رئیس جمهور سابق افغانستان:

زنان فرمان طالبان را رعایت نکنند

کدخبر: 496559
اقتصادنیوز: رییس جمهوری پیشین افغانستان، مخالفت خود را با فرمان حجاب اجباری زنان از سوی طالبان ابراز داشته و گفته‌است که پوشیدن چادری و همچنین پوشاندن روی، حجاب نیست و مجریان زن نباید فرمان جدید طالبان را رعایت کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حامد کرزای که به دلیل محدودیت‌های طالبان، قادر به خروج از کابل نیست به محدودیت‌های اخیر در کشور به خصوص برای زنان واکنش نشان داده و در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته‌است که «زنان نباید فرمان طالبان برای پوشیدن روبنده را رعایت کنند».

طالبان اخیرا به شبکه‌های تلویزیونی دستور داده‌اند که مجریان زن، هنگام اجرای برنامه باید صورت خود را بپوشانند. عوامل وزارت‌های امر به معروف و اطلاعات و فرهنگ طالبان، این تصمیم را قطعی و غیرقابل بحث دانسته‌اند.

کرزای همچنین گفته‌است که طالبان باید بر این تصمیم‌شان تجدید نظر کنند؛ زیرا به گفته‌ او چنین فرمان‌هایی به شهرت افغانستان در جهان آسیب می‌زند.

وی تاکید کرده است که پوشیدن چادر و همچنین پوشاندن روی، حجاب نیست.

او در این مصاحبه بار دیگر خواستار بازگشایی مدارس دخترانه شده‌ است.

۹ ماه پس از به قدرت‌رسیدن طالبان، مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم همچنان بسته‌ است و طالبان می‌گویند که مخالف تحصیل دختران نیستند؛ اما سازوکارهای شرعی این امر باید فراهم شود.

کرزای در حالی با حجاب اجباری و پوشاندن صورت مجریان زن، مخالفت می‌کند که خود قادر به خروج از کشور نیست و اخیرا گزارش شد که طالبان مانع از سفر او به امارات برای شرکت در مراسم تدفین حاکم آن کشور شدند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی