درآمد ۴۰ میلیارد دلاری ایران از فروش نفت به چین؛

خط و نشان تحریمی آمریکا برای خریداران نفت ایران

کدخبر: ۵۲۴۷۰۱
دولت آمریکا اعلام کرده بر این باور است که راه گفت‌وگوی هسته ای به اتمام رسیده و احتمالا به دنبال تشدید تحریم و استراتژی فشار حداکثری خواهد بود.
خط و نشان تحریمی آمریکا برای خریداران نفت ایران

به گزارش اقتصادنیوز، واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه چند شرکت خارجی که مراوادات تجاری برای خرید نفت از ایران دارند وضع کرد؛ این تصمیم پس از آن گرفته شد که گزارش‌هایی مبنی بر بی‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام منتشر شد. 

ناامیدی دولت بایدن از توافق هسته ای با ایران

دولت بایدن ظاهرا به این نتیجه رسیده است که توافق هسته‌ای دور از دسترس است، اما گفت‌وگوهای احیای برجام به ایران فرصت داد تا نفت بیشتری به فروش برساند.

درواقع مخالفان توافق با ایران بر این باورند که مذاکرات احیای برجام برای تهران فرصتی برای افزایش فروش نفت بوده است.   

ادعاها درباره افزایش صادرات نفت ایران همزمان با مذاکرات احیای برجام

منتقدان، دولت بایدن را به کاهش فشار بر ایران و عدم اجرای تحریم‌های جدی وضع شده در دوران رئیس‌جمهور سابق آمریکا متهم می‌کنند. آن‌ها معتقدند پس از روی کار آمدن جو بایدن، ایران توانسته به میزان قابل توجهی بر میزان صادرات نفت خود به چین بیفزاید.

برخی دیگر از منتقدان عملکرد بایدن بر این باورند که فروش نفت از سوی ایران ظرف ماه‌های اخیر باعث شده تا رسیدن به توافق جدید با ایران دشوار شود. 

چین چند میلیارد دلار نفت از ایران خرید؟

برآورد می‌شود که از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا، چین بالغ بر 38 میلیارد دلارنفت خام از ایران خریداری کرده است. این خریدها با نقض تحریم‌های آمریکا انجام شده و بنابراین دولت آمریکا در حال حاضر درصدد تحریم شرکت‌هایی برآمده است که در این مبادلات تجاری دست داشته‌اند. 

البته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در جریان نشست خبری خود در روز 28 سپتامبر به سوال خبرنگاران در خصوص نام شرکت‌های مورد تحریم پاسخ واضحی نداد. 

ند پرایس گفت: تنها چیزی که می‌توانیم به شکل واضح از آن سخن بگوییم آن است که گزارش‌هایی از صادرات نفت ایران به چین منتشر شده است. 

ایران و چین

درآمد ایران از صادرات نفت به چین

احتمالا ایران از اوایل سال 2021 روزانه حداقل 750 هزار بشکه نفت خام به چین صادر کرده است. احتمالا ایران برای فروش این میزان نفت به چین تخفیف‌هایی ارائه کرده و بنابراین درآمد حاصل از این صادرات به شکل دقیقی مشخص نیست، اما برآورد می‌شود که در این مدت ایران 30 میلیارد دلار با ارسال 350 تا 450 میلیون بشکه نفت خام به چین به دست آورده است. 

دولت بایدن امتیاز هسته ای بیشتری به ایران نمی دهد

در شرایط کنونی دولت آمریکا اعلام کرده بر این باور است که راه گفت‌وگوی هسته ای به اتمام رسیده و احتمالا به دنبال تشدید تحریم و استراتژی فشار حداکثری خواهد بود. 

در این شرایط، آن گونه که واشنگتن فری بیکن مدعی شده مقام های دولت بایدن به چشم انداز توافق جدید خوش بین نیستند. آنها به قانونگذاران گفتند: «ما یک سال و نیم با توسل به رویکردی خوب و میانجیگری روسیه رایزنی داشتیم. اما ایران خواهان توافق بهتری است. حال زمانی که دولت بایدن نمی خواهد امتیازهای بیشتری در اختیار ایران قرار دهد، توافقی حاصل نخواهد شد».

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید