آرایش نظامی در مرز مشترک ممنوع !

جزئیات ملاقات مقامات ایران و طالبان

کدخبر: 491390
اقتصادنیوز: رئیس ارکان قوای مسلح افغانستان، معاون سفارت ایران در افغانستان و سرپرست هیئت رهبری طالبان در ساماندهی امور مرزی دیدار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، سید حسن مرتضوی معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ساعاتی قبل با «مولوی شبیر احمد» رئیس ارکان قوای مسلح افغانستان و سرپرست هیئت رهبری طالبان در ساماندهی امور مرزی با جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

شبیر احمد با اشاره به فضای همکاری میان دو دولت جمهوری اسلامی ایران و حکومت سرپرست در افغانستان، در مورد حل و فصل برخی سوء‌تفاهم‌های مرزی اظهار کرد: بنا بر دستور هیئت رهبری طالبان، هیئتی چهار نفره از مقامات نظامی و دفاعی افغانستان تشکیل شده تا با مذاکره و گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران شرایط همکاری‌های مرزی میان دو کشور را تسهیل کند.

وی در ادامه صراحتا اظهار کرد: سیاست بزرگان ما در قبال کشورهای همسایه به ویژه جمهور ی اسلامی ایران که میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است، عدم بروز هرگونه جنگ و درگیری و حرکت به سوی همکاری‌های همه‌جانبه مرزی است.

مولوی شبیر احمد در مورد حضور برخی نیروهای طالبان در مرز کشورمان گفت: بزرگان حکومت به ویژه وزیر دفاع دستور داده‌اند که هیچ فردی اجازه بروز کوچکترین درگیری را در مرزهای جمهوری اسلامی ندارند و آرایش نظامی در مرز مشترک ممنوع است.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود از گذشته در مرزهای مشترک دو کشور گفت: از جمهوری اسلامی ایران این درخواست را داریم تا در زمینه‌های مختلف امنیت مرزی اعم از جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر و همچنین مبارزه با تروریسم با حکومت جدید افغانستان همکاری همه‌جانبه‌ای داشته باشد.

در پایان این دیدار مقرر شد هیئت چهار نفره حکومت سرپرست افغانستان بعد از عید فطر با مقامات کشورمان در یکی از پایتخت‌ها و یا در مرز مشترک دیدار و مسائل مختلف مرزی را حل و فصل نمایند. ضمن اینکه مقرر گردید مولوی بریانی معاون سپاه هرات و عضو هیئت امروز در مرز با سردار شجاع مرزبان جمهوری اسلامی در خراسان به منظور رفع سوء‌تفاهمات دیدار دوستانه داشته باشند.

در دو روز گذشته اخباری مبنی بر تشکیل آرایش نظامی و احتمال بروز درگیری در مرزهای مشترک ایران و افغانستان منتشر شد که مقامات هر دو کشور این موضوع را رد کرده و به دنبال حل مسائل موجود از طریق گفتگو و مذاکره هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی