اردوغان: به کارزار تحریم‌های ضد روسی نمی‌پیوندیم/ ناتو مرگ مغزی نشده است

کدخبر: 484792
رئیس جمهور ترکیه گفت: من امروز با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین رایزنی خواهم کردم. این احتمال نیز وجود دارد که در آینده نزدیک با رئیس جمهور روسیه نیز گفتگو کنم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه آخرین مواضع خود در قبال بحران اوکراین را مطرح کرد. وی گفت: علیرغم مواضعی که در قبال بحران اوکراین داریم، اما حاضر به پیوستن به کارزار تحریم‌های ضد روسی نیستیم.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور ترکیه در ادامه اظهار داشت: هرچند که آنکارا به برخی سیاست‌های تحریمی سازمان ملل متحد پایبند خواهد بود، اما ما نمی‌توانیم از روابط و مناسبات خود با روسیه چشم پوشی کنیم.

وی در ادامه اظهاراتش گفت: برخی متحدان ما در اروپا از جمله فرانسه، موضع ما در قبال عدم پیوستن به کارزار تحریم‌ها علیه روسیه را درک می‌کنند. ما نمی‌توانیم با ملحق شدن به سیاست تحریمی علیه روسیه، به شهروندان خود در ترکیه فشار وارد کنیم.

این مقام ارشد ترکیه همچنین تصریح کرد: من امروز با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین رایزنی خواهم کردم. این احتمال نیز وجود دارد که در آینده نزدیک با رئیس جمهور روسیه نیز گفتگو کنم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سفر قریب الوقوع «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به کشورش اشاره کرد و گفت: احتمال دارد وی در آینده نزدیک برای دیدار با مقامات ترکیه به آنکارا سفر کند.

اردوغان در ادامه به اظهارات اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اشاره کرد و گفت: بیانیه ماکرون مایه تأسف است. ناتو مرگ مغزی نشده است.

وی همچنین به انتقادات آمریکا از آنکارا در خصوص خریداری سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه توسط ترکیه اشاره و تصریح کرد: موضع ما در این زمینه ثابت است. معامله خرید اس ۴۰۰ از روسیه پابرجاست و تغییری نمی‌کند.

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: با تشدید فروش شدید سهام در آمریکا، قیمت طلا در آستانه آزمونی بزرگ قرار گرفته است.

از دست ندهید
فلای تودی