آمریکا به انگلیس: ایرانی ها هنوز زیر میز مذاکرات نزده‌اند/ توافق روی میز است

کدخبر: 510003
معاون وزیر خارجه امریکا در مصاحبه با سی ان ان گفت: توافق (احیای برجام) روی میز است. تهران همچنان برای احیای توافق هسته ای (برجام)، فعالیت می کند و اهتمام دارد. ایرانی ها هنوز زیرمیز نزده اند.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  عصرایران، ویکتوریا نولاند، معاون وزیر خارجه امریکا گفت ایران همچنان به دنبال بازگشت به برجام است.

 نولاند این مطلب را در واکنش به سخنان رئیس سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا (ام آی 6) مطرح کرد که گفته بود ایران قصد ندارد برجام را احیا کند.

ویکتوریا نولاند معاون وزیر خارجه امریکا در مصاحبه با سی ان ان گفت: توافق (احیای برجام) روی میز است. تهران همچنان برای احیای توافق هسته ای (برجام)، فعالیت می کند و اهتمام دارد. ایرانی ها هنوز زیرمیز نزده اند. آنها برای چند ماه می توانستند از برجام خارج شوند اما این کار را نکردند.

او که در حاشیه نشست امنیتی آسپن در امریکا صحبت می کرد ادامه داد: تصمیم بازگشت به برجام در اختیار ایران است. پیش نویس توافق روی میز است و ایران می تواند با آن موافقت کند.

جواب امریکا به انگلیس: ایرانی ها هنوز زیرمیز مذاکرات نزده اند / افزایش فشار در صورت عدم احیای برجام

نولاند افزود: احیای برجام، نفت ایران به بازارهای جهانی بازمی گرداند. به کاهش برخی تحریم ها علیه ایران کمک می کند اما ایرانی ها تاکنون حرکت در این مسیر را انتخاب نکرده اند.

معاون وزیر خارجه امریکا همچنین گفت که اگر ایران این طرح (طرح احیای برجام) را قبول نکند ما باید فشارها علیه ایران را افزایش دهیم. او به جزئیاتی درباره این افزایش فشار اشاره نکرد.

قبل از این "ریچارد مور" مدیر سازمان اطلاعات و امنیت بریتانیا (ام آی 6) گفته بود فکر می کند ایران به دنبال توافق (احیای برجام) نباشد. او در همایش آسپن امریکا در روز پنجشنبه گذشته گفت که در انگیزه ایران درباره بازگشت به برجام، شک و تردید دارد.

او گفته بود: معتقدم طرح موجود روی میز (برای احیای برجام) و قدرت های اروپایی و دولت امریکا خیلی خیلی شفاف است. معتقدم چینی ها و روس ها هم بر سر این موضوع مانع ایجاد نمی کنند. اما فکر می کنم ایرانی ها به دنبال احیای برجام نیستند.

همزمان وزیر خارجه قطر هم در گفتگوی تلفنی با همتای ایرانی گفت دوحه از طرف های مذاکرات هسته ای حمایت می کند تا به توافق عادلانه برای همه دست یابیم و به نگرانی همه طرف های این مذاکرات نیز توجه شود.

مذاکرات احیای برجام میان ایران و گروه 1+5 هم اکنون با بن بست مواجه شده است. هدف از این مذاکرات، بازگشت امریکا به برجام، رفع تحریم های ضدبرجامی امریکا علیه ایران و بازگشت ایران به محدودیت های هسته ای برجامی است.

امریکا در این مذاکرات در وین اتریش، به صورت جداگانه مشارکت داشت اما در یک مرحله مذاکرات غیرمستقیم با ایران در دوحه قطر مشارکت کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت امریکا در اردیبهشت 97 خروج کشورش از برجام و بازگشت تحریم های شدید علیه ایران را اعلام کرد. رئیس جمهور بعدی امریکا یعنی جو بایدن ضمن انتقاد از این تصمیم ترامپ، از برنامه این کشورش برای بازگشت به برجام خبر داد اما مذاکرات و تلاش ها تاکنون بی فایده بوده است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی