کنایه تندوتیز غریب‌آبادی به ایالات متحده

کدخبر: ۵۲۴۳۱۱
اقتصادنیوز: معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با محکوم کردن اقدامات مداخله جویانه آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان، گفت: آمریکایی که با تحریم‌های خود حقوق بشر میلیون‌ها ایرانی را نقض کرده است، چگونه می‌تواند دم از حمایت از حقوق آنان بزند.
کنایه تندوتیز غریب‌آبادی به ایالات متحده

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان را محکوم کرد و گفت: آمریکایی که با تحریم‌های خود حقوق بشر میلیون‌ها ایرانی را نقض کرده و جان بسیاری از ایرانیان را به مخاطره انداخته است، چگونه می‌تواند دم از حمایت از حقوق آنان بزند.

گفت و گوی امیرعبداللهیان با رسانه آمریکایی درباره فوت مهسا امینی و اتفاقات اخیر در کشور

 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، کاظم غریب‌آبادی روز چهارشنبه در دیدار با سفرای بلژیک و آلمان در ایران به طور جداگانه،  با تاکید بر عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری حقوق شهروندان خود، از جمله مهسا امینی، گفت: درباره فوت خانم امینی از همان دقایق اولیه، تیم‌های تحقیقاتی مختلفی از سوی دولت، قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برای تحقیق و تفحص درباره این واقعه تشکیل شد. یک تیم ویژه پزشکی نیز با عضویت روسای سازمان پزشکی قانونی، سازمان نظام پزشکی و نمایندگان برخی انجمن‌های پزشکی تشکیل و مامور شد تا پرونده خانم امینی را بررسی و علت فوت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن گزارش کند.

 دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: متاسفانه، برخی از کشورهای اروپایی و رویه‌های بین المللی حقوق بشری در اقدامی شتابزده و البته سیاسی، ادعاهایی درباره ضرب و شتم خانم امینی مطرح کردند که این ادعاها طبق بررسی‌های اولیه و گزارش بیمارستان کسری، رد شده اند. با این وجود، علت فوت در دست بررسی است و نتایج آن به زودی مشخص و گزارش خواهد شد.

غریب‌آبادی در ادامه با اشاره به حمایت آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از اغتشاشات در ایران تحت عنوان تجمعات مسالمت‌آمیز، از این مواضع انتقاد کرد و گفت: در هیچ کجا به تجمعاتی که همراه با خشونت و حمل سلاح سرد و گرم و تخریب اموال عمومی و خصوصی باشد، تجمعات مسالمت آمیز گفته نمی‌شود. در ایران سالانه صدها تجمع و اعتراض مسالمت‌آمیز بدون هیچ مشکلی برگزار می‌شود، اما آنچه طی چند روز اخیر در برخی شهرهای ایران مشاهده شد، با اقدامات خشونت‌آمیز، وحشت‌افکنانه، خرابکاری و آسیب به اموال عمومی و خصوصی شهروندان توام بوده است.

وی در توضیح بخشی از اقدامات آشوبگران گفت: اغتشاشگران همه را به مقابله با پلیس و تخریب اموال عمومی و خصوصی دعوت و تشویق می‌کنند. در جریان این تجمعات خرابکارانه، اموال عمومی و خصوصی متعددی به آتش کشیده شده و یا به غارت رفته اند؛ برخی عوامل مجری قانون و مردم عادی در اثر سلاح‌های سرد و گرم این اغتشاشگران جان خود را از دست داده یا مجروح شدند و به مراکز بی‌دفاع اداری و خدمات عمومی مثل بانک‌ها، ماشین‌های خودپرداز، آمبولانس‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، خودروهای پلیس، خودروهای آتش‌نشانی و اماکن دینی تهاجمات گسترده‌ای شد و بسیاری از این مراکز دچار تخریب و آتش سوزی شدند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ادامه داد: بدیهی است استفاده از سلاح و تجهیزات رعب آور و توسل به خشونت علیه مردم و نیروهای انتظامی و تعرض به اموال و اماکن عمومی، دولتی و خصوصی و به آتش کشیدن آنها، بستن راه‌های عبور و مرور همگانی و غارت و تعرض به اموال مردم، از مصادیق اعتراضات مسالمت آمیز نبوده و موجب مسوولیت قانونی است. این قبیل رفتارهای خشونت آمیز و حمل سلاح در تجمعات، در مغایرت آشکار با اسناد بین المللی حقوق بشر نیز قرار دارد.

غریب‌آبادی با انتقاد از مواضع برخی کشورهای اروپایی، گفت: کشورهایی که از تظاهرات‌ غیرمسالمت‌آمیز و اقدامات خشن حمایت و به آن تشویق می‌کنند، از نظر جمهوری اسلامی در خسارات وارد شده و خون بی‌گناهانی که بر زمین ریخته شده، شریک هستند.

وی همچنین اقدامات مداخله جویانه آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان را محکوم کرد و افزود: آمریکایی که با تحریم‌های خود حقوق بشر میلیون‌ها ایرانی را نقض کرده و جان بسیاری از ایرانیان را به مخاطره انداخته است، چگونه می‌تواند دم از حمایت از حقوق آنان بزند.

غریب‌آبادی تاکید کرد: ستاد حقوق بشر همانگونه که به واحدهای قضایی و نیروهای مجری قانون تاکید کرده است قانون را مبنای اقدامات خود قرار دهند تا مبادا حق کسی، حتی متهمان و مجرمان، ضایع شود، به شدت مخالف اقدامات خشونت‌آمیز به بهانه طرح مطالبات است و آن را مخل حقوق تمامی شهروندان می‌داند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید