توصیه چین به سوئد و فنلاند درباره پیوستن به ناتو

کدخبر: 497969
اقتصادنیوز: سفیر چین در فرانسه گفت: عضویت در ناتو برای فنلاند و سوئد امنیت بیشتری نخواهد داشت؛ بلکه یک موقعیت «بی طرف» برای این دو تضمین کننده امنیت بیشتر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «لو شایه سفیر چین در فرانسه در گفت‌وگویی با رادیو یک اروپا گفت: این یک تصمیم مستقل برای این کشورهاست اما آنطور که من می‌بینم مساله این است که عضویت در ناتو برای این دو کشور فنلاند و سوئد امنیت بیشتری نخواهد داشت. یک موقعیت "بی طرف" برای این دو تضمین کننده امنیت بیشتر است.

وی ضمن اشاره به اوضاع در اوکراین به تمامی طرف‌ها و افراد مطلع تاکید کرد تا علت‌های اصلی این درگیری را بیابند و به پنج موج از گسترش فعالیت‌های ناتو به سمت شرق اروپا اشاره کرد.

سفیر چین در فرانسه همچنین گفت: این فقط دیدگاه و نقطه نظر چین نیست بلکه دیگر سیاستمداران غربی نیز چنین نظری دارند. برای روسیه این اقدامات از سوی ناتو تهدید نظامی و تهدید علیه امنیت است. تشدید یا تهدید امنیت دیگران و منع آنها از انتقام یا دفاع از خود اساسا اشتباه است.

وی افزود: چین از یکپارچگی قلمرو و حق حاکمیت کشورها حمایت می‌کند اما نگرانی دیگر کشورها در حوزه امنیت نیز از اهمیت برخوردار است. بر این باورم که هنوز تنها راه حل برای این درگیری در اوکراین از طریق گفت‌وگو و رایزنی است.

تیتر یک
  • پنج کارت روسیه پس از اشغال لوهانسک

    اقتصادنیوز: با تصرف استان لوهانسک در شرق اوکراین توسط ارتش کرملین، پرسش این است که گام بعدی مسکو چه خواهد بود.

از دست ندهید
فلای تودی