حمله جنگنده‌های ترکیه به عراق

کدخبر: 492182
جنگنده‌ها و بالگردهای ترکیه شمال عراق را بمباران کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، شبکه‌های اجتماعی عراق شنبه شب از بمباران چند باره بخش «العمادیه» در استان «دهوک» واقع در شمال عراق (اقلیم کردستان) به وسیله جنگنده‌ها و بالگردهای ترکیه خبر می‌دهند.

 تصاویری از بمباران روستای «خرنابات» و کوه‌های «کاره» در استان دهوک عراق از سوی ترکیه و وارد شدن خسارت‌ به منازل شهروندان عراقی منتشر شده است.

کانال صابرین نیوز نوشته است یک نفر در این حملات مجروح شده است.  

از زمان اعتراض دولت عراق به ترکیه درباره حملات آن به خاک عراق بدون هماهنگی بغداد (۱۲ روز پیش) ، نیروی هوایی ترکیه بیش از ۱۰ روستا را در نقاط مختلف شمال عراق در استان دهوک هدف قرار داده است.   

بالگردهای ارتش ترکیه در حملات چند شب پیش نیز مکان های پیرامون روستاهای «سرکلی» و «سوکری» در منطقه «نهیلی» در مرز «آمدی» (واقع در شمال دهوک) را هدف قرار دادند.

وی افزود که ده ها خانوار ساکن این روستاها از وحشت بمباران بالگردهای ترکیه خانه و کاشانه خود را ترک و به سمت شهرستان‌ «کانی ماسی» کوچ کردند.

بر اساس اعلام مقام های محلی در اقلیم کردستان عراق حملات ترکیه و نبرد ارتش این کشور با عناصر «پ. ک. ک» در مناطق زاب و متین ادامه دارد.

آنکارا عملیات نظامی «قفل پنجه» را به بهانه تعقیب اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) در میان محکومیت و واکنش های شدید در بغداد و اربیل از دوشنبه هفته گذشته آغاز کرده است.

وزارت دفاع ترکیه دوشنبه از پایان مرحله نخست عملیات نظامی (قفل پنجه) ارتش این کشور در شمال عراق خبر داد؛ آنکارا هفته گذشته اعلام کرده بود که عملیات نظامی فرامرزی با مشارکت نیروهای هوایی و زمینی را در اقلیم کردستان عراق آغاز کرده است.

۱۲ روز پیش، وزارت خارجه عراق با احضار سفیر ترکیه، یادداشت اعتراض دولت عراق را به وی داد و از آنکارا خواست ضمن احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت عراق، نیروهایش را از خاک این کشور بیرون ببرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمد که «علی رضا گونای»، سفیر جمهوری ترکیه در عراق در پی «نقض و هتک های مستمر ارتش ترکیه» (حملات مداوم به خاک عراق) از جمله عملیات های گسترده اخیر در «متینا»، «الزاب»، «افاشین» و «باسیان» در شمال عراق احضار، «یادداشت اعتراض شدید اللحنی به سفیر ترکیه تسلیم و (از آن کشور) خواسته شد دست از این اقدامات تحریک آمیز و نقض های غیرقابل قبول بردارد.»

در این بیانیه آمده است: دولت عراق مجددا «درخواست خروج کامل نیروهای ترکیه از اراضی عراق را دارد» به نحوی که «منعکس کننده احترام به حاکمیت ملی (عراق) باشد».

تیتر یک
  • افت ۱.۵ درصدی ارزش بازار رمزارزها

    اقتصادنیوز : نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال محدود شده و بیت کوین در حدود قیمت ۳۰ هزار دلار معامله می شود. اتریوم هم…

از دست ندهید
فلای تودی