زلنسکی: آماده مصالحه بر سر دونباس هستیم

پیام فوری رئیس جمهور اوکراین به پوتین

کدخبر: 485157
زلنسکی که به زبان روسی صحبت می‌کرد، گفت: «ضمانت‌های امنیتی و بی‌طرفی، وضعیت غیرهسته ای کشور ما است. ما آماده‌ایم که برای آن اقدام کنیم.»

به گزارش اقتصادنیوز، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین گفت، حتی در شرایطی که یکی دیگر از مقامات ارشد اوکراینی روسیه را به دو قسمت کردن این کشور متهم می‌کند، اوکراین مایل به بی‌طرف شدن و مصالحه بر سر وضعیت منطقه شرق دونباس به‌عنوان بخشی از یک توافق صلح است.

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از خبرگزاری رویترز، زلنسکی در یک تماس ویدیویی پیام خود را مستقیما به خبرنگاران روسی رساند که کرملین پیشگیرانه به رسانه‌های روسی هشدار داد که گزارش نکنند و گفت که هرگونه توافق باید توسط اشخاص ثالث تضمین شود و به همه‌پرسی گذاشته شود.

زلنسکی که به زبان روسی صحبت می‌کرد، گفت: «ضمانت‌های امنیتی و بی‌طرفی، وضعیت غیرهسته ای کشور ما است. ما آماده‌ایم که برای آن اقدام کنیم.»

اما حتی در حالی که ترکیه قرار است میزبان مذاکرات این هفته باشد، کایریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین گفت که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه قصد دارد بخش شرقی اوکراین را تصرف کند.

او با اشاره به تقسیم کره پس از جنگ جهانی دوم گفت: «در واقع تلاش برای ایجاد کره‌شمالی و جنوبی در اوکراین است.»

زلنسکی از غرب خواسته است تا به اوکراین تانک، هواپیما و موشک بدهد تا به نیروهای روسیه کمک کند.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه در تماسی با پوتین موافقت کرد که این هفته در استانبول گفت‌وگو صورت گیرد و خواستار آتش بس و شرایط انسانی بهتر شد. در عین حال مذاکره‌کنندگان اوکراینی و روسیه تایید کردند که مذاکرات حضوری انجام خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی