تلاش آمریکا برای پایان اختلاف مرزهای آبی لبنان و اسرائیل

کدخبر: ۵۲۵۸۰۸
اقتصادنیوز: وزارت امورخارجه آمریکا پنجشنبه شب در گفت‌وگو با یک رسانه منطقه اعلام کرد که آموس هاکستین نماینده ویژه این وزارتخانه در امور بین المللی انرژی به عنوان میانجیگر ترسیم مرز هوایی میان لبنان و اسرائیل در تلاش برای حل اختلاف بیروت و تل‌آویو است.
تلاش آمریکا برای پایان اختلاف مرزهای آبی لبنان و اسرائیل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به شبکه الجزیره قطر گفت که هاکستین در تماس با مقامات لبنانی و اسرائیلی است.

وی افزود: مذاکرات دریایی در مرحله پایانی خود قرار دارد و همچنان متعهد به یافتن راه‌حل هستیم.

وزارت امور خارجه آمریکا افزود: حل وفصل همیشگی درخصوص مرز دریایی إسرائیل و لبنان در دسترس است.

این اظهارات درحالی بیان می شود که مقامات صهیونیستی مدعی شدند که این مذاکرات نفسهای آخرش را می کشد.

این سخنان چند ساعت پس از آن مطرح می‌شود که  نجیب میقاتی نخست وزیر دولت پیشبرد لبنان تاکید کرد که ترسیم مرزهای دریایی میان کشورش و رژیم صهیونیستی در شرف پایان یافتن است.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان گفت: هر چند این توافق راهبردی حائز اهمیت است اما من شخصا به دو دلیل خوشحال هستم . اول آنکه ما از وقوع جنگ در منطقه جلوگیری کردیم و نکته دوم که مهم تر است اینکه ثابت کردیم با وحدت نظر می توانیم به هر آنچه که می خواهیم برسیم.

ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه دروزی لبنان با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی تسلیم قدرت حزب الله شد، گفت: لبنان در زمینه دفاعی به قدرت حزب الله نیاز دارد.
از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی که مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان‌های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود، با هر اقدامی از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

هوکشتاین میانجی آمریکایی پیش نویس پیشنهادی توافقی را به مقامات های لبنان و مسئولان رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی و بهره برداری از منابع انرژی موجود در این منطقه ارایه داده است که دو طرف در حال بررسی آن هستند. بر اساس برخی گزارش های رسانه ای رژیم اسرائیل، مقامات این رژیم با این پیش نویس موافق هستند و نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز اعلام کرده که این کشور درحال بررسی متن پیشنهادی برای اعلام نظرنهایی خود نسبت به آن است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید