رهگیری جنگنده‌های ترکیه بر فراز یونان

کدخبر: 491399
اقتصادنیوز: وزارت دفاع یونان از نقض مجدد حریم هوایی این کشور بر فراز دریای اژه از سوی هواپیماهای نظامی ترکیه خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وزارت دفاع یونان سه شنبه شب به وقت تهران از نقض مجدد حریم هوایی خود از سوی انواع جنگنده‌ها و پهپادهای نیروی هوایی ترکیه خبر داد.

به نوشته روزنامه «پروثوتوما» نیروی هوایی ترکیه روز سه‌شنبه با چهار فروند جنگنده «اف-۱۶»، یک فروند هواپیمای جاسوسی «سی ان-۲۳۵» و یک فروند پهپاد با پرواز بر فراز دریای اژه حریم هوایی یونان را نقض کرد.  

به گفته وزارت دفاع یونان، هواپیماهای ترکیه بر اساس قوانین بین‌المللی از سوی جنگنده‌های یونان  شناسایی و رهگیری شدند. طبق اعلام وزارت دفاع یونان، هواپیماهای نظامی ترکیه در مجموع ۱۶ بار حریم هوایی یونان را نقض کردند.

رسانه ها در روزهای گذشته  از مذاکرات  آتن با رژیم  موقت صهیونیستی برای خرید پهپادهای اسرائیلی به ویژه پیشرفته‌ترین نوع آن که «هرون» است خبر دادند. .این پهپاد می‌تواند ماموریت‌های تهاجمی را نیز انجام دهد.

در همین حال، رفتار ترکیه در دریای اژه اقدامات یونان برای تقویت توان بازدارندگی نیروی هوایی خود را توجیه می‌کند. در روز‌های اخیر، جنگنده های نیروی هوایی ترکیه پروازهای خود را در خاک یونان از سر گرفتند که منجر به یک سری رهگیری‌ها شد.

مذاکراتی نیز با رژیم  موقت صهیونیستی برای خرید پهپادهای اسرائیلی به ویژه پیشرفته‌ترین نوع آن که  «هرون» است در جریان است . این پهپاد می‌تواند ماموریت‌های تهاجمی را نیز انجام دهد.

روزنامه «گریک سیتی تایمز»  نیز  به نقل از تحلیلگران حوزه نظامی نوشت  که رادارها و موشک‌های جنگنده‌های یونان این توانایی را دارند که جنگنده‌های ترکیه را شناسایی کرده و قبل از اینکه خلبانان متوجه شوند به آنها حمله کنند.

تحلیلگران نظامی گفته‌اند که ضروری است ترکیه برای تقابل به یونان،  ناوگان جنگنده «اف-۱۶» خود را به اف-۱۶ بلاک ارتقا دهد، ارتقایی که در حال حاضر در یونان در حال انجام است، اما در ترکیه انجام نشده است. «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه  اخیرا گفت که پیشنهادهایی در راه است، اما اینک فقط دو جنگنده رادارگریز به غیر از «اف-۳۵» درحال تولید هستند که یکی «سوخو-۵۷» ساخت روسیه و دیگری «جی-۲۰» ساخت چین است. گفته می‌شود قیمت بالای سوخو-۵۷ مهمترین مانع در مسیر خرید این جنگنده از سوی آنکاراست.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی