حمله موشکی شدید روسیه به اوکراین/ آب و برق کی‌یف قطع شد

کدخبر: ۵۳۱۳۸۹
در پی حملات موشکی و هوایی روسیه برق و آب بخشی از حومه کی یف پایتخت قطع شده است.
حمله موشکی شدید روسیه به اوکراین/ آب و برق کی‌یف قطع شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، رسانه های اوکراینی اعلام کردند که صدای انفجارهایی در کی یف پایتخت، خارکییف و دیگر شهرهای اوکراین به گوش رسیده است.

در نتیجه این انفجارها که در پی حملات موشکی و هوایی روسیه به وقوع پیوست، برق و آب بخشی از حومه کی یف پایتخت قطع شده است.همچنین دود سیاهی از پایتخت اوکراین به آسمان رفته است.

وقوع بیش از 10 انفجار در کی یف گزارش شده است.

ویتالی کلیچکو شهردار  کی یف در کانال تلگرامی خود نوشت: "در نتیجه حملات به زیرساخت های حیاتی، بخشی از برق پایتخت قطع شده است. در برخی مناطق آب وجود ندارد. همه خدمات کار می کنند."

«ایهور ترخوف» شهردار خارکیف نیز اعلام کرد که این شهر مورد اصابت ۲ موشک قرار گرفته که «تأسیسات زیرساختی حیاتی» را هدف قرار داده است. انفجارهایی در شهرهای زاپوریژیا و چرکاسی نیز گزارش شده است.

تحریم 14 شهروند و چندین شرکت روسی توسط نیوزیلند

دولت نیوزیلند 14 شهروند روس و چندین شرکت فعال در بخش های دفاعی و رسانه ای را تحریم کرد.

«نانایا ماهوتا» وزیر خارجه نیوزیلند امروز دوشنبه پس از برگزاری  نشست دولت  در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: تحریم های جدید شامل 14  شهروند روسیه از جمله رؤسا و فعالان در شرکت هایی می شود که موشک و سلاح های آتشباری تولید می کنند و نیز اعضای گروه های شبه نظامی مرتبط با یک شرکت نظامی خصوصی تحریم شده اند.

تمام کسانی که تحت این تحریم ها هستند از سفر به نیوزیلند،استفاده هواپیماهای آنها از حریم هوایی کشور  و ورود کشتی های شان به بندرهای نیوزیلند منع می شوند و دارایی هایشان نیز مصادره می شود.

اوکراین: ۲۱۸ کشتی پس از تعلیق توافق غلات متوقف شدند

  وزارت زیر ساخت اوکراین اعلام کرد که در مجموع ۲۱۸ کشتی که قرار بود طبق توافق غلات با میانجیگری سازمان ملل از طریق کریدور ایمن عبور کنند، در پی تعلیق مشارکت روسیه، متوقف شده‌اند.

بنابر گزارش اسپوتنیک، وزارت زیر ساخت اوکراین گزارش داد با توجه به اینکه از ۳۰ اکتبر، طرف اوکراینی مجوزی از مرکز هماهنگی مشترک برای عبور از کریدور امن و انجام بازرسی ندارد، ۲۱۸ کشتی از حرکت باز ایستادند.

براساس گزارش وزارت زیرساخت اوکراین، حدود ۱۰۱ کشتی خالی در ورودی بنادر اوکراین در انتظار بازرسی هستند، ۲۲ کشتی در انتظار حرکت هستند و ۹۵ کشتی بارگیری شده که قبلاً بنادر را ترک کرده اند و هنوز قبل از حرکت به سمت مصرف کننده نهایی بازرسی نشده اند.

پیش از این وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که مسکو مشارکت خود در قرارداد غلات را به دنبال حمله پهپادی اوکراین به کشتی‌های ناوگان دریای سیاه روسیه در سواستوپل به حالت تعلیق درآورده است.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرده بود که کارشناسان نیروی دریایی انگلیس مستقر در شهر اوچاکوف در منطقه نیکالئف در آماده سازی و فراهم آوری مقدمات این حمله تروریستی و آموزش نظامیان مرکز عملیات ویژه دریایی ۷۳، کمک کرده‌اند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع روسیه، کارشناسان نیروی دریای انگلیس در برنامه‌ریزی و اجرای انفجار خرابکارانه در خطوط لوله انتقال گاز نورد استریم در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۴ مهر ۱۴۰۱) نیز نقش داشته‌اند.

در همین حال، روسیه اعلام کرد که اقدامات عملی را در رابطه با نقش بریتانیا در حمله تروریستی 29 اکتبر در سواستوپل علیه کشتی‌های ناوگان دریای سیاه و کشتی‌های غیرنظامی انجام خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، سفارت روسیه در لندن روز یکشنبه در بیانیه ای اظهار کرد:" در نتیجه اقدامات نیروهای مسلح اوکراین که با مشارکت متخصصان انگلیسی سازماندهی شده بود، طرف روسی نمی تواند ایمنی کشتی های باری غیرنظامی فعال در "ابتکار دریای سیاه" را تضمین کند و مجبور است اجرای آن را برای مدتی تعلیق نماید. ما تاکید می کنیم که مسئولیت توفق این توافق به صورت مستقیم با اوکراین و دوستان غربی آن است. اقدامات عملی در رابطه با نقش انگلیس در حمله در سواحل کریمه در 29 اکتبر انجام خواهد شد."

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۷ آذر

    اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
کارگزاری مفید