حداد عادل: با ما شوخی کنید ولی زبان فارسی را جدی بگیرید

کدخبر: ۵۰۶۵۱۷
حدادعادل گفت: زبان فارسی حاصل هزاران سال اندیشه ملت است. فردوسی با شاهنامه آمده، مولوی، سعدی، نظامی، صائب را ببینید بیدل صدهزار بیت سروده است این زبان نتیجه تلاش نیاکان ما است.
حداد عادل: با ما شوخی کنید ولی زبان فارسی را جدی بگیرید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی «آیین سخن» ظهر امروز ۱۴ تیرماه با حضور غلامعلی حداد عادل، مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سیدتقی سهرابی معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما، شاهید مظفری قائم مقام معاونت صدا، محمدجعفر محمد زاده مدیر شبکه رادیویی ایران و رئیس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدا، یدالله گودرزی دبیر جشنواره ملی «آیین سخن» و نمایندگانی از سفارتخانه کشورهای فارسی‌زبان در سالن شماره یک شهدای رادیو برگزار شد.

پیشکسوتان رادیو و تلویزیون همچون محمدمحسن رفیعی و شمسی فضل‌الهی گویندگان برنامه با قدمت «فرهنگ مردم»، بیوک میرزایی، اصغر سمسارزاده، مهین برزویی، مرتضی تبریزی، روشن پژوه، استاد غلامحسین نوری، نیما کرمی، شوکت حجت، قاسم افشار(خواننده)، مینا قاسمی و داوود منفرد از دیگر حاضران در مراسم بودند.

هرکس ملت را شاد کند، شایسته تقدیر است

حداد عادل در این مراسم با اشاره به طنزی که هنرمندان صبح جمعه درباره پاسداشت زبان فارسی اجرا کردند گفت: آن قدر در فضای مجازی با ما شوخی کردند که رادیو هم با ما شوخی کرد، شما با ما شوخی کنید ولی زبان فارسی را جدی بگیرید.

وی سپس از هنرمندان صبح جمعه تشکر و قدردانی کرد.

رئیس فرهنگستان زبان فارسی در ادامه اظهار داشت: ما ملت ایران همانطور که یک زیست بوم طبیعی داریم یک زیست بوم فرهنگی هم داریم، دریاچه ها، کویر، هوا و... زیست بوم طبیعی ما است، چقدر می شنویم که باید از زیست بوم مراقبت کنیم، خاک را آلوده نکنیم، کوه خواری نکنیم همه چیز را در طبیعت باید حفظ کنیم ما یک زیست بوم فرهنگی هم داریم که ادبیات، اعتقادات و زبان فارسی ما است که برخلاف زیست بوم طبیعی از جنس فرهنگ است.

حدادعادل افزود: بسیاری از مواقع احساس نمی‌شود ولی وجود دارد. اگر آلوده شود و از بین برود ترمیم آن ممکن نیست. در این ده سال اخیر دریاچه ارومیه از زیست بوم ما صدمه دیده؛ بررسی کنید برای جبران آن چقدر سرمایه گذاری شده و چقدر رنج کشیده شده است. دیگر نمی‌شود خسارت را جبران کرد زیست بوم فرهنگی هم همین گونه است. اگر صدمه ببیند ملت از بین می‌رود، زبان فارسی اگر از بین برود نمی‌توان آن را درست کرد.

نمی توانم تاسف خودم را از بی مبالاتی برخی برنامه‌ها بیان نکنم

وی خاطر نشان کرد: زبان فارسی حاصل هزاران سال اندیشه ملت است. فردوسی با شاهنامه آمده، مولوی، سعدی، نظامی، صائب را ببینید بیدل صدهزار بیت سروده است این زبان نتیجه تلاش نیاکان ما است. همه مردم ایران و فارسی زبانان مسئولند. اما اصحاب صدا وسیما از همه مسئول‌ترند. صاحبان حرفه دوست دارند ابزار کارشان درجه یک باشد، رادیویی‌ها و تلویزیونی‌ها به غیر از زبان چه در دست دارند؟ پس آنها باید حافظ زبان باشد.

حدادعادل گفت: می گویند صدای جمهوری اسلامی ایران یا سیمای جمهوری ایران، پس الگو است. ما اگر درست صحبت کنیم در رادیو ملتی درست سخن می‌گویند. بنده تماس مداوم دارم با دوستانم ومی دانم چقدر زحمت می کشید. همین جا لازم است از تمام دست اندرکاران سپاسگزاری کنم. اما نمی توانم تاسف خودم را از بی مبالاتی برخی برنامه‌ها نگویم. خواهش می‌کنم از مدیران هشدار مقام معظم رهبری را جدی بگیرند و اجازه ندهند زبان آلوده شود برخی از سر عادت هر چه بر زبانشان می آید می‌گویند.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با انتقاد از یک برنامه ورزشی گفت: اگر فرصت دارید به فرهنگستان بگویید. ما صدها متخصص داریم. از جمله ما گروه ورزش داریم. به ما اصطلاحات ورزشی را بگویید تا ما هم استفاده کنیم. خواهش می کنم صدا سیما از زبان حمایت کند.

چندسالی است رادیو ایران پویش آیین سخن را آغاز کرد که امسال این پویش رشد کرد وبه جشنواره رسید و امروز هم از برنامه‌سازان تقدیر می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید