پیروزی قاطع حزب «شینزو آبه» در انتخابات مجلس علیای ژاپن

کدخبر: 507394
اقتصادنیوز: حزب حاکم ژاپن و شریک ائتلافی آن، با کسب بیش از ۷۵ کرسی از ۱۲۵ کرسی مجلس علیای این کشور، تسلط خود بر این نهاد را تقویت کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به  نقل از فارس، رسانه‌های محلی بامداد دوشنبه اعلام کردند که حزب حاکم ژاپن به همراه متحد خود در انتخابات مجلس مشاوران (مجلس علیا) این کشور که چند روز پس از ترور «شینزو آبه» نخست‌وزیر سابق ژاپن برگزار شد، آرای کافی برای تشکیل یک اکثریت قاطع را به دست آوردند.

حزب «لیبرال دموکرات» - که زمانی که آبه رهبری آن را برعهده داشت - و شریک ائتلافی آن «کومیتو» با بیش از ۷۵ کرسی از ۱۲۵ کرسی مجلس علیا، تسلط خود بر آن را تقویت کردند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این دو حزب بخشی از اکثریت دوسوم هستند که مایل به اصلاح قانون اساسی صلح‌طلبانه کشور هستند تا در نتیجه نقش نظامی خود را در صحنه جهانی تقویت کنند؛ امری که هدف دیرینه آبه بود.

طبق این گزارش، حتی قبل از ترور نخست‌وزیر سابق ژاپن نیز انتظار می‌رفت حزب لیبرال دموکرات و کومیتو اکثریت خود در مجلس مشاوران را تقویت کنند، اگرچه تعداد نهایی کرسی‌ها برای نشانه‌هایی از اینکه آیا این حمله حمایت از آنها را تقویت کرده است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

«فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن به شبکه «اِن‌اِچ‌کی» گفت: «من فکر می‌کنم مهم است که ما توانستیم انتخابات را کامل کنیم. ما هرگز نباید اجازه دهیم که خشونت، سخنان را سرکوب کند».

رسانه‌های ژاپنی نیز گزارش دادند که علی‌رغم ترور آبه، میزان مشارکت در انتخابات پایین و به میزان ۵۲ درصد بود.

روز جمعه بود که نخست‌وزیر سابق ژاپن حین سخنرانی انتخاباتی در شهر «نارا» هدف سوءقصد قرار گرفت و پس از برخورد گلوله به سمت راست گردن وی، جان خود را از دست داد. 

تیتر یک
از دست ندهید