فاز جدید اختلافات پاکستان و واشنگتن / کاردار آمریکا احضار شد

کدخبر: 485789
اقتصادنیوز: رسانه‌های پاکستانی صبح جمعه اعلام کردند پس از نشست کمیته امنیت ملی و همچنین جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، کاردار سفارت آمریکا در اسلام‌آباد به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید پاکستان به صورت رسمی به واشنگتن اعلام شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اعتراض رسمی دولت پاکستان به مداخله در امور داخلی این کشور از جانب ایالات متحده و احضار کاردار آمریکا در اسلام‌آباد روابط شکننده ۲ کشور را وارد فاز جدید تنش و اختلافات کرد.

رسانه‌های پاکستانی صبح جمعه اعلام کردند که پس از نشست روز گذشته کمیته امنیت ملی و همچنین جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس، وزارت امور خارجه پاکستان اعتراض رسمی خود به نامه تهدیدآمیز و تلاش برای مداخله در امور داخلی را به ایالات متحده آمریکا ابلاغ کرد.

گفته شده است که کاردار سفارت آمریکا در اسلام‌آباد به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض و ناخرسندی شدید پاکستان به صورت یادداشت رسمی به واشنگتن اعلام شد.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز بامداد جمعه در بیانیه کوتاهی تائید کرد که در راستای دستورالعمل دریافت شده از سوی کمیته امنیت ملی و کمیسیون پارلمانی امنیت ملی، اعتراض رسمی علیه مداخله خارجی در امور داخلی پاکستان انجام شد.

منابع دیپلماتیک در پاکستان گفتند؛ اسلام‌آباد به رفتار غیردیپلماتیک واشنگتن به شدت اعتراض و به دیپلمات آمریکایی گفته شد که دخالت در امور داخلی پاکستان هرگز قابل قبول نیست.

در همین حال حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان نیز در واکنش به افشای مداخله آمریکا در امور داخلی آن کشور و تهدید علیه دولت اسلام‌آباد رفتار واشنگتن را محکوم و خواستار اعتراض گسترده علیه آمریکا در پاکستان شد.

علامه «ناصر عباس جعفری» طی کنفرانس خبری در اسلام‌آباد خطاب به دولت عمران‌خان گفت که دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج و پیام صریح به مداخله کنندگان ارسال کنید.

این مقام حزبی پاکستان تاکید کرد که آمریکا عامل اصلی بی ثباتی در منطقه از جمله تروریسم و ناامنی در پاکستان است و همواره مرتکب به هرج و مرج در کشور و دخالت در امور داخلی شده است.

کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از مقام‌های بلندپایه کشوری و لشکری روز گذشته در جلسه‌ای بدون افشای نام کشوری خاص، دخالت خارجی آن در امور داخلی و رفتار غیردیپلماتیک علیه دولت منتخب پاکستان را محکوم کرد.

«عمران‌خان» نیز شب گذشته طی سخنرانی زنده تلویزیونی خطاب به مردم پاکستان گفت که مداخله خارجی در پشت پرده طرع عدم اعتماد به نخست وزیر در پارلمان پاکستان است.

دومین جلسه بررسی طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه با حضور نمایندگان جبهه مشترک اپوزیسیون در مجلس ملی برگزار شد و نایب رئیس مجلس پاکستان ادامه این جلسه را به روز یکشنبه موکول کرد و قرار شد ۱۴ فروردین جلسه رای گیری برای عدم اعتماد علیه نخست وزیر برگزار شود.

نخست وزیر پاکستان یکشنبه گذشته در پاسخ به تحرکات ضددولتی جناح مخالف، نسبت به دخالت‌های خارجی در ایجاد هرج و مرج و تغییر دولت منتخب در پاکستان هشدار داد و گفت: دولت اسلام‌آباد در برابر اپوزیسیون و یا توطئه‌های خارجی تسلیم نخواهد شد.

وی با افشاگری نسبت به تهدیدات از خارج علیه دولت منتخب در پاکستان، افزود: دولت اسلام‌آباد نامه تهدیدآمیز از خارج دریافت کرده و همزمان از بودجه خارجی برای براندازی دولت استفاده می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی