اظهارات مقام اروپایی درباره علت تحریم جدید اروپا علیه ایران

کدخبر: ۵۲۹۰۵۱
اقتصادنیوز: رئیس شورای اروپا با اشاره به اینکه باید فشارها علیه روسیه را تشدید کنیم، گفت: ما تحریم‌هایی را علیه ایران بابت حمایت نظامی از روسیه در اوکراین اعمال کرده‌ایم.
اظهارات مقام اروپایی درباره علت تحریم جدید اروپا علیه ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «شارل میشل» رئیس شورای اروپا و «اورسولا فون در لین» رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه پس از برگزاری نشست کشورهای اتحادیه اروپا نشست خبر برگزار کردند.

میشل در این نشست خبری گفت: «درباره چگونگی ادامه حمایت از اوکراین گفت‌وگو کردیم. باید استقلال خود را به سطحی راهبردی توسعه دهیم و ارزش‌های خود را حفظ کنیم».

پشت پرده تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران /اروپایی ها مکانیزم ماشه را فعال می کنند؟

او درباره چین مدعی شد: «دولت چین به ارزش‌های ما و دموکراسی باور ندارد و از این رو گزینه‌های پیش رویمان درباره روابط با پکن را به بحث گذاشتیم. با این حال باید با چین در زمینه‌های مختلف از جمله حقوق بشر و تغییرات اقلیمی در ارتباط باشیم. در پی تقابل سیستماتیک با چین نیستیم».

این مقام اروپایی در ادامه گفت: «ما همچنین درباره افزایش توان دفاعی خود از طریق همکاری با ناتو گفت‌وگو کردیم. با توجه به تغییرات ژئوپولتیک، حفظ اهمیت اتحادیه اروپا به حفظ اتحاد آن بستگی دارد».

وی همچنین گفت: «باید فشارها علیه رژیم روسیه را تشدید کنیم. درباره حمایت ایران از روسیه از طریق رساندن پهپاد به روسیه گفت‌وگو کردیم. ما تحریم‌هایی را علیه ایران بابت حمایت نظامی از روسیه در اوکراین اعمال کرده‌ایم».

میشل همچنین گفت: «ما درباره توقیف اموال و دارایی‌های روس‌ها و استفاده از این اموال برای بازسازی اوکراین گفت‌وگو کردیم. در حال حاضر تصمیم ما این بوده که به اوکراین وضعیت نامزدی عضویت اتحادیه اروپا را اعطا کنیم».

فون در لین نیز در این نشست خبری اعلام کرد: «در مورد فراهم کردن کمک‌های مالی به اوکراین به مبلغ 9 میلیارد یورو به توافق رسیده‌ایم. از وزرای اقتصاد کشورهای عضو درخواست کردیم مکانیسمی برای حمایت از اوکراین فارغ از اینکه جنگ چقدر طول بکشد فراهم کنند».

رئیس کمیسیون اروپا مدعی شد: «چین به تحکیم هژمونی خود در جهان و شرق آسیا ادامه می‌دهد. روابط نامحدودی بین چین و روسیه وجود دارد و این مسئله بر روابط ما و چین اثر می‌گذارد».

او همچنین گفت: «با توجه به درسی که از وابستگی به انرژی روسیه گرفته‌ایم باید هوشیار باشیم و به فناوری‌های چینی وابستگی نداشته باشیم».

رهبران اتحادیه اروپا دیروز و امروز در نشستی، به بررسی مسائل اوکراین و چین و بحران انرژی پرداختند. این نشست در حالی برگزار شد که جنگ در اوکراین شدت گرفته و اختلافات چین و کشورهای غربی در زمینه مسائل تجاری و بحران تایوان نیز تشدید شده‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید