عراق در فکر مطالبه غرامت از اسرائیل

کدخبر: 485622
اقتصادنیوز: عراق در حال بررسی مطالبه غرامت از اسرائیل به دلیل بمباران تاسیسات هسته ای تموز را بررسی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، اسرائیل در سال 1981 در حمله هوایی به عراق، تاسیسات هسته ای تموز (اوسیراک) واقع در جنوب شرقی بغداد را بمباران کرد.

رسانه های عراقی گزارش دادند، دفتر اطلاع رسانی مشاور امنیت ملی عراق در بیانیه ای گفت قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در گفتگو با مسوولان وزارت خارجه و بخش انرژی اتمی این کشور راه ها و وسایل مطالبه غرامت بابت بمباران تاسیسات هسته ای تموز را بررسی کرد.

عراق در فکر مطالبه غرامت از اسرائیل بابت حمله به تاسیسات هسته ای بغداد

این بیانیه اضافه می کند: این مطالبه غرامت به استناد قطعنامه شورای امنیت شماره 487 سال 1981 و برپایه ابزارها و گزینه های حقوقی است که اقدام عراق در کسب حقوق خود را براساس قوانین و منشورهای بین المللی، تضمین می کند.
این بیانیه اضافه می کند: محورهای مطالبه غرامت عراق در معرض نظر مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق قرار خواهد گرفت تا درباره گزینه ها و ابزارهای مورد استفاده تصمیم گیری شود.
برپایه قطعنامه شماره 487 شورای امنیت سازمان ملل متحد عراق حق دارد درباره حمله اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای تموز غرامت دریافت کند.
در آن مقطع، مهندسان فرانسوی و ایتالیایی بر مراحل ساخت این تاسیسات هسته ای نظارت می کردند.
در روز 17 خرداد 1360 (7 ژوئن 1981)  جنگنده های اسرائیلی با حمله به تاسیسات هسته ای تموز در حومه بغداد، آن را مورد هدف قرار دادند. در این حمله به نام "عملیات اپرا" جنگنده های اسرائیلی با عبور از خط مرزی اردن و عربستان سعودی، تا بغداد پیش رفتند و سپس به اسرائیل برگشتند.
 
عراق در فکر مطالبه غرامت از اسرائیل بابت حمله به تاسیسات هسته ای بغداد
در این عملیات، کل تاسیسات هسته ای تموز به طورکامل تخریب شد. این تاسیسات زیرنظر شرکت فرانسوی در مرحله ساخت قرار داشت. 
در آن مقطع، تصور می رفت صدام به دنبال کسب بمب اتمی است. در این حمله 10 نظامی عراقی و یک شهروند غیرنظامی فرانسوی کشته شدند.
قبل از این حمله، جنگنده های ایرانی نیز در عملیات جداگانه ای به این تاسیسات حمله و بخش هایی از آن (به جز راکتور) را تخریب کرده بودند.
تیتر یک
از دست ندهید