موضع‌گیری جدید لاوروف علیه ناتو

کدخبر: 513014
اقتصادنیوز: وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای چینی خود اظهار کرد: پیمان سه‌جانبه «آکوس» آشکارا به عنوان بسط منافع ناتو در منطقه هند و اقیانوس آرام عمل می‌کند و درواقع اعضای ناتو این را پنهان نمی‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با «وانگ یی» همتای چینی خود در حاشیه نشست‌های وزرای آسه‌آن (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) در کامبوج گفت که توافق «آکوس» AUKUS آشکارا به عنوان بسط منافع ناتو در منطقه عمل می‌کند.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، لاوروف به خبرنگاران گفت: تمایل آشکاری برای استفاده از آکوس به منظور پیشبرد منافع ناتو در منطقه هند و اقیانوس آرام وجود دارد. در واقع، اعضای ناتو این را پنهان نمی‌کنند.

سال گذشته، ایالات متحده، انگلیس و استرالیا به اصطلاح شراکت سه‌جانبه آکوس را امضا کردند که هدف از آن تقویت ناوگان استرالیا با زیردریایی‌های اتمی و تقویت همکاری دفاعی بین کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام اعلام شد. 

اعلام این شراکت که پس از آن که کانبرا از قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری با پاریس برای توسعه ۱۲ زیردریایی تهاجمی پیشرفته با سوخت متعارف سرپیچی کرد، منجر به شکاف دیپلماتیک بین استرالیا و فرانسه شد.

به محض افشای آن، روسیه نگرانی‌های خود را در مورد این پیمان ابراز کرد و گفت که این مشارکت تأثیر بی‌ثبات کننده‌ای بر معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی خواهد داشت و به طور کلی امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند.

چین هم با انتقاد شدید از آکوس، گفت که استرالیا، آمریکا و انگلیس با موافقت با آن، «ذهنیت جنگ سرد» خود را نشان دادند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی