموله های دو فروند کشتی یونانی در هیوستون و باهاما را توقیف نکند، این درحالی بود که مذاکرات برای رفع اکثر تحریم ها درحال به نتیجه رسیدن بود.

میدل ایست آی می نویسد: این توقیف درحالی از سوی  آمریکا روی می دهد که گزارش هایی از وین مبنی بر اینکه ایران در آستانه دستیابی به توافقی  بهتر از توافق  ۲۰۱۵ است، منتشر شد.

به گزارش ایرنا، در حالی مذاکرات هسته ای  برای رفع تحریم ها در وین جریان دارد که خبرگزاری آسوشیتدپرس روز ۱۹ اسفندماه مدعی شد که آمریکا محموله‌های ۲ نفتکش مظنون به انتقال نفت ایران را توقیف کرده است.

مذاکرات وین درحالی با یک وقفه روبرو می شود که طرف آمریکا هنوز تصمیم خود را اتخاذ نکرده و تلاش می‌کند که با بازی‌های رسانه‌ای، به جای لغو موثر تحریم‌ها، زیاده‌خواهی و درخواست‌های فرابرجامی خود را پیش ببرد.

انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین ساعاتی  پیش در جمع خبرنگاران در پایتخت اتریش، درمورد مذاکرات گفت: تقریبا به توافق رسیده ایم؛ متنی داریم که همه چیز در آن انجام شده است. ما در محدوده پانوشته های مذاکراتی هستیم. برای حفظ فضا و روح مثبت و سازنده مذاکرات، خوب است که وقفه ای داشته باشیم. من با همه هیات ها کار خواهم کرد تا این بر شرایط فایق آییم.  

دور هشتم مذاکرات از ششم دی‌ماه سال جاری در وین آغاز شده است و شرکت‌کنندگان به دنبال تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی هستند. این درحالی است که آمریکا در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق برجام خارج شد.  

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۲ خرداد

    اقتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
فلای تودی