مشکل اردوغان با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو چیست؟

کدخبر: 496507
اقتصادنیوز: روسای جمهور ترکیه و انگلیس درباره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو رایزنی کردند. اردوغان معتقد است که سوئد و فنلاند با افراد و سازمان‌های وابسته به گروه تروریستی پ. ک. ک. در ارتباط هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در یک گفت وگوی تلفنی در مورد روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای از جمله پیشنهادات سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو و جنگ جاری میان اوکراین و روسیه گفت وگو کردند.

 بر اساس بیانیه دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان جمعه شب در این تماس تلفنی تاکید کرد که آنکارا خواهان اطمینان از حمایت فنلاند و سوئد از ارزش‌های ناتو و توجه به نگرانی‌های مشروع ترکیه است. 

 اردوغان گفت که روابط سوئد و فنلاند با افراد و سازمان‌های وابسته به گروه تروریستی پ. ک. ک. مشکل اصلی در مقابل عضویت این دو کشور در ناتو است.

او ادامه داد: واکنش موجه افکار عمومی ترکیه به درخواست عضویت کشورهای حامی تروریسم در ناتو را نباید نادیده گرفت. 

به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این به اعضای پارلمان کشورش گفت که آنکارا انتظار دارد کشورهای عضو ناتو، مسائل امنیتی ترکیه در مورد درخواست‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو را درک کرده و به آن احترام بگذارند.

اردوغان افزود: ما از متحدانمان انتظار داریم که حساسیت ما را درک کرده و به آن احترام بگذارند و از آن حمایت کنند. 

وی تصریح کرد: ما نسبت به محافظت از مرزهای خود در برابر تروریسم حساس هستیم. هیچ یک از متحدان ما در ناتو چنین حساسیتی را نشان نداده‌اند. 

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: گسترش ناتو زمانی برای ما معنادار است که به حساسیت‌های ما احترام گذاشته شود. درحالی که از ما خواسته می‌شود از عضویت این کشورها در ناتو حمایت کنیم، از سوی دیگر آن‌ها از سازمان‌های تروریستی پ. ک. ک و ی. گ. ب حمایت می‌کنند و این به معنای تناقض است. 

اردوغان با اشاره غیر مستقیم به فنلاند و سوئد گفت: شما اعضای گروه‌های تروریستی را به ما تحویل نمی‌دهید و از ما می‌خواهید از عضویت شما در ناتو حمایت کنیم. 

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به محروم کردن ناتو از امنیت جواب بله بدهیم. 

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است. 

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو استقبال کرده و وعده داده است برای مقابله با تهدیدها  با این کشورها همکاری کند.

تیتر یک
از دست ندهید