ادعای پولیتیکو درباره واکنش ایران به تحریم‌های جدید اروپا

کدخبر: ۵۲۷۳۷۱
اقتصادنیوز: طبق ادعای سایت «پولیتیکو»، ایران این هفته به‌طور خصوصی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا را «تحت فشار» قرار داده تا اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران را به‌دلیل برخورد با اعتراض‌ها کنار بگذارد.
ادعای پولیتیکو درباره واکنش ایران به تحریم‌های جدید اروپا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز بر اساس این گزارش ایران به دیپلمات‌های اروپایی هشدار داده است که این اقدام ممکن است روابط دو جانبه بین تهران و کشورهای اروپایی را قطع کند.

پولیتیکو مدعی است در نامه‌ای که به رویت این رسانه رسیده و به گروهی از سفرای اتحادیه اروپا فرستاده شده ایران هشدار داده است: «اگر اروپا نکات ظریف وضعیت فعلی را در نظر نگیرد عواقب آن جدی خواهد بود و روابط دو جانبه ممکن است قطع شود.»

این رسانه مدعی شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه مشابهی را در روز چهارشنبه از حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دریافت کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که اتحادیه اروپا در روز دوشنبه آینده تحریم‌هایی را علیه ایران به‌دلیل سرکوب اعتراضات در این کشور اعلام کند.

نشریه آمریکایی پولیتیکو می‌گوید در نامه ارسالی به سفرای اتحادیه اروپا گفته شده است که مجازات ایران «تاثیر زیانباری بر روابط ایران و اروپا که در حال حاضر در شکننده‌ترین وضعیت است خواهد داشت.»

طبق این گزارش چندین دیپلمات اروپایی تایید کرده‌اند که این پیام را از سوی سفیر ایران در اتحادیه اروپا دریافت کرده‌اند با این حال جوزپ بورل از اظهارنظر رسمی خودداری کرد.

ایالات متحده آمریکا به برخورد با اعتراضات در ایران با تحریم‌های جدید پاسخ داد. اتحادیه اروپا هم به نظر می‌رسد از این روند پیروی می‌کند.

پولیتکو می‌گوید که غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در اتحادیه اروپا در نامه خود به گزارش نهایی پزشکی قانونی اشاره کرده که جان باختن مهسا امینی به‌خاطر «ضربه مغزی یا آسیب فیزیکی دیگر به بدن نبوده است.» او می‌نویسد: «ما از اروپا انتظار داریم که روابط دوجانبه را با همان حساسیت ما ارزیابی کند. در این راستا توجه به گزارش‌های رسمی دولت ایران نقش اساسی دارد.»

طبق این گزارش، آقای دهقانی گفته است پلیس ایران «وظیفه دارد تا از تمامی اشکال و مظاهر آشوبگری در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران جلوگیری و عاملان را بازداشت کند.»

دهقانی آخرین اقدامات اتحادیه اروپا را به مذاکرات با هدف احیای برجام مرتبط دانست.

طبق گزارش پولیتیکو، نامه ارسالی به بورل که از سوی امیرعبداللهیان ارسال شده است بسیار مشابه این نامه به سفرای اروپایی است و این موضوع را تکرار می‌کند که مقامات ایرانی مسئولیتی در کشته شدن مهسا امینی ندارند و استدلال می‌کند که معترضان «الگویی از خشونت و ترور» را از خود بروز داده‌اند.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا؛

    اقتصادنیوز :نرخ دلار متشکل در ابتدای معاملات نقدی امروز وارد کانال ۳۴ هزار تومان شد و در محدوده ۳۴ هزار و ۱۰۰ تومان به…

کارگزاری مفید