اتحادیه اروپا به چین هشدار داد

کدخبر: 485913
اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا نسبت به هرگونه حمیت از روسیه، به چین هشدار داد و گفت: «هر گونه تلاش برای دور زدن تحریم‌ها یا ارائه کمک به روسیه، جنگ را طولانی می‌کند. ما همچنین مراقب هرگونه تلاش برای کمک مالی یا نظامی به روسیه خواهیم بود.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «چارلز میشل»، رئیس شورای اروپا روز جمعه پس از نشست اتحادیه اروپا و چین گفت: اتحادیه اروپا اقدامات چین در تلاش برای جلوگیری از کمک به روسیه در دور زدن تحریم‌ها را زیر نظر خواهد گرفت.

تاس گزارش داد، وی در یک کنفرانس خبری گفت: «هر گونه تلاش برای دور زدن تحریم‌ها یا ارائه کمک به روسیه، جنگ را طولانی می‌کند. ما همچنین مراقب هرگونه تلاش برای کمک مالی یا نظامی به روسیه خواهیم بود.»

میشل گفت، اتحادیه اروپا و چین توافق کردند که خصومت‌ها در اوکراین به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند.

میشل گفت: «جنگ در اوکراین به نفع چین و به نفع اتحادیه اروپا نیست.»

همچنین «اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا نیز در همان کنفرانس خبری گفت: «اتحادیه اروپا به چین در مورد آسیب احتمالی اعتبار این کشور در اروپا در صورت کمک به روسیه هشدار داد.» او گفت: «هیچ شهروند اروپایی حمایت از روسیه برای به راه انداختن جنگ را درک نمی‌کند. علاوه بر این، این امر منجر به لطمه بزرگی به اعتبار چین در اروپا خواهد شد.»

از سوی دیگر، شیء جین پینگ رئیس جمهور چین از اتحادیه اروپا خواست که با دیدی مستقل به چین نگاه کنند.

وی این اظهارنظر را حین دیدار مجازی با اورزلا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل رئیس شورای اروپا مطرح کرد.

دولت پکن بیم آن را دارد که مبادا کشورهای اروپایی با دنباله روی از آمریکا، سیاست خارجی سختگیرانه‌تری را در قبال چین اتخاذ کنند. چین پیشتر هم از اتحادیه اروپا خواسته بود در تعامل با پکن، راه مداخلات خارجی را سد کند.

بعد از دو سال، این نخستین نشست سران اتحادیه اروپا و چین محسوب می‌شود. هدف بروکسل از برگزاری چنین نشستی، گرفتن تضمین‌هایی از جانب چین مبنی بر عدم حمایت نظامی از روسیه و همچنین عدم کمک به این کشور برای دور زدن تحریم‌های غرب عنوان می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی