تذکر جدی روسیه به ناتو درباره خطر درگیری

کدخبر: 489347
اقتصادنیوز: رئیس کمیته ارشد شورای قطب شمال روسیه با بیان این که مانورهای نظامی ناتو در شمال نروژ به امنیت در قطب شمال کمکی نمی‌کند افزود: فعالیت افزایش یافته اخیر ناتو در قطب شمال مایه نگرانی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «نیکولای کورچونوف» سفیر سیار در وزارت امور خارجه روسیه به خبرگزاری «تاس» گفت که مسکو نگران دخالت کشورهای غیر قطبی ناتو در فعالیت‌های نظامی این ائتلاف در مناطق شمالی است و خطر درگیری‌های ناخواسته با نیروهای ناتو در قطب شمال را متذکر می‌شود.

 

این دیپلمات روس که همچنین رئیس کمیته مقامات ارشد شورای قطب شمال روسیه است، اظهار داشت: بین‌المللی کردن فعالیت‌های نظامی ائتلاف (ناتو) در عرض‌های جغرافیایی بالا، که کشورهای غیر قطبی ناتو را در آن مشارکت دارند، نمی‌تواند نگرانی ایجاد نکند. این امر خطر حوادث غیرعمدی را افزایش می‌دهد که علاوه بر خطرات امنیتی، می‌تواند آسیب جدی به اکوسیستم شکننده قطب شمال نیز وارد کند.

کورچونوف با بیان این که مانورهای نظامی ناتو در شمال نروژ به امنیت در قطب شمال کمکی نمی‌کند. افزود: فعالیت افزایش یافته اخیر ناتو در قطب شمال مایه نگرانی است. اخیراً رزمایش نظامی گسترده دیگر این ائتلاف در شمال نروژ برگزار شد که به نظر ما کمکی به تامین امنیت در منطقه نمی‌کند.

رزمایش بزرگ بین‌المللی «واکنش سرد» در نروژ از ۱۴ مارس آغاز شد و دو هفته به طول انجامید. وزارت خارجه این کشور گفت که این مانورها بزرگترین مانورهای تحت هدایت نروژ از دهه ۱۹۸۰ بوده است. در این رزمایش حدود ۳۰ هزار نیرو از ۲۷ کشور از جمله فنلاند و سوئد که کشورهای شریک ناتو هستند، شرکت داشتند.

کورچونوف در خصوص چشم‌انداز پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو هم گفت که این مسئله به امنیت و اعتماد در قطب شمال لطمه خواهد زد. وی اظهار داشت: البته، گسترش ناتو به قیمت کشورهایی که به طور سنتی جزو بلوک نبوده‌اند، به امنیت و اعتماد متقابل در قطب شمال که روسیه همواره از تقویت آن حمایت کرده، کمکی نخواهد کرد. 

این دیپلمات روس افزود: در حال حاضر مذاکرات در مورد این موضوع در استکهلم و هلسینکی در جریان است. مایلم متذکر شوم که تعهد بلندمدت استکهلم و هلسینکی به سیاست عدم تعهد با اتحادهای نظامی عامل مهمی در ثبات و امنیت در منطقه شمال اروپا و در کل قاره اروپا بوده است. 

پیش از این روزنامه تایمز به نقل از منابعی گزارش داد که هلسینکی و استکهلم می‌توانند از تابستان برای عضویت در ناتو درخواست دهند. «دیمیتری مدودوف» معاون شورای امنیت روسیه در واکنش هشدار داد در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ائتلاف ناتو، روسیه مجبور به دفاع از مرزهای خود شده و احتمالاً تسلیحات اتمی را وارد بالتیک خواهد کرد.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت گزارش کرد، مسکو به ناتو هشدار داده که اگر سوئد و فنلاند به این ائتلاف نظامی بپیوندند، روسیه مجبور به تقویت مرزهای خود خواهد شد و و هیچ تعهدی در آینده به بالتیک «عاری از سلاح هسته‌ای» وجود نخواهد داشت.

وزارت خارجه روسیه هم هشدار داد که پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو خطر بی ثباتی در شمال اروپا را به دنبال خواهد داشت. «ماریا زاخارووا» در متنی که در وبسایت وزارت خارجه روسیه منتشر کرد، گفت: این پوشیده نیست که ناتو در قلمروی این کشورها حضوری فعال دارد، آنها رزمایش گسترده در آنجا برگزار می‌کنند. و مشخص است که چرا ناتو به این نیاز دارد؛ هدف ایجاد پتانسیل نظامیگیری و توسعه جغرافیایی(ناتو) است و ایجاد یک بال دیگر برای تهدید نظامی روسیه است. اما مشخص نیست که چرا همسایگان سوئدی و فنلاندی ما به یک مرز جدید برای رویارویی روسیه با ناتو تبدیل می‌شوند. عواقب منفی برای صلح و ثبات در شمال اروپا کاملا محسوس است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی