واکنش سرلشکر باقری به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی/ ما می دانیم پایگاه حریر کجاست

کدخبر: ۵۲۷۸۲۹
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:‌ اینکه ۳ هزار نیروی مسلح پشت دیوار مرز ما مرکز ساخت بمب داشته باشند، به هیچ عنوان برای ما قابل تحمل نیست و با آن‌ها مقابله می کنیم.
واکنش سرلشکر باقری به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی/ ما می دانیم پایگاه حریر کجاست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در مورد وضعیت گروه‌های تروریستی در شمالغرب کشور، گفت: این یک موضوع قدیمی است؛ این گروه‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی با کمک آمریکا و سایر دشمنان در اقلیم شمال عراق لانه کردند اما در چند سال اخیر با حمایت آمریکا، مقرهای آنان تبدیل به یک مجموعه‌ای علیه امنیت ملی ما شد.

وی افزود: ما چند نمونه داشتیم که اسرائیل از داخل اینها نفراتی را انتخاب می کردند و بعد آموزش می دادند و بعد آنها داخل کشور ما می آمدند و ترور ‌ و کارهای ضد امنیتی انجام می دادند و از اینها به عنوان تروریست اجاره ای استفاده می کردند. به نوعی اینها مقرهای صهیونیست ها بود که یک نمونه از این مقرها در اربیل توسط نیروی هوافضای سپاه مورد حمله قرار گرفت.

سرلشکر باقری ادامه داد: طی این سالها مدام به اقلیم کردستان عراق تذکر دادیم و گفتیم این رسم همسایگی نیست که ما این همه به ملت عراق خدمت کنیم و بعد شما به اینها اجازه ایجاد مقر نظامی و رسانه می دهید؛ بارها به ما قول دادند که جلوی اقدامات گروهک های تروریستی را بگیرند اما عمل نکردند، بنابراین تصمیم بر این شد تا با اینها مقابله کنیم و این براساس منشور ملل متحد و دفاع از خود است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به عملیات اخیر نیروی زمینی سپاه علیه مقرهای گروه های تروریستی در شمال عراق تاکید کرد: این عملیات هم با رعایت تمام اصول انسانی عملیات کردیم و مراقب هستیم از بینی یک غیرنظامی خون نیاید، در مواردی بوده که گروهک های تروریستی در یک طبقه از یک آپارتمان کارگاه ساخت بمب داشتند اما ما برای جلوگیری از آسیب به مردم این ساختمان را هدف قرار ندادیم.

وی تصریح کرد: ما به مقامات اقلیم گفتیم دو راه وجود دارد، یا اینها باید تبدیل به یک گروه غیرنظامی شده و خلع سلاح شوند، با اینکه اقلیم کردستان باید گروهک‌های ترویستی را از این منطقه اخراج کند، اینکه ۳ هزار نفر نیروی مسلح پشت دیوار مرز ما مرکز ساخت بمب داشته باشند به هیچ عنوان برای ما قابل تحمل نیست و ما با آنها مقابله می کنیم، لذا این عملیات ادامه خواهد داشت، هر قدر هم که طول بکشد ما این عملیات و بزرگتر از این را ادامه می‌دهیم. 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: الآن مردم اقلیم در چند مورد جلوی دفاتر گروه‌های تروریستی تظاهرات کردند و مطالبه دارند که تروریست ها اقلیم را ترک کنند، این گروهک ها دقیقا دنبال تجزیه کشور هستند و رهبران و حقوق‌بگیران سرویس‌های جاسوسی دنبال این هستند که بخشی از کشور ما را جدا کنند و برای خودشان حکومتی داشته باشند.

سرلشکر باقری با اشاره به ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی بر فراز اربیل گفت: ما می دانیم پایگاه حریر کجاست در اربیل و دهوک هم می دانیم پایگاه آمریکایی ها کجاست و چه تعداد نیرو در آن حضور دارند و چه اقدامی در آنها صورت می‌گیرد، از امروز به بعد اگر نسبت به پهپادهای ما اقدامی کنند حتما مقابله می کنیم و پاسخ این اقدام اخیر نیز برای محفوظ است.

وی درباره حضور پایگاه های آمریکایی در برخی کشورهای همسایه گفت: کشورهای همسایه می گویند که پایگاه های آمریکایی در کشورهای ما اقدامی علیه ایران انجام نمی دهند، بعد که ما می‌گوییم فلان اقدام توسط پایگاه های آمریکایی علیه ما صورت می گیرد، می گویند که آمریکایی ها ما را به پایگاه‌ها راه نمی دهند و ما از فعالیت آنها اطلاع نداریم، ما به کشورهای همسایه گفتیم که اگر اقدامی علیه امنیت ملی ما از پایگاه‌های آمریکایی در کشورهای همسایه صورت گیرد، ما حتما پاسخ آن پایگاه را خواهیم داد، البته در دو سال اخیر همکاری با سرویس های اطلاعاتی کشورهای همسایه داشته ایم و آنها هم اصلاحاتی انجام داده اند. در برخی موارد هم خلاف تعهد خود عمل کرده اند که ما هم به وقتش تلافی خواهیم کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان با مقایسه بودجه دفاعی نیروهای مسلح با آمریکا عنوان کرد: بودجه دفاعی ما در بهترین حالت ۵ میلیارد دلار و بودجه دفاعی آمریکا ۸۰۰ میلیارد دلار است، اگر فرض کنیم یک دهم بودجه آمریکا هم معطوف به ماست از سوی دیگر برخی کشورهای منطقه و رژیم صهیونیستی تمام بودجه دفاعی خود را معطوف به ما کرده‌اند، اما نیروهای مسلح ما متکی به داخل هستند ‌و نیروهای مسلح ما توانسته اند امنیت پایدار را به ارمغان آوردند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید